Bydlení

18. listopadu 2014 04:56

Markéta Zídková

Inspirace: Nápaditě pojatá terasa je ozdobou rodinného domu

Nový rodinný dům v německém Stuttgartu ukazuje, jak nenásilně integrovat terasu do střechy.

Klasické střechy jsou už překonané. Zabírají prostor využitelný pro život. Ovšem zakomponovat obytný venkovní prostor do střechy tak, aby byl na dům pěkný pohled, vyžaduje zkušenost a důvtip. Při pohledu na rodinnou novostavbu ve čtvrti Killesberg je zjevné, že její autoři, architekti ze studia Bottega a Erhardt mají obojí. Motto zmíněné dílny „Přinášíme pokaždé jen radikální řešení,“ se v předmětném domě zhmotnilo v mnoha ohledech.

Lichoběžníkový půdorys domu vychází z průběhu zastavitelné části pozemku se souměrnými postranními hranicemi a různě dlouhými hranicemi k silnici a zahradě. Čtyřpodlažní dům se dvěma byty, jedním ateliérem a dvěma dvojgarážemi vyniká především rozlehlými střešními terasami nezvyklých tvarů. Z nich se naskýtá výhled daleko přes údolí města respektive do zahrady při zadní části domu.

Svou střechou se dvěma křídly svažujícími se do středu dům paradoxně neporušuje místními předpisy požadující „patrnou sedlovou střechu“. Zákonu stavba dostála vrchní částí fasády na západní straně nakloněnou pod úhlem 70 stupňů směrem ke střeše. Fúze fasády se střechou se podařila s pomocí tmavě eloxovaného hliníku. Podoba domu se neustále mění – v závislosti na počasí, denní době i úhlu pohledu více či méně odráží své okolí.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také