Bydlení

8. listopadu 2016 15:02

Markéta Zídková

Toto je nejlepší český dům posledních pěti let. Zen-Houses z Liberce vyhrál Českou cenu za architekturu

Do prestižní České ceny za architekturu se přihlásilo 475 děl. Mezinárodní porota vybírala z 63 prací nominovaných do užšího výběru. Ve finále zaujaly i stavby z veřejných prostředků a osobnosti propagující architekturu.

Do 1. ročníku soutěžní přehlídky České komory architektů (ČKA), jež byla otevřena architektonickým realizacím za posledních 5 let, se přihlásilo hned 475 projektů. Ostře sledovanou Hlavní cenu získal dům a ateliér Zen-Houses od libereckého architekta Petra Stolína z roku 2015 spojující bydlení a pracovní prostor pro své tvůrce – architekty Petra Stolína a Alenu Mičekovou. Liberecké domy-dvojčata na první pohled vynikají především konstrukčně oddělenými objekty pro odpočinek a pro práci a také svým ojedinělým konceptem založeným na co nejjednodušší formě bydlení. Ta se ukazuje zejména v užití výrobních modulů SIP (Stuctural Insulated Panel), jež se opakovaně promítají do konstrukce domů.

Oba domy při zachování šířky pouhé 3 metry přitom nepůsobí vůbec stísněně, ale naopak velmi vzdušně a otevřeně.

Porota ve své zprávě uvádí: „Jen jedna práce ale vynikla nad všechny ostatní, a tou je Zen-Houses – ateliér a dům v Liberci. Prostý, ekonomický a nenáročný projekt je charakterizován specifičností své lokace, schopností na toto prostředí reagovat, svou naprostou unikátností i vytrvalou snahou provokovat a sebejistě zkoušet nové principy i za cenu případných chyb.

Díky tomu všemu Zen-Houses dokázal uspět, a bezesporu se tak jedná o vynikající dílo, o stavbu se skutečnou ambicí pokoušet hranice a stát se vzorem pro mnohé z nás.“

Cenu VELUX za nejlepší práci sdenním světlem získala Jonášovic stodola(A2F, 2012). Porota společnosti ocenila, že objekt cíleně pracuje s denním světlem a propojením interiéru s exteriérem. Stodola dále přesvědčuje svojí pečlivou prací s jednotlivými pohledy a průhledy, a to jak do zahrady a napříč domem, tak s průhledy na oblohu.

Do finále České ceny za architekturu dále mezinárodní odborná porota ve složení Joe Morris (předseda), Boris Bežan, Jan De Vylder, Kees Kaan, Ivan Koleček, Miriam Lišková a Martin Rein-Cano „poslala“ sedm dalších projektů. Vítěz i finalisté se etablovali z řad 63 nominovaných projektů, které ČKA představila v červnu tohoto roku. Uděleny byly rovněž dvě mimořádné ceny: Cena společnosti VELUX za nejlepší práci s denním světlem a Cena časopisu ERA21 za přínos k obnově venkova a citlivou práci s pozůstatky minulosti. Akademie České ceny za architekturu současně zvolila tři Výjimečné počiny.

Porota ocenila drobné projekty i velké investice

Cenu VELUX za nejlepší práci sdenním světlem získala Jonášovic stodola(A2F, 2012). Porota společnosti VELUX složená ze zahraničních architektů ocenila, že objekt cíleně pracuje s denním světlem a propojením interiéru s exteriérem. Stodola dále přesvědčuje svojí pečlivou prací s jednotlivými pohledy a průhledy, a to jak do zahrady a napříč domem, tak s průhledy na oblohu.

Do finále České ceny za architekturu dále postoupila poměrně široká škála projektů. Jedná se např. o revitalizace a rekonstrukce stávajících prostor či veřejných prostranství. Porotu nadchla také dvě díla architekta Josefa Pleskota. Jsou jimi rozsáhlé úpravy industriální oblasti Dolních Vítkovic (AP atelier, 2015) a revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli (AP atelier, 2014). Finalistou 1. ročníku České ceny za architekturu jsou také dvě výrazné stavby: klášter Nový Dvůr (ATELIER SOUKUP OPL ŠVEHLA, 2014) a Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí (Petr Hájek ARCHITEKTI, 2014). Za dvě velmi zdařilé rekonstrukce mezinárodní porota považuje úpravy Vily Tugendhat v Brně (ARCHTEAM a RAW, 2012) či Tři věže – zateplení obecních budov s urbanistickým přesahem v Líbeznicích (Atelier M1 architekti, 2014). Jako významný a velmi zdařilý zásah do veřejného prostoru, který navíc vznikl na základě architektonické soutěže, porota shledala revitalizaci Gahurova prospektu ve Zlíně (ellement, 2013).

Pražský DOX – Centrum současného umění bude ve dnech 9. listopadu až 11. prosince 2016 hostit výstavu 1. ročníku České ceny za architekturu. Na vernisáž jste srdečně zváni 8. listopadu od 19.30 (DOX, Poupětova 1, Praha 7). Brnu se Česká cena za architekturu představí v Galerii architektury, a to od 3. března do 2. dubna 2017. Vernisáž proběhne 2. března od 17.00 (Galerie architektury Brno, Starobrněnská 18, Brno).

Všechny nominované objekty naleznete na stránkách České ceny za architekturu.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také