Brambory pomůžou s oteklýma očima, zachrání přesolenou polévku a odstraní skvrny od řepy

Brambory nemusíme využívat jen na vaření. Tak například tahle oblíbená zelenina ráno pomůže s oteklýma očima, vrátí ztracený lesk starým botám a urychlí zakořenění růží nebo muškátů. Brambory jsou také skvělé při odstraňování skvrn od mrkve, červené řepy či dýně na rukách nebo umí zachránit přesolenou polévku. A to zdaleka není všechno. Máme pro vás deset osvědčených tipů, jak využít brambory i trochu jinak, než je obvyklé.

Brambory zachrání přesolené jídlo

Ujela vám při solení polévky nebo guláše ruka? Je to pech, ale nevěšte hlavu, můžete to zkusit ještě napravit.

 • Oloupejte několik brambor (podle velikosti), nakrájejte je na větší kusy a vhoďte do vařící se polévky nebo guláše a nechte asi 10 minut vařit. Pak je vyndejte – a s nimi i přebytečnou sůl. Brambory pak můžete využít třeba jako přílohu nebo na salát.

Teplý nebo studený obklad z brambor

Brambory výborně udržují teplotu, a tak se z nich můžete udělat teplé nebo studené obklady.

 • Pokud potřebuje teplý obklad třeba na uvolnění bolavých svalů nebo zimní zahřívátko do kapsy, neoloupané brambory uvařte (malé nechte celé, velké trochu pomačkejte), zabalte je do alobalu a pak do utěrky, textilního sáčku či ponožky.
 • Na studený obklad, třeba na otoky nebo pohmožděniny, dejte brambory alespoň na 1 hodinu do mrazáku. Pak je zabalte do hadříku a použijte je podle potřeby.

Pryč s oteklýma očima po ránu

Míváte po probuzení opuchlé oči? Otoky mohou mít mnoho příčin, většinou je způsobují pláč, reakce na kosmetiku, bujaré párty, nadměrný spánek nebo i zírání do mobilu dlouho do noci. Bez ohledu na to, proč máte ráno oči opuchlé, brambor pomůže otoky víček snížit a umí odstranit i pytle a tmavé skvrny pod očima.

 • Oloupejte jeden brambor a nakrájejte ho na plátky. Potom plátky dejte na nejméně 30 minut do lednice. Lehněte si a studené bramborové plátky přiložte na oči. Pokud otok po 10 minutách nezmizí, použijte nové vychlazené plátky a postup ještě jednou opakujte.

Brambory odstraní tmavé skvrny a modřiny

Na bramborách je dobré, že dokážou zesvětlovat a odstraňovat stařecké a tmavé skvrny, poradí si taky s modřinami.

 • Nastrouhejte nebo rozmixujte brambory (podle velikosti jeden až dva), přidejte trochu citronové šťávy a důkladně promíchejte. Směs naneste na obličej a další postižená místa a nechte působit 15 až 20 minut, pak opatrně opláchněte. Aplikujte dvakrát až třikrát týdně.

Jak dostat barevné skvrny od mrkve z rukou

Pokud máte ruce zbarvené od mrkve, červené řepy, dýně nebo jiných přírodních barviv, vezměte si na pomoc brambory.

 • Rozříznutým syrovým bramborem jednoduše několik minut mněte barevné skvrny na rukách, šťávu nechte působit zhruba 10 minut. Pak si ruce důkladně omyjte vodou a následně je nezapomeňte ošetřit krémem.

Brambory vrátí ztracený lesk starým botám

Ať děláte, co děláte, staré odřené kožené boty už dokonale nevyleštíte. Ale když jsou pohodlné, bylo by škoda je vyhodit. Šťáva ze syrových brambor jim pomůže vrátit zašlý lesk.

 • Rozkrojte brambor a řeznou stranou staré boty potřete, nechte působit nejméně 5 minut. Pak šťávu setřete papírovou utěrkou, boty nakrémujte a vyleštěte hadrem nebo kartáčem. Opět budou vypadat skoro jako nové.

Výživa pro řízky růží či muškátů

Brambory pomáhají udržet dostatečnou vlhkost a zároveň dodají řízkům růží a muškátů nezbytné živiny pro zakořenění.

 • Vyřízněte nožem nebo vydlabejte šroubovákem do celého syrového bramboru dírku a do otvoru vsuňte a jemně zatlačte stonek růže nebo pelargonie. Pak brambor i s květinou zasaďte do zeminy asi 10 cm hluboko.

Brambor pomůže při aranžování rostlin

Potřebujete naaranžovat květiny a zrovna nemáte po ruce aranžovací hmotu, do níž se stonky zapichují? Použijte velký brambor!

 • Podélně ho rozkrojte, řeznou stranou položte dolů na dno nádoby. Do vrchní části bramboru udělejte dírky v místech, kde chcete mít rostliny, a stonky do nich zapíchněte. A kdoví, možná vám i zakoření!

Voda z brambor je hnojivo pro pokojovky

 • Nesolenou bramborovou vodu, která vám zbude povaření brambor, můžete použít jako zálivku pro své pokojové květiny. Jen musíte počkat, až vychladne.

Jak vyndat rozbitou žárovku

Praskla vám žárovka a když jste ji měnili, tak se vám v ruce rozbila? Sklo je pryč, ale patka v objímce drží.

 • Vypněte proud, brambor podélně rozkrojte, přiložte opatrně na zbytek žárovky a otočte s ním. Měl by se dát celkem snadno vyšroubovat.

Zdroj: Zdroj: Neobyčejná užití obyčejných věcí (Reader´s Digest Výběr)


Přečtěte si také