Bydlení

13. února 2017 06:00

Jana Brass

Pianistka si v bývalé továrně na čaj vybudovala loft o 300 m² se saunou na střeše

Vystudovanou architektku to táhlo k hudbě, smysl pro jedinečné stavby ji ale zůstal a přivedl ji k jedné z nejznámějších historických budov v Sydney.

V historické tovární budově firmy Edwards & Co. si zbudovala originální bydlení i se saunou na střeše. Tato průmyslová stavba z 20. let se tísní v jedné z úzkých ulic v rychle se rozvíjející oblasti Surry Hills v širším centru australské metropole Sydney. Architektka Josephine Hurleyová měla za úkol navrhnout na jejích dvou podlažích o celkové ploše 300 m² jedinečnou soukromou rezidenci.

Za štítem s firemním nápisem

V zanedbaném šestém podlaží s obloukovými okny dělníci vybourali veškeré příčky a v sedmém, de facto střešním podlaží zlikvidovali i kancelář po bývalém správci budovy, místo které zbudovali byt pro návštěvy a saunu.

Obojí se nachází přímo za štítem s firemním nápisem. Vlastnice si zakládala především na komfortu a praktičnosti svého budoucího bydlení, které ale zároveň mělo vznikat s respektem k domu samému. Sama je totiž vzděláním architektkou, třebaže se věnuje hudbě.

Šedá, bílá a dřevo

Právě v zájmu toho, aby povahu bytu co nejvíce ovlivňovala jedinečná architektura domu, pracovala přizvaná architektka s jen velmi omezeným výčtem materiálů, v němž je zastoupený teplý šedý odstín, dřevo s přírodním povrchem a bílá barva připadající na většinou vestavěný nábytek.

Určitou zvláštností bytu, na jehož návrhu se majitelka podílela, je variabilita jeho zařízení. Ta umožňuje rychlou proměnu bytu v závislosti na tom, kdo v něm právě pobývá. Příležitost k tomuto řešení se naskytla díky robustní konstrukci sloupů a trámů, která nevyžaduje dodatečnou oporu v žádných stěnách v jádru bytu.

Kam s rozvody?

Bývalá továrna však nebyla pro budování bytu ve všem jen výhodná. Stavitelé se potýkali s nedostatkem stoupaček a obtížně hledali i prostor pro rozvody po bytě. Nakonec kvůli potrubí místy zvýšili podlahu. Nedostatečná byla i vnitřní izolace. Aby klavírní hráčka svou zálibou nerušila sousedy, nechala také zvukově izolovat podlahu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také