reklama

Verbena citronová léčí i skvěle chutná. Vypěstujte si ji sami, jde to snadno

Simona Sedláčková
29. srpna 2022
Verbena citronová neboli aloisie citronová obsahuje ve svých listech silnou citronovou silici, tedy vůni, která se využívá v kuchyni při přípravě ovocných pohárů i k ochucení masa. Své uplatnění má i v kosmetice či léčitelství. Navíc vám tahle rostlina v létě odežene komáry z terasy!
reklama

Možná už jste slyšeli o citronové verbeně, citronové lipii nebo aloisii citronové či o aloisii trojlisté, ale nenapadlo vás, že se jedná stále o tu samou rostlinu. Tenhle dřevnatý keř má dokonce i několik latinských pojmenování. Aloysia citriodora, Aloysia triphilla, Lippia triphilla nebo Lippia citriodora. Všechna tato jména vás v zahradnictví nasměrují k jedné jediné rostlině. Ale možná by vás k ní přilákala i silná citronová vůně.

Verbena citronová (Aloysia citriodora)

Aloisie je keřovitá trvalka, která ve své domovině dorůstá do výšky 2–3 m. Pochází z Jižní Ameriky, respektive z Peru, Chile, Brazílie, Argentiny a Paraguaye. V 17. století ji kolonizátoři dovezli do Evropy, kde zplaněla, a dnes ji můžete najít ve volné přírodě ve Středomoří i v severní Africe.

Rostlina pro balkony a terasy

V příhodných klimatických podmínkách je aloisie stálezelený keř, u nás ji můžete pěstovat pouze jako přenosnou rostlinu, které při teplotách nižších než 5 °C opadají listy. Znovu začnou rašit během května. V teplejších částech světa verbena v červenci vykvete a v říjnu na ní dozrají plody. Při pěstování v květináči však verbena citronová málokdy vykvete. V Česku se tedy spíš jedná o exotickou originální rostlinu s příjemnou vůní než o kvetoucí keř.

Ačkoli samotný keřík zvládne mrazy o síle až −10 °C, venku na zahradě verbenu nezkoušejte pěstovat. Byli byste zklamaní. V létě se proto pěstuje ve velkých květináčích na balkonech a terasách na osluněných stanovištích. Před příchodem prvních mrazíků potřebuje aloisie schovat do bezmrazé, světlé místnosti. Během zimy jí vyhovuje teplota 5–10 °C, pak ztratí listy a přežívá ve vegetačním klidu, ale při teplotě vyšší než 15 °C pokračuje i v zimním období v růstu.

Jak množit verbenu citronovou

Na jaře můžete aloisii seříznout a v polovině května opět přenést ven. Ostříhané větvičky rozdělte na kratší části a zapíchněte do květináče s vlhkým pískem smíchaným se zeminou nebo do pařeniště.

Aloisii můžete množit i výsevem semen, nejlépe v dubnu nebo v květnu. Výsevní substrát udržujte stále vlhký. Semenáčky jsou velmi choulostivé na chlad.

Jak využít verbenu citronovou v kuchyni

Žádná jiná rostlina, a dokonce ani samotný citron nevydává tak silnou citronovou vůni jako aloisie citronová. Aromatické jsou především její listy. Používají se čerstvé i sušené na přípravu čajů, dresinků a omáček, na ochucení pečeného masa, zdobí se jimi ovocné a zmrzlinové poháry i zákusky nebo saláty.

V Jižní Americe se z listů aloisie citronové vyrábí oblíbený nápoj, Inca Kola. Snad nejoblíbenější je v Peru, kde je považován dokonce za národní nápoj.

Aloisie citronová v léčitelství a kosmetice

Aloisie může fungovat jako velmi účinný insekticid, protože její vůně odpuzuje mouchy i komáry, ale esenciální olej z aloisie se využívá i při výrobě parfémů a toaletních vod, přidává se do likérů a výborně funguje i při aromaterapii.

V lidovém léčitelství se aloisie citronová využívá pro zklidnění potíží při menstruaci, pomáhá udržovat zdravé klouby a přispívá k ochraně buněk, působí jako antioxidant.

Jak připravit čaj z aloisie citronové

  • 1 lžička sušené aloisie citronové
  • ¼ l vody
  • med

Lžičku sušené aloisie přelijte ¼ l vroucí vody a nechte 5–10 minut vyluhovat. Nakonec čaj oslaďte podle chuti medem. Užívejte nanejvýš 2 šálky denně!

Pozor na sluneční záření!

Citlivým jedincům může vyšší dávka oleje z aloisie v přípravcích způsobovat alergii na sluneční záření. Užívání aloisie je také zcela nevhodné pro těhotné a kojící ženy i pro děti.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Aloisie_citronov%C3%A1; https://bylinkopedie.cz/aloisie-citronova/

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: čajbylinkyChileJižní AmerikakeřCitronová verbenatrvalkaaloisie citronovápřenosné rostlinylipieAloysia citriodoraAloysia triphilla
reklama