Bydlení

21. března 2020 08:00

Simona Sedláčková

Staré mapy nevyhazujte! Proměňte je na dekorace do bytu

Narazili jste při jarním úklidu na staré mapy míst, která byla cílem vašich dovolených v dobách, kdy navigace v telefonu byla pouhou vzdálenou filmovou fantazií? Na cestování už je pravděpodobně potřebovat nebudete, na to už máme moderní technologie, ale můžete je přetvořit v báječné dekorace a doplňky do bytu.

Staré mapy představují pro mnohé z nás krásné vzpomínky, které bychom neměli jen tak zahazovat... Využijte je tak, aby vám byly stále na očích!

Mozaika vzpomínek

Mapy míst, která máte stále ve svých vzpomínkách, nalepte na korkové dlaždice, které původně sloužily jako prostírky na stůl. Místo korku můžete využít i papírový karton ze starých krabic nebo vyřízněte požadované tvary z překližky. Jde jen o to, aby byly mapy nalepené na pevném podkladu. Pak je začněte vyskládávat na stěnu– a po každé dovolené můžete zase jeden nový kousek do mozaiky přidat.

Obrázky na stěnu

Rádi byste si vzpomínky na nezapomenutelné výlety uchovali vnějakém menším formátu? Vytvořte si zmap obrázky a koláže do rámečku. Skvělým nápadem je i vyšívaná cesta. Použijte výraznou barvu vyšívací bavlnky, nejlépe červenou, a opatrně do mapy výšivkou zaznamenejte celou trasu vašeho výletu. Postupujte opatrně, přece jen je mapa zpapíru!

Korkové podložky

Staré mapy můžete využít i na podložky pod hrnky. Nejlépe se pracuje skorkem, ale použít můžete i zbytky dlaždiček. Mapy nalepte disperzním lepidlem typu Herkules a lepidlem je přetřete i svrchu. Lepidlo zaschnutím zprůhlední a vytvoří ochrannou vrstvu.

Album fotek zdovolené

Mapy můžete využít i na výrobu fotoalba. Poskládejte zmap obálky, které do alba vlepte jako kapsu na drobné suvenýry, jako jsou letenky a vstupenky do míst, která jste navštívili. A vytvořte i malé růžky, díky kterým budou fotografie valbu bezpečně uchycené.

Zrenovujte nábytek

Máte doma starou židli, které by slušel nový kabátek? Ušijte ho zmapy! Budete potřebovat jenom zmíněnou mapu, nůžky, disperzní lepidlo a štětec. Hotovou židli ještě přetřete bezbarvým lakem, aby vaše dílo vydrželo déle a lehce se neošoupalo.

Stejnou techniku můžete využít i na další kusy nábytku, například tak můžete vylepšit starou komodu.

Dekorace na stěnu

Zmap vytvořte i jakousi variantu věnce. Zpapírového kartonu si vystřihněte kruhový základ a na něj pak lepidlem nebo tavnou pistolí nalepujte nepravidelně poskládané kornouty zmap.

Úložné krabice a boxy

Staré mapy využijte třeba i na polep úložných krabic. Rázem se znich stanou půvabné dekorace, které ani nebude potřeba schovávat do skříně.

Stejně tak polepte plechovky na tužky nebo boxy na časopisy. Na psacím stole jim to bude náramně slušet!


Přečtěte si také