6 nápadů, jak levně zařídit byt: Recyklujte, upcyklujte, zvolte dostupné materiály

Nápadů na levné a dostupné zařízení bytu není nikdy dost! Dnes vám přinášíme hned několik skvělých inspirací, jak s pomocí smirkového papíru, barev, a především fantazie vytvořit útulný domov s minimem nákladů.

1. Pro židle se vydejte do bazaru

Kdo židli má, ten bydlí, to je stará známá věc. Proto zajděte klidně do bazaru a ze všeho nejdříve si pořiďte pořádné židle. Vlastně nemusí být ani na první pohled dokonalé, stačí, když vás zaujme jejich tvar a budou dostatečně pevné. Pak už přijde na řadu vaše fantazie… Nakupte smirkový papír, tmel, barvy a štětce a pusťte se do práce.

Židle u kuchyňského stolu vůbec nemusí být všechny stejné. Vlastně je mnohem zábavnější, když si každý může vybrat, která je pro něho ta nejhezčí a hlavně nejpohodlnější.

Pro začátek ani nepotřebujete žádná drahá křesla. Spomocí parádních polštářků, podsedáků a podnožky si relativní pohodlí vytvoříte i zobyčejné židle.

2. Dřevěné bedny a bedničky nahradí nábytek

Obyčejné dřevěné bedny můžete jednoduše nakoupit vhobby marketech, a i tak bude znich vyrobený nábytek levnější než skutečné police a skříňky. Ale nejprve se zastavte vzelinářství a zkuste se zeptat, jestli mají kromě papírových krabic od banánů i nějaké pěkné dřevěné bedničky na vyhození. Možná budete mít štěstí. Pak už to chce jenom opět smirkový papír nebo brusku a bezbarvý lak, barvy, lazuru nebo vosk na ošetření dřeva. Pokud se nespokojíte jenom sobyčejnou soustavou bedniček, můžete si vhobby marketech vybrat zrůzných typů nábytkových nožiček.

Police zbedniček vypadají skvěle i vkoupelně, jenom je nezapomeňte ošetřit nátěrem proti vlhkosti.

Nábytek zbeden se ale hodí snad do každé místnosti vbytě. Zkuste popustit uzdu fantazii a skládejte jeden kousek na druhý, až vám vznikne dokonalá kombinace.

3. Pohrajte si sbarvami

I po nábytku se můžete poohlédnout vbazaru nebo u rodičů na půdě či na chalupě. Opět si vezměte na pomoc smirkový papír, tmel a barvy a dejte se do tvoření. I zna první pohled poškrábaného nábytku mohou vzniknout přímo designové kousky.

4. Jednoduché police zprkna a koženého pásku

Vhobby marketech najdete krásná a už ošetřená prkna, připravená na výrobu polic. Pro jejich zavěšení na stěnu můžete využít pásky zkůže. Buď doma najdete staré pásky od kalhot, které už dávno nepoužíváte, nebo si koupíte zbytky kůže. Seženete je na internetu.

5. Obyčejné dřevěné konzole

Dřevěné konzole koupíte za pár korun například ve známém řetězci snábytkem a doplňky. No ano, je to IKEA. Dají se znich jednoduše vyrábět různé doplňky do bytu.

6. Využijte i na první pohled nedokonalé kousky

Zaujala vás při návštěvě bazaru i židle, která měla kdokonalosti daleko? I ztakové si můžete vyrobit báječný doplněk do bytu. Poškozené sedáky můžete nahradit novým prknem a vytvořit například lavici, a dokonce i pouhou polovinu židle využijete na praktický věšák na oblečení.

Nebo vás zaujaly při návštěvě bazaru či vetešnictví šuplíčky od nábytku? I zpodobných zbytků se dají vyčarovat doplňky do bytu.

A dokonce i staré příbory mohou nahradit jinak docela drahé úchytky knábytku a metly na šlehání zase poslouží jako báječné závěsné svícny.

Prostě se dobře dívejte kolem sebe a zkuste si při zařizování bytu trochu pohrát. Stojí to za to! Ušetříte spoustu peněz a ještě vytvoříte originální bydlení, které vám bude každý závidět.


Přečtěte si také