Bydlení

25. října 2023 08:30

Matouš Hartman

Speciality českých domovů, nad kterými cizinci často kroutí hlavou

Jak vypadají české domovy? Každý jinak, ale některé věci přece jen máme společné. Nazujeme si pantofle a pak si sedneme do vyhřátého obýváku. Naše domácnosti mají svá specifika, která lidem z jiných států často přijdou přinejmenším podivná. Tady je pět českých specialit.

To, jak jsme u nás stavěli domy před sto lety, má vliv i na dnešní bydlení. Už kvůli tomu, že naštěstí staré domy nebouráme a nestavíme neustále nové, jako se to dělá třeba za oceánem. Vytvořili jsme si určité představy o tom, jak má byt vypadat a co v něm má být. Podívejte se s námi na to, co je v našich domovech tak české…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Praktické rady, jak doma snížit spotřebu elektrické energie a ušetřit stovky korun

Pokojovou teplotu považujeme za posvátnou

Díky centrálnímu topení jsme si na ni zvykli a pak se divíme, že nám je v zahraničí zima. Ve velké části světa se smířili s tím, že když teplota klesne venku, klesne i doma. To v naší části Evropy neplatí. Zkuste v zimě navštívit španělské, francouzské nebo holandské domovy. Mnohdy to moc příjemné nebude.

Záchod oddělený od koupelny

Dvě malé místnůstky namísto jedné větší. Zejména v činžovních a panelových domech najdeme toaletu a koupelnu jako samostatné místnosti. Tak tomu ale není v jiných zemích, kde bývá toaleta prakticky vždy součástí koupelny. Tento trend se k nám postupně dostává s novou výstavbou, která už nerespektuje pravidla nastavená našimi předky.

Přezouvání se

Ale nejsme jediní, kdo se přezouvá. Takoví Němci si domů taky nepustí návštěvu v botách od bláta. Oproti tomu Francouzi, Italové nebo Angličané budou jen zírat, když je požádáte, aby se zuli a přijali nabídnuté pantofle. Ať už se na nás budou ostatní národy dívat jak na podivíny, nebo ne, pravdou zůstává, že bychom se doma přezouvat měli… z hygienických důvodů. Takže děláme dobře.

Chodba odděluje byt od venkovního světa

Vstupní chodba odděluje byt od venkovního světa a my jsme si ji zamilovali. V mnohých jiných státech vstoupíte rovnou do kuchyně, v Česku máme své chodby. Jde to i bez nich, ale pro nás jsou srdcovkou. Mnohdy sice zaberou prostor, který by se dal využít lépe, ale kam bychom dávali boty a kde bychom se přezouvali?

Porcelán a sklo

V obývací stěně bylo vždycky místo pro vystavení toho nejlepšího porcelánu a skla, které se používalo maximálně o Vánocích. Vedle zlacených talířů trůnila nějaká porcelánová postavička a všechno to vypadalo vznešeně až zámecky. I dnes máme tuhle tendenci, často jsme vyměnili cibulák za něco minimalističtějšího, ale vystavený porcelán a sklo k českým domovům patří. Ještě aby ne, společně s křišťálem představuje opravdovou českou tradici.

Zdroj: autorský článek Matouš Hartman


Přečtěte si také