Bydlení

22. února 2021 22:20

Matouš Hartman

Designéři Postav si sen! zachránili rodinu před vyhořením. Byt proměnili a prosvětlili

Ivana vždycky obdivovala lásku svých rodičů, jenže první ani druhé manželství jí nevydrželo. Ivana po posledním rozchodu bydlela na chatě a nakonec se přestěhovala do domu svých rodičů, kde bydlí v pokojích po babičce. Nevyhovující podmínky bylo potřeba změnit. Designéři Postav si sen! Zuzana Schubertová a Viktor Čikoš to vzali jako výzvu a u práce se pořádně zapotili.

Během rekonstrukce totiž přišli na to, že je starý komín úplně vyhořelý. Narychlo tak sháněli novou vložku a zachránili tak rodinu před téměř jistým požárem. Postav si sen! Není jen o proměnách, ale také o napětí, protože během rekonstrukcí se vždy objeví nečekané potíže.

Designérům pomohli účastníci

Naštěstí mají deisgnéři kruce rodiny účastníků. Zatímco Ivana odpočívala u své dcery, zejména energický tatínek přidal ruku kdílu a výsledek stojí za to.

Ivana má ráda nábytek vbílé barvě a styl Provence. Obojím se designéři Zuzana Schubertová a Viktor Čikoš inspirovali. Způvodního tmavého bytu, kde byla kuchyň a pokoj, vytvořili bydlení plné světla a optimistických detailů. Na stěny pověsili fotky zIvanina rodinného alba a vytvořili i originální prostor pro ukládání dřeva. Zachovali také kamna po babičce a zrekonstruovali pár starých ale bytelných kousků nábytku.

Podívejte se na celý díl pořadu:

Hodnocení designérů:

„Když jsme rodinu poznali měli jsme hned nápad, co Ivanka potřebuje a také, co potřebuje daný prostor. Místnosti byly velmi malé, bylo znát, že vybavení je už staré a dlouho nikdo v místnostech nic neopravil. Křivé zdi, dispozice místností nevyhovující. O kuchyni se nedalo ani hovořit. Pouze dvě rohové skříňky, bez vaření, žádný úložný prostor. Ihned nás napadlo obě malé místnosti spojit a vytvořit Ivance takový malý byt v rodinném domě jejích rodičů. Aby zde měla plnohodnotnou kuchyň, jídelnu, obývací prostor i místo na přespání svých dcer a vnuček. A to vše útulné s krásnou domácí atmosférou. Místo pro novou životní etapu. Byli jsme rozhodnutí od začátku, že budeme chtít použít některé stávající věci a vdechnout jim nový život. Dalším nápadem za pár korun, který jsme od začátku chtěli zrealizovat byly staré trámky na stěně, které by ještě více umocňovaly venkovský styl, který má Ivanka tak ráda.

Jak se ukázalo, tak zásadním problémem, o kterém jsme samozřejmě dopředu nevěděli, byl komín v havarijním stavu, což se projevilo hned, jak jsme příčku mezi místnostmi otevřeli a chtěli posunout stávající kamna. Celý komín se místy sypal a do komínové vložky se dala strčit skrz zdivo ruka! Stav, ve kterém by mohlo dojít k požáru, pokud by tam Ivanka bez naší proměny začala žít a v kamnech pravidelně topit! Zkrátka, mělo to tak asi být, že pořad Postav si sen měl splnit přání zrovna paní Ivance. Jen díky této rozsáhlé rekonstrukci se na problém přišlo mohli jsme zabránit možné budoucí katastrofě. Dalším velkým úskalím, které jsme řešili ve velkém, byly velmi nerovné stěny starého domu, které jsme se rozhodli vyrovnat pomocí sádrokartonů. V tomto nám opět velkou oporou byl další z partnerů, který dodal nejen sádrokartony do obou místností, i na stropy, ale navíc poskytl rodině instruktora, který je na místě 2 dny školil, jak mají s materiály pracovat, a co víc – další čas pak s nimi strávil a pomáhal ze své vůle. Což bylo k nezaplacení.

Hodně jsme se snažili naslouchat Ivance, hlavní aktérce proměny. A ta projevila přání celý prostor udělat ve stylu starého venkova, v bílé barvě a pokud možno zanechat věci, ke kterým má vztah. Hlavně výrobky od dcer vnuček. To nás samozřejmě inspirovalo a když jsme se po místnosti rozhlédli, našli jsme s Viktorem spoustu věcí, které by bylo škoda vyhodit. Vzali jsme si je domů a v garáži jim dali nový život. Abychom podpořili ještě více venkovský styl, sehnali jsme doslova „za hubičku“ staré trámy, které Viktor zbrousil, natřeli jsme je na bílo, vsadili LED pásek a vytvořili jsme z nich zajímavou dekoraci na stěně. Ta, spolu s tapetou, vytvořila zajímavý koutek. Na trámky jsme pak zavěsili andílky, které má Ivanka od svých dcer. V jídelně jsme Ivance vytvořili koláž z ČB fotografií rodiny, přátel, dcer a vnuček, aby je měla stále na očích.“


Přečtěte si také