návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Myslíte si, že mají všechny kočky stejnou povahu? Ani náhodou!

Simona Sedláčková , Vydáno: 24.02.2020
Máte pocit, že jsou si všechny kočky  1
Autor: istockphoto.com Máte pocit, že jsou si všechny kočky 1
Kočičí rasy zdaleka nejsou tak variabilní, jako rasy psí, ale i u nich se najdou významné rozdíly, které z koček činí mazlíčky na míru tak, aby si perfektně sedly se svými páníčky. Hledáte hravou a energickou divošku, nebo raději pohodlnou ozdobu gauče? Poradíme vám, kterou si vybrat.

reklama

Většina z nás má doma obyčejnou kočku evropskou, prostě běžnou micku s povahou velmi různorodou a nevyzpytatelnou. Pokud si chcete být přece jenom trochu jistější, že vaše příští kočička bude přítulná a klidná pohodářka nebo naopak divoška, se kterou se nebudete nikdy nudit, vyberte si plemeno, u kterého se vámi vybrané povahové rysy dají předpokládat. I když je nutné přiznat, že povahové rysy koček se mezi jednotlivými plemeny zase neliší tolik, jako je tomu u plemen psích. Ovšem v jednom se určitě všechny shodnou – milují krabice!

Kočka jako kočka? Nenechte se mýlit, kočičí plemena se liší vzhledem i povahou.

Bengálská kočka

Od pohledu i temperamentem divoška. Je velmi aktivní, má silně vyvinutý lovecký pud. Proto není příliš vhodné chovat ji v jedné domácnosti s kanárky nebo papoušky. Ani hlodavci nenechají bengálskou kočku v klidu. Je to plemeno, které vyžaduje již zkušenější chovatele a dostatečný životní prostor. Svou divokost projevuje bengálská kočka i častým používáním drápků, raději jí pořiďte dostatek možností pro jejich obrušování. Zvláštností bengálské kočky jsou její hlasové projevy. Místo klasického mňoukání vydává chraplavé zvuky.

Bengálská kočka
Autor: istockphoto.com Bengálská kočka

Britská kočka

Britky mají rády svůj klid, nevyhledávají příliš akce a vzrušení. Jsou tiché, klidné, mírné a vyrovnané a dobře se snášejí s dalšími rodinnými mazlíčky. Ani s dětmi nemívají problém. Na druhou stranu je to prostě kočka, a tak umí dát najevo nesouhlas a umí se pěkně urazit. Bývají velmi chytré.

Britská kočka
Autor: istockphoto.com Britská kočka

Burmila

Burmily jsou společenské, nenáročné a nesmírně komunikativní kočky. Jsou mírumilovné a výborně se snášejí s ostatními plemeny. Nejsou vůbec agresivní, ani k sobě navzájem, ani k lidem. Velmi dobře se sžívají i se psy či jinými domácími zvířaty. Nevyžadují mnoho péče.

Burmila
Autor: istockphoto.com Burmila

Exotická kočka

Přátelská, klidná a mírná kočka s vyrovnanou povahou, vhodná jako domácí mazlíček. Svou rodinu a lidskou společnost miluje, je neútočná a neagresivní. Je to však velmi zvědavá kočka, která se ráda zúčastní každé vaší aktivity. Je vhodná i k dětem a starším lidem, na druhou stranu v klidu vydrží i sama doma, pokud je to potřeba.

Exotická kočka
Autor: istockphoto.com Exotická kočka

Lykoi

Málo známé kočičí plemeno, je to přirozená přírodní mutace kočky domácí. Jsou přátelské, zvědavé, mazlivé i aktivní. Na první pohled mají trochu vlčí kožíšek a po seznámení s nimi zjistíte, že i psí povahu.

Lykoi
Autor: istockphoto.com Lykoi

Mainská mývalí kočka

Patří mezi opravdové obříky mezi domácími kočkami, je to největší domácí kočka. Je robusní a masivní. Mainské mývalí kočky mají trochu psí povahu. S lidmi navazují velmi pevný vztah, jsou hravé a přátelské a většinou i velmi mazlivé. Přesto to nejsou kočky, kterým by se líbilo časté chování v náruči, raději se uvelebí vedle svého majitele. To je ostatně vlastnost většiny koček, i těch nejobyčejnějších bez rodokmenu.

Mainská mývalí kočka
Autor: istockphoto.com Mainská mývalí kočka

Perská kočka

Pokud hledáte vzhledově velmi atraktivní, klidnou, možná až línou kočku, která bude celý den vzorně zdobit pohovku, vyberte si kočku perskou. Většinou je to klidné a trpělivé plemeno, které ovšem občas umí být i nesnášenlivé a maličko protivné. Nejsou to aktivní kočky, spíše pozorovatelky domácího života. Náročná je však péče o jejich srst, vyžadující každodenní kartáčování.

Perská kočka
Autor: istockphoto.com Perská kočka

Ragdoll

Ragdoll je druhá největší rasa koček na světě, hned po mainské mývalí kočce. A také ragdollka se maličko povahově podobá psům. Je velmi milá, přítulná a mazlivá, ale i zvědavá a především hravá. Většinou se rychle naučí aportovat. Bude vás doprovázet na každém kroku. Mnohem lépe než ostatní plemena se naučí chodit v postroji na procházky, možná proto, že špatně snáší samotu, a tak vás raději všude doprovodí. Dobře snáší ostatní kočičí plemena.

Ragdoll
Autor: istockphoto.com Ragdoll

Ruská modrá kočka

Výhodou tohoto plemene je, že téměř nelíná, což z něho činí jednoho z nejoblíbenějších kočičích společníků. K tomu je to plemeno velmi společenské, přátelské a kontaktní, ale i samotu umí zvládat velmi dobře. Je to plemeno velmi inteligentní a učenlivé, vhodné i ke starším dětem.

Ruská modrá kočka
Autor: istockphoto.com Ruská modrá kočka

Siamská kočka

Aktivní a velmi živé plemeno, někdy až divoké. Siamku najdete doma na těch nejvyšších a nejnepřístupnějších místech. Jsou to kočky majetnické, které velmi milují svého chovatele a vyžadují jeho stálou pozornost. Jsou to kočky inteligentní a hravé, snadno se naučí aportovat i chodit v postrojku na procházky.

Siamská kočka
Autor: istockphoto.com Siamská kočka

Sphynx

Málokteré kočičí plemeno vyvolává tolik protichůdných názorů. Jedni ho milují a druhým připadá nesnesitelně ošklivé. Kočka sphynx nemá srst, jenom chmýří, ale při dotyku je neuvěřitelně jemná a na dotek příjemná. Kdo se jí jednou dotkne, většinou se zamiluje. Své chovatele bezmezně milují a špatně snášejí samotu. Jsou to kočky inteligentní, přítulné a hravé, přímo závislé na svém páníčkovi.

Sphynx
Autor: istockphoto.com Sphynx

reklama

Článek je zařazen v: kočka , plemeno , řasa , bengálská kočka , britská , burmila , Exotická , lykoi , mainská mývalí , perská , ragdoll , ruská modrá , siamská , sphynx

reklama

Přečtěte si také