Co je to swap? Výměna věcí mezi lidmi. Swapovat můžete oblečení i květiny

Pojem swap se u nás objevil před pár lety a označuje, mimo jiné, výměnu nebo darování nepotřebných věcí. Je oblíbený mezi lidmi s ekologickým cítěním i mezi maminkami na mateřské. Můžete měnit prakticky cokoli. Nejčastěji se jedná o oblečení, ale swapovat můžete i rostliny.

Co je to swap

Pojem z angličtiny, swap, může mít několik významů, ale v našem případě se jedná o výměnu věcí mezi lidmi. Pokud máte doma například oblečení, které už nevyužijete, můžete je v rámci swapu nabídnout někomu dalšímu. Dříve se podobné akce označovaly jako burzy. První swapy se v Česku začaly objevovat kolem roku 2009.

Swap představuje alternativu ke konzumnímu způsobu života a podporuje filozofii udržitelného životního stylu. Výměnu starších věcí nadšenci pro swap upřednostňují před nákupem nových věcí, které často potřebují jen po velmi omezenou dobu.

S čím se nejčastěji swapuje

Nejoblíbenější je swapování mezi mladými maminkami. Děti z oblečení rychle vyrůstají, hračky se jim zase ještě rychleji okoukají nebo je jednoduše nezaujmou. Podobné věci však velmi rychle najdou nového majitele. Stejně tak přečtené knihy, o kterých víte, že už je znovu číst nechcete, můžete nabídnout někomu dalšímu.

Velmi rozšířené je i swapování nechtěných dárků. Pokud od někoho obdržíte dárek, asi vám přijde nevhodné, dožadovat se paragonu, abyste mohli nechtěný předmět vyměnit nebo vrátit do obchodu. Nabídnout ho k výměně se jeví jako nejlepší řešení.

Možná by vás ani nenapadlo, že vyměňovat můžete i pokojové květiny nebo květinové či zeleninové přebytky z vlastní zahrady. Stačí se jen porozhlédnout po internetu nebo na Facebooku a skupinu, kde se rostliny, zelenina i ovoce vyměňují, hravě najdete. Jako první se vám na Facebooku po zadání slova swap objeví veřejná skupina Green swap a můžete začít čile obchodovat bez peněz.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také