Bydlení

23. června 2022 06:00

Simona Sedláčková

Zkušenost chovatelky: Nejlepší kočičí pelíšek je za pár kaček nebo zadarmo

Možná jste tu chybu jako začínající chovatelé koček udělali také… Pořídili jste svému mazlíčkovi drahý, a podle vás naprosto dokonalý a krásný pelíšek z obchodu. A pak jste se divili, když si vaše nová láska ustlala v krabici od bot nebo v polici mezi knihami a perfektního pelechu si ani nevšimla. Nejste v tom sami! Poradím vám, kde se kočky cítí nejlépe. Provádím v tomto směru svůj vlastní domácí výzkum už několik let. A stále se učím!

Všechny kočky, ať jsou to krásky s rodokmenem, nebo obyčejné čičiny, milují teplo a pohodlíčko. Útulné pelíšky patří k jejich největším vášním. Ale v naprosté většině nejde o drahé koše nebo speciální postýlky. Kočky mají svou vlastní logiku vždy a ve všem.

Kočky nepotřebují luxus, milují krabice a teplo

Postavte na podlahu středně velkou papírovou krabici, vyřízněte do ní vchod a uvidíte, zda se váš čtyřnohý miláček zabydlí. A že se zabydlí, je téměř jisté! Kde se vzala vášeň koček pro papírové krabice, je asi jasné, cítí se v nich chráněné a v bezpečí. Pro větší klid kočky můžete přes krabici přetáhnout staré triko a vyrobit tak uzavřený pelíšek. Kočky si vystačí s málem, ale pokud máte o jejich bydlení vlastní představu, klidně jim drahý designový pelíšek pořiďte. Možná budete mít štěstí a kočka si luxusní domeček oblíbí.

Příjemně měkké jsou pro kočky také ovčí kůže, ale i nejrůznější umělé chlupatiny. Kočkám se na nich bude pohodlně ležet. A v zimě jsou velmi žádaná místečka poblíž topení. Když tam své kočce dáte měkkou vlněnou deku, bude její štěstí dokonalé. Ovšem kočky se dokážou uložit i přímo na tvrdý radiátor. Teplo je láká nejvíce!

Křesla a pohovky získávají rychle nový vzhled

Polstrované židle a křesla kočky velice lákají, protože jsou měkké, dobře z nich vidí a také proto, že jsou „vyhrazeny jen pro páníčky“. Vypozorujte, které křeslo si vaše kočka nejvíce oblíbí. Poznáte ho snadno. Během několika dní bude pokryto „kočičím přehozem“. Tedy vrstvou chlupů, o které budete přesvědčeni, že by stačila pro pět koček. Proto přes vybrané místo přehoďte deku, na kterou se všudypřítomné kočičí chlupy zachytí, a je to. Kočku z křesla stejně nevypudíte, jen se pohnete  z místnosti, bude tam! Pokud se bude blížit návštěva, deku snadno sundáte a křeslo zůstane čisté. Někdy prostě nemá cenu s kočkami bojovat!

I člověčí ložnice láká číči jako magnet. Patří k nejoblíbenějším místům jejich odpočinku. Pokud vám to vadí, nezbývá než dveře do ložnice zavírat.

Dalším oblíbeným místem jsou skříně a skříně na šaty je doslova přitahují. Tady se totiž mohou krásně zachumlat do prádla svého majitele a usínat uprostřed důvěrných vůní svého páníčka či paničky. Málokterou majitelku kočky tato jejich vášeň těší, ale bojovat se sní dá opět jenom zavřenou skříní.

Většinu koček lákají i police. Splňují totiž jejich požadavky na pořádný rozhled. Většina koček se ráda pohybuje ve výškách. Vykliďte jim malý prostor mezi knihami a časopisy, aby si tam mohly udělat pohodlí. Budou spokojené!

Dejte si pozor na boty!

Lákají je snad stejně jako papírové krabice. Pokud v nich jenom neškodně spí, je to dobré, ale jsou i kočky, které svou rozmrzelost dávají najevo právě prostřednictvím počůraných páníčkových bot. Nikde neuvidíte tak uklizenou předsíň bez poházených bot, jako v bytě spodobnou kočkou záškodnicí!

Nezbytné hračky

Kočky potřebují hodně zábavy, především v mladém věku. Starší kočky už většinou hračky nevyhledávají, zvlášť když prodělají kastraci. Ale pro koťata si vždy připravte nějaké pomůcky, aby jejich hravosti odolalo bytové zařízení. Opět to nemusí být nic drahého, postačí klubíčko vlny nebo nastříhané hadříky uvázané na tyčce. Milují i nejrůznější kuličky, můžete jim sami vyrobit plstěnou kuličku s oblíbenou bylinkou, šantou kočičí.

Zdroj: Simona Sedláčková, redaktorka a majitelka kočičí záškodnice (ano, máme uklizenou předsíň bez bot:)


Přečtěte si také