Jak na to

2. února 2021 14:00

Lenka Valjentová

Vidím, že špatně vidím aneb Jak poznáte, jakou oční vadou trpíte

Ačkoliv více než polovina lidí trpí nějakou oční vadou, pouhá čtvrtina problémy řeší. Ignorováním potíží si však můžete „zadělat“ na další zdravotní trable, jako jsou bolesti hlavy či zvýšená únava, ale také si nevratně poškodit zrak. Nutné jsou pravidelné prohlídky u očního lékaře, obzvlášť pokud pociťujete změny ve vidění. Ukážeme vám názorně, jaké jsou u nás nejrozšířenější oční vady.

Krátkozrakost je nejčastější oční dioptrická vada

Takzvaná myopie, špatné vidění vzdálených předmětů postihuje až třetinu naší populace. Krátkozrakost se dá korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami s „mínusovými“ dioptriemi, které posunou obraz na sítnici, aby byl ostrý. Trvalé odstranění problémů pak umožňuje laserová operace.

Astigmatismus = svět jako vzrcadlovém bludišti

Tato oční vada se týká více než poloviny české populace a její příčina tkví v nerovnoměrném zakřivení zpravidla oční rohovky. Obvykle je spojena s krátkozrakostí či dalekozrakostí, takže mnozí o svém astigmatismu ani nevědí, protože špatné vidění přisuzují těmto vadám. Lidé s astigmanismem vnímají svět okolo jako pokřivený a deformovaný, vedle snížené ostrosti zraku mají problémy s vnímáním hloubky, prostoru, detailů a kontrastu. Mohou rovněž zaměňovat některá písmenka a znaky, trpět silnými bolestmi hlavy a šíje, být unavení, anebo je dokonce trápí žaludeční nevolnosti.

Korekce astigmatismu probíhá nejčastěji speciálními brýlovými skly s tzv. cylindry, anebo se ho lze definitivně zbavit laserovou operací, která nepravidelné zakřivení rohovky odstraní. Pro lidi nad 45 let se doporučuje nitrooční operace, při níž oční chirurg implantuje do oka umělou čočku, která díky speciální torické úpravě koriguje dioptrie i astigmatismus zevnitř oka.

Vetchozrakost neboli syndrom krátké ruky

Problémy svetchozrakostí neboli presbyopií jdou ruku v rucepostupujícím věkem, kdy oční čočka ztrácí svou přirozenou pružnost. Někdy se této oční vadě říká syndrom krátké ruky, protože postižení lidé se snaží natahovat ruce např. s knihou, aby se jim lépe zaostřila rozmazaná písmenka.

Vada se koriguje brýlemi či kontaktními čočkami. Často se však zhoršuje nejen vidění na blízko, ale i na dálku a střední vzdálenost. Řešením je pak střídání brýlí anebo používání multifokálních brýlí. Mnoho lidí však může při jejich nošení pociťovat potíže, zvláště muži si na ně často nezvyknou.

Operace, která řeší problém presbyopie se nazývá prelex. „Název této metody vznikl jako zkratka termínu Presbyopic Lens Exchange – Presbyopická výměna čočky. Během operace se původní přirozená oční čočka nahrazuje umělou trifokální nitrooční čočkou, která zlepšuje vidění na blízko, na střední vzdálenost i do dálky,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské oční kliniky DuoVize.

Dalekozrakost je, když nevidíte na blízko

Hypermetropie, tedy špatné vidění na blízko, trápí přibližně desetinu lidí u nás. Oko je příliš krátké nebo dochází k nedostatečné lomivosti čočky. Světelné paprsky se v důsledku toho sbíhají až za místem nejostřejšího vidění a na sítnici dopadá rozostřený obraz.

„Pokud je vada jen slabá, tedy do +0,5 dioptrie, obvykle si jí člověk ani nevšimne, protože oko dokáže automaticky doostřit. U vyšších dioptrií přichází nejen špatné vidění, ale může se vyskytovat i bolest hlavy, migrény, ospalost či nesoustředěnost. Korekce se provádí „plusovými“ brýlovými či kontaktními čočkami, které posouvají obraz na sítnici,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová. „Dalekozrakost do pěti dioptrií lze korigovat laserovými refrakčními zákroky, vyšší dioptrické vady se odstraňují nitroočními zákroky.“


Přečtěte si také