Recyklovaná džínovina je super materiál na výrobu šperků a módních doplňků

Také vás při pohledu do šatníku občas potká nemilé překvapení? Oblíbené džíny se nějak nečekaně srazily a vás čeká nákup nových. V tu chvíli si můžete vylepšit náladu vědomím, že obnošené džíny představují skvělý materiál na výrobu nejrůznějších módních i bytových doplňků, a dokonce i šperků. Dáte se s námi do tvoření?

Závěs zdžínových peříček

Připravte si obnošenou džínovinu, papírovou šablonu, lepidlo typu Herkules, provázek nebo vlnu, nůžky, korálky, připínáčky, starou větev bez kůry (nejlépe vyplavené dřevo)

Podle šablony vystřihněte zdžínoviny tvar peříčka, do středu nalepte provázek a zobou stran provázku začněte párat zdžínoviny světlé nitě.

Vzniklé džínové peříčko ozdobte korálkem, připínáčkem připevněte zezadu na vyplavenou větev a tu pak zavěste na provázek.

Srdíčkové klíčenky

Ze starých džínových kalhot vystřihněte dvě stejná srdíčka a kousek pásku zvnějšího švu kalhot. Srdíčka složte ksobě, mezi ně vložte očko zpásku a obvod srdíčka prošijte. Před dokončením prošití můžete srdíčko vyplnit kouskem dutého vlákna nebo vaty a došijte. Nakonec na očko připevněte kroužek na klíče a klíčenka nebo ozdoba na kabelku je hotova.

Džínové korálky

Kouzelné džínové korálky vytvoříte srolováním dlouhých rovnoramenných trojúhelníků. Hotové korálky využijte na náhrdelníky, náramky i náušnice, stačí je jen vhodně zkombinovat sperličkami nebo broušenými korálky a kovovými komponenty.

Pohrajte si svnějšími švy džínových kalhot

Netradiční džínový náramek vytvoříte během chvilky. Zkalhot odstřihněte opatrně vnější dvojitý šev a protáhněte jím paměťový drátek na náramky. Konce ozdobte korálky.

Ani náhrdelník vám nezabere moc času. Odstřižený dvojitý šev stočte do spirály a konec přilepte lepidlem na textil. Hotové spirálky můžete ozdobit korálky nebo knoflíčky.

Ze zbytků odstřižených švů můžete vytvořit jednoduché ozdoby na klíče. Pásky můžete pomocí špičatých nůžek jednoduše proděrovat a navléknout na kroužek na klíče nebo použijte různé spojovací nýtky.

Malovaná a prošívaná brož

Vystřihněte dvě kolečka zdžínoviny a střed trochu potřete savem, aby se vtom místě látka zesvětlila. Pak můžete na džínovinu malovat nebo vyšívat a našívat nejrůznější ozdoby podle fantazie. Nakonec přiložte rubové kolečko a obě části ksobě sešijte obšíváním do kruhu.

Aby nám džíny vydržely co nejdéle, stačí se o ně dobře starat a občas je potřeba i maličko je upravit.

I přes dobrou péči se starých a nepotřebných džínových kalhot najde dostatek vkaždé rodině, proto jsme pro vás připravili několik nápadů, jak tento báječný materiál ještě využít. Který si vyberete?


Přečtěte si také