návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

5 specialit českých domovů, nad kterými jinde kroutí hlavou

Aktualizováno: 07.01.2021
Co je pro české domy specifické?
Autor: istock.com Co je pro české domy specifické?
Nazujeme si pantofle a pak si sedneme do vyhřátého obýváku. České domácnosti mají svá specifika, která lidem z jiných států přijdou přinejmenším divná. Máte doma všech pět českých specialit?

reklama

To, jak jsme stavěli domy před sto lety, má vliv i na dnešní bydlení. Už kvůli tomu, že naštěstí staré domy nebouráme a nestavíme neustále nové, jako se to dělá třeba za oceánem. Vytvořili jsme si určité představy o tom, jak má byt vypadat a co v něm má být. Podívejte se s námi na to, co je v našich domovech tak české…

Topení

Pokojovou teplotu považujeme za posvátnou. Díky centrálnímu topení jsme si na ni zvykli a pak se divíme, že nám je v zahraničí zima. Ve velké části světa se smířili s tím, že když teplota klesne venku, klesne i doma. To v naší části Evropy neplatí. Zkuste v zimě navštívit španělské, francouzské nebo holandské domovy. Mnohdy to moc příjemné nebude.

Pohoda a nohy v teple...to Češi milují!
Autor: istock.com Pohoda a nohy v teple...to Češi milují!

Záchod oddělený od koupelny

Dvě malé místnůstky namísto jedné větší. Zejména v činžovních a panelových domech najdeme toaletu a koupelnu jako samostatné místnosti. Tak tomu ale není v jiných zemích, kde bývá toaleta prakticky vždy součástí koupelny. Tento trend se k nám postupně dostává s novou výstavbou, která už nerespektuje pravidla nastavená našimi předky, a dívá se na západ.

Koupelnu s toaletou uvidíme zejména v novostavbách
Autor: istock.com Koupelnu s toaletou uvidíme zejména v novostavbách

Přezouvání se

Nejsme jediní, kdo se přezouvá. Takoví Němci si domů taky nepustí návštěvu v botách od bláta. Oproti tomu Francouzi, Italové nebo Angličané budou jen zírat, když je požádáte, aby se zuli a přijali nabídnuté pantofle. Ať už se na nás budou ostatní národy dívat jak na podivíny, nebo ne, pravdou zůstává, že bychom se doma přezouvat měli… z hygienických důvodů. Takže děláme dobře.

Jen co přijdeme domů, přezouváme se do pantoflí
Autor: istock.com Jen co přijdeme domů, přezouváme se do pantoflí

Chodba

Odděluje byt od venkovního světa a my jsme si ji zamilovali. V mnohých jiných státech vstoupíte rovnou do kuchyně, v Česku máme své chodby. Jde to i bez nich, ale pro nás jsou srdcovkou. Mnohdy sice zaberou prostor, který by se dal využít lépe, ale kam bychom dávali boty… kde bychom se přezouvali?

Chodby neodmyslitelně patří k českým domovům
Autor: istock.com Chodby neodmyslitelně patří k českým domovům

Hodobóžové nádobí

V obývací stěně bylo vždycky místo pro vystavení toho nejlepšího porcelánu a skla, které se používalo maximálně o Vánocích. Vedle zlacených talířů trůnila nějaká porcelánová postavička a všechno to vypadalo vznešeně až zámecky. I dnes máme tuhle tendenci, často jsme vyměnili cibulák za něco minimalističtějšího, ale vystavený porcelán k českým domovům patří. Ještě aby ne, společně s křišťálem představuje opravdovou českou tradici. 

Podobnou "ozdobu" jste určitě viděli v mnoha domech...
Autor: istock.com Podobnou "ozdobu" jste určitě viděli v mnoha domech...

reklama

Článek je zařazen v: český domov , domov , chodba , porcelán , specifika českého bydlení , české bydlení , rozdíly mezi námi a světem , jak bydlí češi , koupelny

reklama

Přečtěte si také