Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Před a po: Ze zrezivělé haly se vyloupl vzdušný moderní dům

Halu, která dřív sloužila jako balírna rajčat, architekt proměnil na ukázkový rodinný dům se třemi ložnicemi.
Vydáno: 06.01.2015
Na druhé krychli naproti kuchyni je druhá pracovna využitelná ale i pro dětské hry
Autor: Jamie Falla Architecture Na druhé krychli naproti kuchyni je druhá pracovna využitelná ale i pro dětské hry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 Dům na ostrově Guernsey, který je jedním z ostrovů v Lamanšském průlivu při severozápadním pobřeží Francie, nabízí mnohostranně využitelný prostor. Právě to byl také hlavní záměr architekta Jamieho Fally, když chátrajícímu hospodářskému stavení dával nový smysl existence. Stavba si udržuje osobitý charakter otevřeným prostorem od přízemí až po sedlovou střechu, nový vlídný ráz jí zároveň propůjčuje originální dřevěné obložení a její obyvatelé těží i ze slunné polohy.

Před a po - ze zrezavělé stodoly se vyloupl krásný dům
Autor: Jamie Falla Architecture Před a po - ze zrezavělé stodoly se vyloupl krásný dům

Pohled na halu opláštěnou rezivějícím plechem při prvotní návštěvě v roce 2010 ovšem mnoho nadějí nevzbuzoval. „Všechno bylo ve hvězdách. Vyšli jsme z původní konstrukce a v míře, do jaké to jen šlo, jsme zachovali otevřený prostor haly,“ popisuje Falla. Zmíněné dřevěné opláštění neošetřil. „Anglické klima zničí jakýkoli povrch. Neošetřený kaštan místy zčerná, jinde zešedne a celkově sejde,“ poznamenává suše anglický architekt k očekávatelným změnám vzhledu exteriéru.

Interiér je otevřený. Jakýsi prostor v prostoru tvoří z jedné strany otevřená krychle vyhrazená kuchyni, komoře, sprše a technické místnosti. V přízemním křídle navazujícím na halu v místě za zmíněnou krychlí jsou ložnice, pracovna a dvě koupelny. Architekt, který v tomto případě nepracoval pro žádného klienta a celý projekt utvářel se zřetelem na následný prodej, ponechával v interiéru otevřené možnosti, zároveň si ale užíval tvůrčí svobody, kterou samostatná práce skýtala. Budovu vzhledem k tomu označuje za svého druhu experimentální.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Fúze fasády se střechou se podařila s pomocí tmavě eloxovaného hliníku

Inspirace: Nápaditě pojatá terasa je ozdobou rodinného domu

Posuvné dveře dělají z vyhlídky terasu nebo obývací pokoj

Dům se maximálně otevřel okolní krajině, přesto je útulný

Když se u vás usídlí blechy

Psí blechy milují lidskou krev: Jak se jich zbavit, když se ubytovaly u nás doma?

Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama