Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Zen-Houses v Liberci naplňují představu o co nejjednodušším bydlení, tedy i životě

Zjednodušené domy opláštili laminátem.
Vydáno: 21.09.2016
Jeden je k bydlení a druhý slouží jako ateliér

Jak dalece lze zjednodušit dům? A vnese taková stavba jednoduchost i do života svých obyvatel? Odpověď hledá úspěšný experimentální projekt libereckých architektů.

Nevšednímu zadání navrhnout domy naprosto zjednodušující definici bydlení i výstavby architekti dostáli netypickým materiálem i dispozicemi. Dvojice domů Zen Houses vznikla s použitím základních výrobních modulů SIP (Stuctural Insulated Panel) a vnitřní dispozice víceméně odpovídají vnějšímu tvaru těchto staveb.

Podlahy jsou v provedení „průmyslová penízková pryž“ Foto:

Zvenku oba domy oddělují tři venkovní pobytové prostory – veřejný, poloveřejný a soukromý. Příhodné umístění na pozemku spolu s velkými prosklenými plochami dovoluje skvělé průhledy do okolní krajiny. Interiér nepůsobí stísněně ani přes pouze třímetrovou vnější šířku domu. Obyvatelé na sebe vidí i mezi objekty a vnitřní atrium mohou chápat jako další pokoj.

Celou konstrukci tvoří výrobní sortiment SIP panelů K-Kontrol, tzn. obvodové stěny, podlahu i střechu. Vložené stropní konstrukce jsou z dřevěných komponentů, stejně jako druhá vrstva ploché střechy. Domy spočívají na betonových mikropilotech. Zajímavá je průsvitná fasáda ze sklolaminátu vynesená na dřevěném roštu.

Každý z dvojice experimentálních domů je navenek stejný, jejich účel je ale jiný. Zatímco jeden slouží k bydlení, ten druhý je ateliér. Snaha o co nejúspornější výstavbu ovšem není samoúčelná. Architekti tímto konceptem chtějí kromě jednoduchých stavebních postupů prověřit i možnost, že by mohl zjednodušit i způsob života svých obyvatel.

Zen-Houses liberecké kanceláře Petr Stolín Architekt se dostaly mezi nominované projekty České ceny za architekturu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Atrium s dubovou terasou skýtá i bazének

Normalizační dům přestavěli k nepoznání

Že by nějaká restaurace s výhledem? Ne, to je rodinný dům – chytře vymyšlený!

Dům od ateliéru 3+1 architekti nabízí úchvatný výhled na Labe

Osobitě řešený byt v developerské novostavbě zní téměř jako protimluv

Architektka zachránila pražský developerský byt před tuctovostí

Reklama
Článek je zařazen v: bydlení, dům, Zen-Houses, Petr Stolín Architekt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama