Svatba v zimním období: Drahé květiny nahraďte břečťanem a buxusem

Svatba v zimním nebo předjarním období má jedno významné úskalí. Těžko vyběhnete na louku a vytvoříte svatební dekorace z lučního kvítí, které je něžně krásné a přitom zadarmo. V současné době najdete na louce tak nanejvýš nesmělé pokusy travin a sem tam i sněženky. A květiny v obchodech jsou k mání za zimní, tedy nejvyšší ceny. Jsou tu ale i rostliny, které zůstávají krásně zelené a svěží po celý rok a na svatbě jim to bude slušet úplně stejně.

Svatební kytice pro nevěstu a úvazek pro ženicha se asi pouze z břečťanu vytvoří jen těžko, ale jako doplněk k růžím je výborný.

Elegantní ozdoba na svatební dort

Břečťan se sice odedávna využívá jako léčivá rostlina proti kašli a má i silné protizánětlivé účinky, ale stále je to rostlina jedovatá. Proto pokud ho budete dávat jako dekoraci na svatební dort, raději nedovolte, aby se konce odstřižených větviček dotýkaly dortu. Omotejte je gutaperčou, tedy páskou, která se využívá při aranžování květin, nebo je vložte do ampule. Tu také pořídíte v květinářství. Na dorty ale můžete nakoupit i umělé větévky břečťanu, které jsou docela běžně k sehnání.

Svatební výzdoba stolu

Elegantní štolu na výzdobu svatební tabule vytvoříte z dlouhých větviček břečťanu a silnějšího provazu, na který budete břečťan navazovat vázacím drátkem. A jednoduchá břečťanová větvička na ozdobu talíře vypadá spolu s bílou stužkou naprosto luxusně. Nic dalšího netřeba!

Využijte i květy břečťanu

Dobře se podívejte na větve břečťanu. Často bývají v zimním období mezi listy ukryté i zajímavé zelené květy. Jsou velmi dekorativní i po odkvětu, tak je můžete směle využít do kytic, věnců i svatební girlandy.

Svatební srdce nesmí chybět!

Krásnou dekorací budou i srdíčka, vytvořená z břečťanu. Na jejich výrobu můžete použít například stará drátěná ramínka. Ramínko vytvarujte do srdce a břečťan na základ navažte tenkým vázacím drátkem. Nebo vytvarujte základní srdce z březových větviček a opět na ně vázacím drátkem navažte břečťan. Stejně můžete využít i větvičky buxusu! Výroba srdce není nijak složitá.

Buxus k svatbám odjakživa patří

Buxus se většinou používá na drobné úvazky do klopy pro svatební hosty. Ale stejně dobře ho můžete povýšit do hlavní role, co se týká svatební výzdoby. Opět doplněný například bílými růžemi bude v kyticích i dekoracích vypadat skvěle.

Tradiční svatební věnečky

Buxus nastříhejte na krátké větvičky a navažte je na základní tvar ze silnějšího drátu tenkým drátkem vázacím. Na výrobu věnečků nepotřebujete být kdovíjak zruční, je to jednoduché! Malé věnečky nebo pugétky z buxusu dozdobené kouskem šateru, zvaného nevěstin závoj (gypsophila paniculata), ale klidně i pouze z buxusu se budou hodit na ozdobu židlí a lavic pro hosty i na výzdobu svatebních aut.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také