Bydlení

18. června 2015 06:00

Klára Beščecová

Skvělý vynález! Díky nové technologii rostliny porostou fasádu aniž by ji zničily

Ozeleněné fasády typicky provázejí obavy o kořeny či vlhkostí narušované zdivo. Nově je rozptyluje materiál s porézní keramickou vrstvou.

Jedinou cestu kzelené fasádě donedávna představoval břečťan nebo psí víno. Oba tyto popínavé hity ovšem rostly ze země a trvalo i několik dekád, než rodinný dům zcela pokryly. Jak je zjevné, na velké městské stavby jsou ale klasické popínavky krátké a navíc i dost jednotvárné. Cestu kpestřejším a také velmi rychle obrostlým fasádám otvírají speciální desky, znichž nejrůznější druhy rostlin přímo vyrůstají. Tyto desky vyvíjel jejich švýcarský výrobce několik let společně sženevskou vysokou školou pro krajinu, vědy vinženýrství a architekturu Hepia. Kýžená technologie prodyšné fasády, vníž prosperují i rostliny, má podobu modulů. Spodní část tvoří nosné prvky zvysokopevnostního betonu a plášť je zjiž zmíněné porézní keramiky.

Kořeny vegetace pronikají keramikou kvrstvě substrátu, který je zdrojem živin i vlhkosti. Všechny tři vrstvy – beton, substrát a keramika – mají minimální tloušťku a lze je montovat přímo na zeď či nosnou konstrukci. Jsou tak použitelné jak pro novostavby, tak i při sanaci starších domů. Obrůstající fasáda nejenže dobře vypadá, ale navíc i tlumí zvuky a zlepšuje ovzduší. První dům s takto zazeleněnou fasádou je kvidění právě vŽenevě.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také