reklama

Co je to swap? Výměna věcí mezi lidmi. Swapovat můžete oblečení i květiny

Simona Sedláčková
17. května 2020
Pojem swap se u nás objevil před pár lety a označuje, mimo jiné, výměnu nebo darování nepotřebných věcí. Je oblíbený mezi lidmi s ekologickým cítěním i mezi maminkami na mateřské. Můžete měnit prakticky cokoli. Nejčastěji se jedná o oblečení, ale swapovat můžete i rostliny.
reklama

Co je to swap

Pojem zangličtiny, swap, může mít několik významů, ale vnašem případě se jedná o výměnu věcí mezi lidmi. Pokud máte doma například oblečení, které už nevyužijete, můžete je vrámci swapu nabídnout někomu dalšímu. Dříve se podobné akce označovaly jako burzy. První swapy se vČesku začaly objevovat kolem roku 2009.

Swap představuje alternativu ke konzumnímu způsobu života a podporuje filozofii udržitelného životního stylu. Výměnu starších věcí nadšenci pro swap upřednostňují před nákupem nových věcí, které často potřebují jen po velmi omezenou dobu.

Sčím se nejčastěji swapuje

Nejoblíbenější je swapování mezi mladými maminkami. Děti zoblečení rychle vyrůstají, hračky se jim zase ještě rychleji okoukají nebo je jednoduše nezaujmou. Podobné věci však velmi rychle najdou nového majitele. Stejně tak přečtené knihy, o kterých víte, že už je znovu číst nechcete, můžete nabídnout někomu dalšímu.

Velmi rozšířené je i swapování nechtěných dárků. Pokud od někoho obdržíte dárek, asi vám přijde nevhodné, dožadovat se paragonu, abyste mohli nechtěný předmět vyměnit nebo vrátit do obchodu. Nabídnout ho kvýměně se jeví jako nejlepší řešení.

Možná by vás ani nenapadlo, že vyměňovat můžete i pokojové květiny nebo květiny či zeleninové přebytky zvlastní zahrady. Stačí se jen porozhlédnout po internetu nebo na Facebooku a skupinu, kde se rostliny, zelenina i ovoce vyměňují, hravě najdete. Jako první se vám na Facebooku po zadání slova swap objeví veřejná skupina Green swap a můžete začít čile obchodovat bez peněz.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama