Bydlení

28. listopadu 2017 09:00

Matouš Hartman

Přestěhujte se do Alp! Ve Švýcarsku vám za to dokonce zaplatí. Musíte ale splnit tuto nepříjemnou věc

Život v horách s výhledem na zasněžené vrcholy a zelená údolí zní lákavě. Jenže se ukázalo, že mladým Švýcarům se tahle poklidná idyla nezamlouvá a stěhují se do měst. Ve vsi Albinen se rozhodli, že útěk do velkých sídel zastaví.

Dnes vobci nežije ani 250 lidí a místní úřad se proto rozhodl, že začne nabízet mladým lidem peníze, aby se do vsi nastěhovali. VAlbinenu totiž už museli i pro nedostatek dětí uzavřít školu a sedm místních školáků musí jezdit za vzděláním do vedlejšího města.

Pobídka je určená pro rodiny sdětmi, přičemž rodičům nesmí být více než 45 let. Každý dospělý dostane od švýcarské vesnice přes 540 tisíc korun, za každé dítě potom obec zaplatí téměř 220 tisíc korun. Čtyřčlenná rodina si tak může přijít na více než 1,5 milionu korun. Líbilo by se vám dostat tolik peněz na ruku a nastěhovat se do nádherné přírody daleko od shonu velkoměst?

Albinen je obklopen zasněženými vrcholky hor. Foto: profimedia.cz

Městečko si dává jasnou podmínku. Musíte tu buď vybudovat, a nebo zakoupit nemovitost vminimální hodnotě 4,3 milionu korun, takže se vám dotace velice rychle ztratí. Další podmínkou je, abyste dům nevyužívali na prázdniny, ale opravdu ve vsi žili po dobu nejméně deset let. Pokud podmínky nesplníte, budete muset dotaci vracet. Albinen si od akce slibuje, že nejen navýší počet obyvatel, kteří tak ušetří na stavbě domu, ale také zajistí odbyt pro domácí produkci a oživí vesnici.

Chcete se do Albinenu přestěhovat? Mrkněte, jak krásně to tam vypadá!

(mh)

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také