Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Skvělý vynález! Díky nové technologii rostliny porostou fasádu aniž by ji zničily

Ozeleněné fasády typicky provázejí obavy o kořeny či vlhkostí narušované zdivo. Nově je rozptyluje materiál s porézní keramickou vrstvou.
Vydáno: 18.06.2015
Zazeleněné fasády obrůstají různými druhy rostlin a dýchají
Zazeleněné fasády obrůstají různými druhy rostlin a dýchají Autor: Creabeton Matériaux AG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jedinou cestu k zelené fasádě donedávna představoval břečťan nebo psí víno. Oba tyto popínavé hity ovšem rostly ze země a trvalo i několik dekád, než rodinný dům zcela pokryly. Jak je zjevné, na velké městské stavby jsou ale klasické popínavky krátké a navíc i dost jednotvárné. Cestu k pestřejším a také velmi rychle obrostlým fasádám otvírají speciální desky, z nichž nejrůznější druhy rostlin přímo vyrůstají. Tyto desky vyvíjel jejich švýcarský výrobce několik let společně s ženevskou vysokou školou pro krajinu, vědy v inženýrství a architekturu Hepia. Kýžená technologie prodyšné fasády, v níž prosperují i rostliny, má podobu modulů. Spodní část tvoří nosné prvky z vysokopevnostního betonu a plášť je z již zmíněné porézní keramiky.

Desky lze osázet různými rostlinami, jejich volba však závisí na světové straně
Desky lze osázet různými rostlinami, jejich volba však závisí na světové straně
Creabeton Matériaux AG

Kořeny vegetace pronikají keramikou k vrstvě substrátu, který je zdrojem živin i vlhkosti. Všechny tři vrstvy – beton, substrát a keramika – mají minimální tloušťku a lze je montovat přímo na zeď či nosnou konstrukci. Jsou tak použitelné jak pro novostavby, tak i při sanaci starších domů. Obrůstající fasáda nejenže dobře vypadá, ale navíc i tlumí zvuky a zlepšuje ovzduší. První dům s takto zazeleněnou fasádou je k vidění právě v Ženevě.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Švestky rostou v místě terasy dál.

Minidům pro hosty má tvar dortu

Zvenku působí nenápadně

Unikátní minidomek vyrobí víc energie, než sám spotřebuje

Bazén s terasou vystupují nad útes. Koupelny a komora jsou naopak orientované ke svahu

Dům je pod garáží a auto parkuje na střeše


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama