10. února 2015 04:18
Markéta ZídkováPlánujete dřevostavbu? Pak si nenechte ujít veletrh dřevostaveb
Na pražském Výstavišti v Holešovicích se ve dnech 11.–14. února koná 10. Mezinárodní veletrh dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů. Spolu s ním také výstava Salon dřevostaveb.
Pokud plánujete stavět dům ze dřeva, pak by v těchto dnech měly vaše kroky směřovat do pražských Holešovic na Výstaviště. Zde se koná Mezinárodní veletrh dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů.
Dřevěné stavby a konstrukce zde představí více než 80 firem. Většina těchto společností se zabývá výstavbou nízkoenergetických i pasivních dřevostaveb, projekční a architektonickou činností. Dřevěné výrobky pro exteriér i interiér, izolace, materiály a technologie do dřevostaveb představí více než 20 firem, na své si přijdou i zájemci o stroje a nástroje pro zpracování a opracování dřeva. Program veletrhu, přehled firem najdete zde.
Salon dřevostaveb 2015 - Obrázek 12 Zdroj: Salon dřevostaveb 2015
Pomyslnou třešničkou na dortu je pak Salon dřevostaveb 2015, který představí vydařené architektonické projekty. V rámci jubilejního 10. ročníku si mohou návštěvníci prohlédnout celkem 46 atraktivních projektů nejen z Čech a ze Slovenska, ale také z Rakouska, Norska, Belgie, Velké Británie, Maďarska, Polska a Slovinska. „Všichni se mě ptají, jak těch deset let Salonu dřevostaveb oslavíme. Myslím, že nejlepší oslavou je to, že se nám podařilo udržet tuto tradici po tak dlouhou dobu a celý projekt postupně rozvíjíme dále,“ říká jeden ze zakladatelů Salonu dřevostaveb architekt Pavel Horák a dodává: „Čím dále tím více se z této události stává událost minimálně středoevropská a to mě velice těší. Vždy jsem chtěl, aby se Salon stal zajímavým místem pro setkávání názorů a přístupů z různých zemí.“
• Jubilejního, desátého ročníku Salonu dřevostaveb se zúčastní celkem 45 projektů, z toho 28 z Čech, 12 ze Slovenska, 1 z Rakouska, 1 z Belgie, 1 z Maďarska, 1 z Anglie, 1 z Polska
Vybrané projekty pak architekti představí veřejnosti v rámci cyklu přednášek pojmenovaných Mozaika dřevostaveb. O své zkušenosti se přijede podělit rakouská architektka Judith Benzer, která za svůj projekt Letní dům v jižním Burgenlandu získala 1. místo Dřevostavba roku 2012 (HOLZ BAU PREIS 2012). Tento dům realizovala na rozlehlém pozemku uprostřed vinic a slouží nejen k bydlení, ale i k uskladnění vína z vlastního vinohradu.
Slovenský architekt Peter Jurkovič představí tři rodinné domy – IST, DEV a JJ. Za první z nich získal ocenění CE.ZA.AR 2014 v kategorii Rodinné domy. Každý z nich je postaven jinou technologií. Hlavním tématem přednášky bude, jak okolní podmínky a požadavky na chod domu ovlivnily geometrii a hmotu rodinného domu.
Za pozornost stojí vystoupení zástupců slovinské architektonické kanceláře OFIS architekti, kteří vyhráli britskou architektonickou soutěž Young Architect of the Year a získali mnoho dalších významných cen včetně Ceny Miese van der Rohe. Pro své projekty si často vybírají lokální tradiční materiály. Charakteristická je pro ně kombinace břidlice a místního modřínu v mnoha obdobách.
Po pražské premiéře se Salon dřevostaveb 2015 přesune do bratislavského Centra současné architektury a designu Archa. Více informací o projektu SALON DŘEVOSTAVEB naleznete www.salondrevostaveb.cz
Salon dřevostaveb je nesoutěžní přehlídka kvalitní moderní architektury ze dřeva. Formou výstavy, přednášek, projekcí a odborné literatury nabízí jedinečnou příležitost zhlédnout na jediném místě výběr toho nejlepšího, co v tomto oboru za poslední rok vzniklo. Přehlídka má těžiště na veletrhu Dřevostavby. Po zbytek roku se pak výstava pravidelně představuje i v dalších městech České republiky a na Slovensku. Přehlídka Salon dřevostaveb je určena především široké veřejnosti, které se snaží zprostředkovat nejširší možné spektrum informací o rychle se rozvíjejícím odvětví dřevostaveb. Setkávají se zde také architekti a odborníci nejen z České republiky, ale z celého světa. V uplynulých letech jsme měli možnost potkat se zde s architekty z Kanady, Norska, Rakouska, Finska a Belgie. Záštitu nad touto přehlídkou převzala Česká komora architektů.
(web)
Mohlo by vás zajímat: