2. května 2017 04:43
Markéta ZídkováPůda je přesušená, kořeny koukají z květináče. Máte nejvyšší čas přesadit pokojovky
Řekněme si to upřímně – přestože by se pokojové rostliny měly přesazovat pravidelně, málokdo to skutečně dělá. Pokud však už těm vašim koukají kořeny z hlíny, nebo dokonce vyčnívají z květináče, je na přesazení nejvyšší čas. Teď na jaře je ideální doba.
Pokojové rostliny se o nás starají. Čistí nám v bytě vzduch, v některých případech jej dokonce zbavují chemikálií, které by mohly poškodit naše zdraví, dělají nám radost a dekorují prostor, v němž se nacházejí. I proto si zaslouží naši péči a rozhodně větší, než je pravidelná zálivka. Minimem by mělo být pravidelné hnojení, dostatek světla a vůbec příznivé životní podmínky.
Přestože se o své rostliny takhle staráte, jsou některé z nich jako bez života? Málo rostou, jejich půda je vysušená a květ už jste dávno neviděli? Pak vězte, že je čas rostlinu přesadit. Ještě jasnější důkaz vám mohou dát kořeny. Pokud vykukují z hlíny, nebo dokonce přerůstají květináč, je opravdu nejvyšší čas. Pokojové rostliny přesazujeme jen v době růstu, nikdy ne v období klidu či kvetení. Teď na jaře je ideální doba.
Do čeho?
Samozřejmostí je nový květináč, který by měl být o několik centimetrů větší než ten předchozí. Zkontrolujte, zda má nádoba drenážní otvory, kterými bude odtékat přebytečná voda. Přemokření již zabilo mnoho rostlin. K novému květináči pořiďte i podmisky, do nichž budete rostlinu zalévat.
Důležitý je ale také nový substrát. Hlína by nikdy neměla pocházet ze zahrady, a to ani v případě, že máte vlastní. Taková půda nemá dostatek živin a můžete si v ní zanést domů nezvané nájemníky – cizopasníky, plísně a jiné problémy, které vašim pokojovým květinám uškodí.
Pro substrát zajeďte do květinářství, zahradnictví nebo hobbymarketu. Vybírejte pečlivě podle druhu rostliny. Může se klidně stát, že pokud budete najednou přesazovat všechny květiny v bytě, budete muset koupit několik druhů substrátů. Pro kvetoucí rostliny se hodí substrát pro pokojové rostliny, rostlinám s ozdobnými listy bude svědčit substrát pro palmy a zelené rostliny a pak je na trhu ještě substrát pro kaktusy a sukulenty. Každý ze substrátů má jiné složení hlíny a jiné množství živin.
Jdeme na to
Rostlinu opatrně vyndejte ze starého květináče. Opatrně, abyste nepoškodili kořeny. Je-li to nutné, starý květináč klidně rozbijte. Odstraňte starý substrát, ale není třeba nějak složitě kořenový bal rozmotávat. Pokud jsou kořeny opravdu zapletené dohromady, stačí odebrat vrchní vrstvu hlíny. Poté zkontrolujte kořeny, staré, uschlé nebo naopak příliš měkké kořeny odstraňte.
Odstraňte staré, uschlé nebo zažloutlé listy. Foto: istock.com
Než vložíte rostlinu do nového květináče, umístěte na jeho dno drenážní vrstvu, která pomůže odvádět přebytečnou vlhkost. Skvělý je písek, kamínky, keramické střepy (třeba ze starého květináče, který jste museli rozbít, abyste vyndali ven rostlinu). Na drenážní vrstvu přijde vrstva substrátu, na niž položíte rostlinu. Další substrát přisypávejte oparně a umačkávejte jej palci. Rostlina by neměla skončit zahrabaná v hlíně! Zeminu nenahrnujte až k okraji květináče, nechte prostor pro zálivku.
Přesazením to nekončí
Když už máte rostlinu v péči, věnujte pozornost i částem nadzemním. Odstraňte staré, uschlé nebo zažloutlé listy. Ty zbylé otřete vlhkým hadříkem. Nebojte se části, kde nic neroste, dokonce odříznout. Rostlina po přesazení potřebuje bohatou zálivku a taky klid. Neměla by trpět výkyvem teplot, velkými změnami slunečního záření a nesvědčí jí ani průvan.
(kor)
Mohlo by vás zajímat: