Bydlení

7. října 2015 05:30

Klára Beščecová

Skateboard s jedním kolem využívá sonaru a rekuperuje energii

Na vznášedlo si zájemci ještě počkají, jízda na tomto elektrickém prknu s jedním kolem uprostřed je ovšem fantaziím o levitaci proklatě blízko.

Hoverboard (Vznášedlo) jezdí samo a ovládá se snadno náklonem dopředu pro rozjezd či dozadu pro brzdění nebo jízdu opačným směrem. Oproti loni představenému velmi podobnému zařízení One Wheel je skateboard od Hoverboard Technologies rychlejší, má větší dojezd a nabíjí se rychleji.

Prkno vážící 11 kg pohání elektromotor o výkonu 5000 W, který je součástí řídicí jednotky umístěné ve středu kola. Prknu udílí nejvyšší rychlost omezenou na 26 km/h a díky výkonným bateriím lze ujet 19 km. Za každou minutu nabíjení baterie akumulují energii, která vystačí na ujetí jednoho kilometru. Prkno rekuperuje kinetickou energii, kterou při jízdě zkopce nebo brzdění přeměňuje na elektřinu. Udržet balanc pomáhá již zmíněná řídicí jednotka společně svyrovnávacím zařízením využívajícím údaje ze sonaru, který spomocí ultrazvuku zjišťuje náklony.

Ktomu, aby byl jezdec vidět a nenudil se, je prkno vybavené LED osvětlením a má i zabudované reproduktory pro poslech hudby při jízdě. Posledně jmenované frajeřinky si mají vystačit spouhými deseti procenty kapacity baterií.

Aby snad nebylo funkcí málo, kprknu se nabízí i mobilní aplikace, která díky bluetooth aktualizuje informace v mobilu o stavu baterie či statistiku ujetých vzdáleností. Vneposlední řadě lze prkno telefonem také zamknout. O tom, kdy a za jakou cenu se Hoverboard začne prodávat, se snad už brzy dozvíme ze stránek fundraisingového projektu Kickstarter.com.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky energie Kickstarter

Přečtěte si také