Světlík lékařský je nejlepší oční bylinka i přírodní lék proti kašli, únavě a stresu

Když se letní sezona chýlí ke konci a většina bylinek již odkvetla, začíná čas světlíku. Světlík lékařský je asi nejznámější oční bylinka, tradičně se používá jako účinný přírodní lék na nejrůznější problémy očí, například při zánětech očních spojivek i „obyčejné“ únavě, pálení a slzení očí. V lidové medicíně se světlík osvědčil taky jako bojovník proti nechutenství, únavě, stresu, kašli a rýmě. Vyzkoušejte staré léčivé recepty.

Světlík lékařský (Euphrasia officinalis i Euphrasia rostkoviana) je jednoletá bylina vysoká zhruba 40 cm s větvenou a bohatě olistěnou lodyhou. Květy jsou bílé nebo lehce žluté, fialové až nachové, na spodku okvětního plátku se nachází typická žlutá skvrna, podle které světlík bezpečně poznáte. Kvete od července do září.

NENECHTE SI UJÍT: Červené květy vlčího máku si poradí s kašlem i stresem. Zkuste makový sirup a vlčí čaj

Kde roste světlík lékařský

Je to dost častý plevel na lukách a pastvinách, dodává jim poslední krásu léta. Nejčastěji roste v podhůří, hojně se vyskytuje na loukách, pasekách a okrajích lesů. V nížinách se dá najít na vřesovištích a na pastvinách.

Na co se používá světlík lékařský

Světlík lékařský obsahuje mj. glykosid aukubin, třísloviny, hořčiny, oleje, flavonoidy, hořčík a měď. Má antibakteriální a antibiotické účinky, působí svíravě a protizánětlivě.

Světlík léčí problémy očí

Světlík je v lidové medicíně především oční bylina, která dokáže tlumit oční záněty – zánět očních spojivek, slzného váčku, víček. Rovněž se používá při světloplachosti. Dnes s úspěchem pomáhá snižovat únavu očí při sledování televize, monitorů, při řízení auta apod. Světlík jako prevence zpomaluje zhoršování zraku. Užívá se zevně k obkladům očí,“ vysvětluje bylinkář Martin Kolár.

  • K přípravě očních obkladů je možné světlík lékařský používat v kombinaci s květem heřmánku, měsíčku, chrpy nebo listem maliníku.

Světlík proti kašli, stresu či nechutenství

„Světlík se jako čaj využívá jako přírodní podpora při duševní vyčerpanosti, únavě, přepracování a stresu. Kdysi se dokonce věřilo, že vyvolává jasnozřivost a posiluje paměť. Pomáhá také při nachlazení, hlavně při suchém kašli a rýmě. Při kašli a bolestech v krku je možné nálev použít jako lkloktadlo,“ dodává bylinkář. Příznivě působí při jaterních potížích, hojí jaterní tkáň. Zlepšuje trávení, užívá se při nechutenství a při poruchách látkové výměny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Třezalka je hvězda svatojánských bylin. Nejslavnější je třezalkový neboli Janův olej

Nasbírejte si světlík lékařský

Kvetoucí nať světlíku sbírejte ve vrcholném létě za slunného dne. Světlík trhejte opatrně, protože má mělký kořenový systém, a snadno se vytrhne i s kořínky. Sbírejte celou kvetoucí nať. Můžete ji šetrně odřezávat ostrým nožíkem nebo stříhat.

Jak světlík usušit

  • Nať by se měla sušit co nejrychleji ve stínu v tenkých vrstvách nebo zavěšená ve svazcích.
  • Sušíte-li nať uměle v sušičce nebo v troubě, což je u světlíku lepší, teplota nesmí přesáhnout 35 °C.
  • Světlík je nutné dobře prosušit, protože vlhká bylina má tendenci hnědnout, čímž se znehodnotí.
  • Dobře usušený světlík si zachová přirozenou barvu, ztratí však své slabě kořeněné aroma, chutná hořce a mírně slaně.
  • Po usušení skladujte světlík v dobře uzavíratelných tmavých, nejlépe skleněných nádobách.

Obklad na unavené oči

Ingredience

Příprava

Smíchejte drcené byliny, zalijte studenou vodou, pomalu  přiveďte k varu, nechte asi 3 minuty povařit, přikryjte a nechte 24 hodin vyluhovat. Sceďte přes kávový filtr.

Použití

Z odvaru si připravte obklad (namočte v něm kosmetické tamponky či kousek gázy) a několikrát denně ho přikládejte na unavené nebo slzící oči.

INSPIRUJTE SE: Pěstujte černý bez. Z květů je skvělý bezový ocet a z plodů bezinkový sirup

Světlíkový čaj proti kašli

Ingredience

  • 2 lžíce sušeného světlíku
  • 300 ml vody

Příprava

Světlík zalijte studenou vodu a pomalu přiveďte k varu, povařte asi 5 minut a nechte 10 minut v přikryté nádobě vyluhovat, sceďte. Připravuje se vždy čerstvý.

Užívání

Teplý odvar pomáhá při suchém a dávivém kašli – můžete ho osladit 2 lžičkami domácího sirupu proti kašli, například jitrocelového, fialkového, bezového, diviznového nebo podbělového. Při očních problémech čaj neslaďte a popíjejte během dne.

  • Vlažný odvar (můžete ho osladit 1 lžičkou medu) před jídlem podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a hojí játra.

Světlíkové víno proti stresu

Ingredience

  • 5 lžic sušené nebo najemno nasekané čerstvé natě světlíku
  • kousek celé skořice
  • 5 hřebíčků
  • 1 láhev (sedmička) kvalitního suchého bílého vína

Příprava

Světlík, skořici a hřebíček zalijte vínem, uzavřete a nechte macerovat 7 dnů nachladném a světlém místě, každý den protřepejte. Pak sceďte. Uchovávejte v chladu.

Užívání

Při psychickém vyčerpání a stresu nebo na podporu imunity v pošmourných dnech užívejte 50 ml denně před spaním po dobu dvou týdnů.

Zdroje: cs.wikipedia.orgsalveo.czbylinkyprovsechny.cz


Přečtěte si také