Jak provonět byt? Vyrobte difuzér, udělejte vonnou svíčku a vyvařte koření

Pokud se chcete vyhnout chemii v osvěžovačích vzduchu, vydejte se přírodní cestou bylinek, koření, levandule a esenciálních olejů. Možností je hned několik. Esenciální oleje se hodí nejen do aromalamp, ale také do vonných svíček nebo difuzérů. Bylinky zase nejen byt provoní, ale poslouží i v kuchyni.

Vonná svíčka snadno a rychle

Asi nejoblíbenější cestou, jak provonět byt, je zapálit vonnou svíčku. Některé vyjdou opravdu draho, ale pokud chcete ušetřit, můžete si vyrobit i vlastní vonné svíčky a dát do nich, jakou vůni chcete. Postupujte jako při výrobě obyčejné svíčky. Když se vosk rozpustí, přidejte do něj esenciální olej. Existuje jich spousta a můžete je koupit na množství internetových obchodů. S olejem nešetřete, na jednu menší svíčku použijte 15 až 20 kapek oleje.

Vývar z koření

Tenhle jednoduchý přírodní tip je skvělý, pokud potřebujete rychle provonět byt a nemáte v plánu sahat po chemických osvěžovačích. Rychle vyvařené koření uvolní výraznou, ale příjemnou vůni.

Budete potřebovat

Postup

Koření dejte do malého hrnce s trochou vody (nemělo by jí být moc, jinak byste nevytvořili výrazný „vývar“ z koření). Přiveďte k varu a stáhněte z plotny. Přelijte směs do misky a umístěte, kam potřebujete.

Domácí difuzér

Nemusíte kupovat difuzéry za několik stovek. Difuzér si totiž můžete vyrobit doma. Není to nic náročného. Základem je esenciální olej, který vám vyhovuje. Použijte skleněnou lahev a špejle (ideální jsou bambusové, ale poslouží i ty, které máme běžně doma). Roztok do difuzéru může být na bází oleje nebo alkoholu (detailní návod na výrobu obou typů roztoku najdete ZDE). Občas je potřeba v difuzéru otočit špejle, aby se vůně lépe uvolňovala do vzduchu. Je také potřeba počítat s tím, že difuzéry vydrží vonět maximálně pár měsíců. To je ale příležitost vyzkoušet roztoky s jinými esenciálními oleji!

Pěstujte vonné bylinky

Spojte příjemné s užitečným a dejte si za okno bylinky, které poslouží v kuchyni, ale zároveň vám provoní byt. Sáhněte po těchto druzích:

Levandule v kuchyni i koupelně

A u levandule ještě zůstaneme. Její vůni a krásné květy miluje snad každý. Skvěle se dá použít sušená levandule, ze které můžete vytvořit vonné pytlíčky nebo dekorace. Většinou to není nic složitého. Pokud jste si v létě nenasušili vlastní levanduli, můžete si pořídit sušené květy na internetu.

Nápady, jak využít levanduli, aby provoněla byt:

Další články, které by se vám mohly hodit:


Přečtěte si také