návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Devětsil léčí devět nemocí. Udělejte si sirup proti kašli, obklady na oteklé klouby či víno devíti sil

Lenka Valjentová , Vydáno: 07.04.2021
Devětsil léčí devět nemocí. Udělejte si sirup proti kašli, obklady na oteklé klouby nebo středověké víno devíti sil
Autor: iStock Devětsil léčí devět nemocí. Udělejte si sirup proti kašli, obklady na oteklé klouby nebo středověké víno devíti sil
Devětsil lékařský byl dříve takřka zázračnou léčivou rostlinou, která pomáhala i v boji proti epidemii moru. Dnes její význam upadá, i když možná ne na dlouho. Devětsil, jak už jeho název vypovídá má v sobě ukryto devět sil a údajně léčí devět nemocí a devětadevadesát bolestí. Jako většina jarních bylinek se užívá při kašli a virózách, snižuje horečky, pomáhá taky při potížích s močovými cestami, žaludkem a žlučníkem, při revmatismu nebo výronech a v neposlední řadě potlačuje sennou rýmu. Sbírají se oddenky, listy i květy a můžete si z nich připravit čaj, sirup, obklady nebo středověké léčivé víno devíti sil.

reklama

Devětsil lékařský (Petasites hybridus) lidově koňské kopyto nebo lopušnice je vytrvalá bylina, má silný oddenek a typické purpurové nebo růžové hroznovité květy, které se objevují brzy na jaře a výrazně voní. Devětsil lékařský kvete zpravidla od března do května. Po odkvětu se stonky prodlužují a dosahují až jednoho metru. Teprve po odkvětu začínají vyrůstat dlouze řapíkaté listy, které mohou dosahovat rozpětí až 50 cm. Listy devětsilu patří k největším v české v přírodě.

Devětsil lékařský (Petasites hybridus) je vytrvalá bylina, roste ve vlhkých,  zvláště lužních lesích, loukách a příkopech, na březích potoků a řek
Autor: iStock Devětsil lékařský (Petasites hybridus) je vytrvalá bylina, roste ve vlhkých,  zvláště lužních lesích, loukách a příkopech, na březích potoků a řek

Kde devětsil roste

Devětsil lékařský roste většinou v podhorských a horských oblastech. Najdeme ho ve vlhkých, zvláště lužních lesích, loukách a příkopech, na březích potoků a řek, dost často s podbělem lékařským.

Devětsil lékařský (Petasites hybridus) má typické purpurové nebo růžové hroznovité květy, které se objevují brzy na jaře a výrazně voní, kvete zpravidla od března do května.
Autor: iStock Devětsil lékařský (Petasites hybridus) má typické purpurové nebo růžové hroznovité květy, které se objevují brzy na jaře a výrazně voní, kvete zpravidla od března do května.

Devětsil lékařský sběr a sušení

 • Na jaře se sbírá oddenek a květy, listy pak od jara do podzimu, tedy od května do září.
 • Vyrytý oddenek očistíme, omyjeme, osušíme a nakrájíme. Sušíme nejlépe v sušičce při teplotě 40 °C, správně usušený se musí lámat. Oddenek má výrazný a  dost nepříjemný pach, chuť má hořkou, aromatickou.
 • Listy, popřípadě i květy sušíme přirozeným teplem rozložené na sušicím platu, papíře nebo zavěšené. Během sušení je obracíme, aby se nezapařily.
 • Nasušené části rostliny skladujeme vždy odděleně v hermeticky uzavřených nádobách. Sušené oddenky se často v mixéru drtí na prášek.
Máte kašel? Bolí vás klouby? Nasbírejte si podběl na čaj, sirup a obklad

Máte kašel? Bolí vás klouby? Nasbírejte si podběl na čaj, sirup, med nebo obklad

4 plané byliny, kterých si můžeme užívat už v březnu

V březnu sbíráme první jarní byliny. Kopřiva, sedmikráska, popenec i plicník se hodí každému

Devětsil je léčivá rostlina

Devětsil lékařský obsahuje zejména silice, hořčiny, třísloviny, inulin, pektin, sliz, cholin a sirné sloučeniny. Působí hlavně močopudně a potopudně, má účinky protialergické, protirevmatické, protizánětlivé a protikřečové.

Devětsilu byly ve středověku připisovány takřka zázračné léčivé účinky, byl využíván jako lék proti mnoha smrtelným chorobám včetně epidemie moru. Čerstvé listy se za devatera magického zaříkávání přikládaly po devět dní a devět nocí na morové boule. Říkalo, že má devět sil určených na devětadevadesát bolestí a léčí devět chorob:

 1. záduchu
 2. kašel
 3. revma
 4. pakostnici
 5. zácpu
 6. hlísty
 7. horečky
 8. hemeroidy
 9. otevřené rány a vředy

Co devětsil pomáhá léčit

Jako většina jarních bylinek i devětsil pomáhá léčit choroby z nachlazení a virózy. Jako přírodní alternativa se osvědčil při onemocnění dýchacích cest, hlavně tiší suchý a dráždivý kašel a snižuje horečku. Dobře poslouží při potlačování senné rýmy (kýchání, rýma, ucpaný nos, škrábání v krku, slzení i zánět spojivek), neboť obsahuje látky blokující činnost histaminu. Dnes je devětsil často také využíván na mírnění křečí žaludku, žlučníku a močových cest. Reguluje také látkovou výměnu, působí proti revmatismu a dně.

Co pít a jíst proti zánětu močových cest: Vsaďte na okurky, rajčata, brusinky, lichořeřišnici i kopřivu

Při zánětu močových cest zkuste pít a jíst okurky, rajčata, saláty, brusinky, lichořeřišnici i kopřivu

Řeč těla - revmatismus

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s revmatismem?

Zevně se čerstvé listy devětsilu používají na revmatické potíže a otoky kloubů, také na odřeniny, pohmožděniny, výrony, vykloubení a jiná podobná zranění. Rovněž na křečové žíly, hemoroidy a na dlouho a špatně se hojící rány.

Devětsil lékařský léčí devět nemocí: oddenek má výrazný, nepříjemný, pach, chuť má hořkou, aromatickou.
Autor: iStock Devětsil lékařský léčí devět nemocí: oddenek má výrazný, nepříjemný, pach, chuť má hořkou, aromatickou.

Devětsilový čaj

Ingredience

 • 1 lžička sušeného oddenku
 • 250 ml studené převařené vody
 • med podle chuti

Příprava

Oddenek namočíme do studené vody, zakryjeme a necháme nejméně 8 hodin macerovat, ideálně přes noc. Pak zahřejeme na teplotu max. 40 °C a scedíme. Osladíme medem podle chuti, protože čaj je velmi hořký.

Užití

Devětsilový čaj pijeme po doušcích dvakrát denně po dobu dvou týdnů. Pomáhá rychleji uvolnit dýchací cesty, je prospěšný při dráždivém kašli, ale také křečích v žaludku a žlučníku nebo potížích s močením. 

Devětsil léčí devět nemocí: z jarních květů můžeme připravit sirup proti kašli
Autor: Pixabay Devětsil léčí devět nemocí: z jarních květů můžeme připravit sirup proti kašli

Jarní sirup proti kašli z květů devětsilu

Ingredience

 • květy devětsilu
 • cukr krystal
 • citronová šťáva

Příprava

Květy zalijeme vodou (všechny květy musí být pod hladinou asi 2 cm) a zahřejeme na teplotu max. 60 °C, sejmeme a necháme zakryté v chladu vyluhovat 24 hodin. Výluh scedíme, květy vymačkáme a přidáme cukr a citronovou šťávu – například do 1 litru výluhu přidáme 1 kg cukru a 1 lžíci šťávy. Směs zahřejeme a necháme probublávat, až získá konzistenci sirupu. Přelijeme do čistých sklenic a uzavřeme, vychladlý sirup skladujeme v ledničce.

Užití

Devětsilový sirup užíváme při suchéma dráždivém kašli nebo horečce – jednu lžíci v čaji nebo ve vodě třikrát až čtyřikrát denně.

Med v horkém čaji nemá žádné léčivé účinky? Vyvracíme 3 největší mýty o medu

Kdy dát med do čaje, aby neztratil léčivé účinky aneb 3 největší medové mýty

Kostival lékařský: Jak pěstovat černý kořen a udělat si mast na léčení kostí, kloubů i svalů

KOSTIVAL: Jak vypěstovat černý kořen a udělat z něj mast na léčení kostí, kloubů i svalů

Obklady z listů devětsilu na oteklé klouby

Omyté devětsilové listy buď přímo přiložíme na postižené místo a ovážeme obvazem, nebo je naklepeme dřevěnou paličkou, aby uvolnily šťávu a teprve potom je přiložíme na oteklé klouby nebo zraněná místa (výron, pohmožděnina). Dalším způsobem je naklepané listy ještě ponořit do horkého oleje.

Devětsil léčí devět nemocí: čerstvé listy devětsilu používají na revmatické potíže a otoky kloubů, také na odřeniny, pohmožděniny, výrony, vykloubení a  jiná podobná zranění
Autor: Pixabay Devětsil léčí devět nemocí: čerstvé listy devětsilu používají na revmatické potíže a otoky kloubů, také na odřeniny, pohmožděniny, výrony, vykloubení a  jiná podobná zranění

Středověké léčivé víno devíti sil

Ingredience

 • 1 g prášku z oddenku devětsilu lékařského
 • 80 ml kvalitního vína červeného nebo bílého

Příprava

Prášek rozmícháme ve víně, necháme do druhého dne. Každý den připravíme čerstvé.

Užívání

Víno užíváme jako prevenci po lžících během dne po dobu třiceti dnů.

Devětsil a další léčivé byliny najdete na našem Pinterestu. Sledujte nás!

 

 

O jarních léčivých bylinách a léčivém koření by vás taky mohlo zajímat:

Popenec obecný, dříve břečťanolistý (Glechoma hederacea) roste jako plevel takřka všude

Popenec milovaly už naše babičky. Poradí si s únavou a hodí se do velikonoční nádivky

Jak vypěstovat a sníst: Česnek medvědí

Vypěstujte si medvědí česnek a udělejte z něj domácí pesto

Možností, jak užívat kopřivu, máte opravdu mnoho, záleží jen na tom, čemu dáte přednost

Kopřiva: Plevel, který léčí. Udělejte si perventivní kúru proti senné rýmě a doplňte železo

Fialka: Krásné jarní květy jsou přírodní lék i skvělá pochoutka

Fialky jsou přírodní lék proti kašli a stresu i skvělá pochoutka

Sedm léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

7 léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

Nejlepší byliny pro jarní detox sbíráme v dubnu: medvědí česnek, pampeliška a fialka

Byliny pro jarní detox sbíráme v dubnu. Využijte sílu medvědího česneku nebo fialek

reklama

Článek je zařazen v: devětsil lékařský , Devětsil lékařský (Petasites hybridus) , devětsil čaj , devětsil sirup , léčivé víno , devětsil obklady , léčivé rostliny , devětsil sběr a sušení

reklama

Přečtěte si také