Otřes na trhu nemovitostí: Do tří let mohou být chalupy bezcenné, varuje odborník
Rodinné domy a všechny ostatní novostavby musí být klimaticky neutrální od roku 2030. To je pro vlastníky nemovitostí velká výzva. Expert na reality Jan Adámek v rozhovoru pro Seznam Zprávy říká, že chalupy a staré domy budou zřejmě bezcenné.
Domy v Česku projdou výraznou ekologickou revolucí. Od roku 2030 budou muset mít všechny nově postavené budovy nulové emise, od roku 2050 pak mají být klimaticky neutrální všechny stavby, včetně rodinných domů. Jenom památky mají výjimku. Vyplývá to z evropské směrnice o energetické náročnosti budov. V praxi to znamená, že statisíce obytných domů potřebují komplexní renovaci.
Obytné budovy by navíc měly do roku 2030 dosáhnout minimálně třídy energetické náročnosti E a do roku 2033 pak třídy D (na stupnici od A do G, přičemž G označuje 15 % energeticky nejnáročnějších budov daného členského státu). Nebytové a veřejné budovy mají tyto lhůty posunuty již na roky 2027 (minimální třída E) a 2030 (minimální třída D).
Co čeká na majitele nemovitostí?
Počínaje rokem 2027 budou muset být veškeré nově postavené budovy ve státním a veřejném majetku bezemisní.
Rodinné domy a všechny ostatní novostavby musí být klimaticky neutrální od roku 2030.
Za dalších dvacet let pak mají tato kritéria plnit i starší domy s výjimkou historických staveb. Do roku 2050 se tak musí zrenovovat všechny budovy tak, aby jejich produkce emisí byla nulová.
Do roku 2040 by se také měly úplně přestat používat kotle na fosilní paliva. Unijní směrnice nezakazuje využívat elektřinu vyráběnou například v uhelných elektrárnách. Jen budou mít povinnost takové „špinavé“ zdroje vyvážit.
Chalupu prodejte hned, radí expert
„Osobně se domnívám, že třeba v centru Prahy nevyhovuje 98 procent všech budov, takže v podstatě všechny. Nejde přitom jen o Prahu, ale i centrum Plzně, Brna či Ostravy," uvedl pro Seznam Zprávy expert na realitní trh Jan Adámek. Problém kolem nevyhovujících budov je podle něj v Česku opravdu rozsáhlý. Dopadne i na majitele chat a chalup.
„Z mého pohledu na tom nebude nejlépe segment chat a starších chalup. Netýká se to novostaveb, historických roubenek někde v Krkonoších, ale většiny chalup, co jsou na trhu a potřebují rekonstrukci. Ty jsou tepelná katastrofa. Ty nezachrání nic, často nejsou ani z cihel. Banka vám půjčí dráž, ale vy budete muset udělat pořádnou rekonstrukci, která bude splňovat nové ESG parametry," tvrdí Adámek s tím, že kdo chce chalupu prodat, měl by to udělat okamžitě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Staré domy musí být do roku 2050 bez emisí. EU nastavila pravidla, na která zareaguje i Česko
Domy nebudou mít hodnotu, tu si ale podrží pozemek. „V místech, která nejsou nijak extrémně atraktivní, budou mít nemovitosti dokonce zápornou hodnotu - tedy kupec vám zaplatí cenu pozemku minus demolici," dodal expert pro Seznam Zprávy.
Zdroj: Seznam Zprávy
V Česku je bydlení extrémně drahé. Podívejte se na reportáž: