Světlík je nejznámější oční bylinka, ale i přírodní lék proti kašli, únavě a stresu

Světlík lékařský je nejznámější oční bylinka, tradičně se používá jako účinný přírodní lék na nejrůznější problémy očí, například při zánětech očních spojivek i „obyčejné“ únavě, pálení a slzení očí. V lidové medicíně se světlík osvědčil taky jako bojovník proti nechutenství, únavě, stresu, kašli a rýmě, a dokonce se věřilo, že posiluje paměť a vyvolává jasnozřivost. Nevyzkoušíte staré domácí léčivé recepty?

Světlík lékařský (Euphrasia officinalis iEuphrasia rostkoviana) jednoletá bylina vysoká zhruba 40 cm s větvenou a bohatě olistěnou lodyhou. Květy jsou bílé nebo lehce žluté, fialové až nachové, na spodku okvětního plátku se nachází typická žlutá skvrna, podle které světlík poznáte. Kvete v červenci a srpnu. Nejčastěji roste vpodhůří, hojně se vyskytuje na loukách, pasekách a okrajích lesů. V nížinách se dá najít na vřesovištích a na pastvinách.

Světlík léčí oči

Světlík lékařský obsahuje mj. glykosid aukubin, třísloviny, hořčiny, oleje, flavonoidy, hořčík a měď. Má antibakteriální a antibiotické účinky, působí svíravě a protizánětlivé, tlumí oční záněty – zánět očních spojivek, slzného váčku, víček. Rovněž se používá při světloplachosti. Odstraňuje únavu očí při sledování televize, monitorů, při řízení auta apod. Světlík jako prevence zpomaluje zhoršování zraku. Užívá se zevně k obkladům očí. K přípravě očních obkladů je možné používat v kombinaci skvětemheřmánku,měsíčku, chrpy nebo listem maliníku.

Světlík proti kašli, stresu či nechutenství

Světlík se jako čaj využívá jako přírodní podpora při duševní vyčerpanosti, únavě, přepracování a stresu. Pomáhá také při nachlazení, hlavně při suchém kašli a rýmě. Při kašli a bolestech v krku je možné nálev použít jako kloktadlo. Příznivě působí při jaterních potížích, hojí jaterní tkáň. Zlepšuje trávení, užívá se při nechutenství a při poruchách látkové výměny. Kdysi se věřilo, že vyvolává jasnozřivost a posiluje paměť.

7 rad na sběr, sušení, skladování světlíku lékařského

 1. Kvetoucí nať světlíku sbírejte ve vrcholném létě za slunného dne.
 2. Světlík trhejte opatrně, protože má mělký kořenový systém, asnadno se vytrhne is kořínky. Sbírejte celou kvetoucí nať.Nať můžete šetrně odřezávat ostrým nožíkem nebo stříhat.
 3. Sušit by se měl co nejrychleji.
 4. Nať by se měla sušit co nejrychleji ve stínu vtenkých vrstvách nebo zavěšená ve svazcích. Sušíte-li nať uměle, což je usvětlíku lepší, teplota nesmí přesáhnout 35 °C.
 5. Světlík je nutné dobře prosušit, protože vlhká bylina má tendenci hnědnout, čímž se znehodnotí.
 6. Dobře usušený světlík si zachová přirozenou barvu, ztratí však své slabě kořeněné aroma, chutná hořce a mírněslaně.
 7. Po usušení skladujte světlík v dobře uzavíratelných tmavých, nejlépe skleněných nádobách.

Obklad na unavené oči

Ingredience

 1. 1lžička drcené sušené natě světlíku lékařského
 2. 1lžička rozdrcených sušených květů měsíčku lékařského
 3. 1lžička drcených květů chrpy polní
 4. 250 ml vody

Postup

Smíchejte drcené byliny, zalijte 250 ml studené vody, přiveďte k varu, nechte asi 3 minuty povařit, přikryjte a nechte 24 hodin vyluhovat. Sceďte přes kávový filtr.

Použití

Zodvaru si připravte obklad (namočte v něm kosmetické tamponky či kousek gázy) a několikrát denně ho přikládejte na unavené nebo slzící oči.

Světlíkový čaj proti kašli

Ingredience

 1. 2 lžíce sušeného světlíku
 2. 300 ml vody

Postup

Světlík zalijte studenou vodu a pomalu přiveďte k varu, povařte asi 5 minut a nechte 10 minut v přikryté nádobě vyluhovat, sceďte. Připravuje se vždy čerstvý.

Použití

Teplý odvar pomáhá při suchém a dávivém kašli – můžete ho osladit 2 lžičkami domácího sirupu proti kašli, například jitrocelového, fialkového, bezového,diviznového nebo podbělového. Při očních problémech čaj neslaďte a popíjejte během dne. Vlažný odvar (můžete ho osladit 1 lžičkou medu) před jídlem podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a hojí játra.

Světlíkové víno proti stresu

Ingredience

 1. 5 lžic sušené nebo najemno nasekané čerstvé natě světlíku
 2. kousek celé skořice
 3. 5 hřebíčků
 4. 1 láhev (sedmička) kvalitního suchého bílého vína

Postup

Světlík, skořici a hřebíček zalijte vínem, uzavřete a nechte macerovat 7 dnů nachladném a světlém místě, každý den protřepejte. Pak sceďte. Uchovávejte v chladu.

Použití

Při psychickém vyčerpání a stresu nebo napodporu imunity v pošmourných dnech užívejte 50 ml denně před spaním podobu dvou týdnů.

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také