Bydlení

26. října 2021 08:00

Matouš Hartman

10 jednoduchých tipů, jak rychle ušetřit za elektřinu při zdražení. Chce to jen pozornost

Elektrická energie se má do budoucna zdražovat. Můžeme vyměnit spotřebiče za úspornější, ale to vyžaduje počáteční investici, která se časem vrátí. Možností, jak omezit spotřebu, je také naučit se pár triků, které sice neušetří tisíce, ale přispět ke snížení účtů dokážou.

Pokud se následující zvyky naučíme, podaří se nám alespoň trochu zbrzdit dopad rostoucích cen energií na naše domácnosti.

Používejte lampičky

Pokud máte lustr s více žárovkami, nenechávejte ho rozsvícený. Pokud si například v obývacím pokoji čtete, nebo jen relaxujete, dejte přednost světlu lampiček, ve kterých je jen jedna žárovka. Pravidlem by mělo být, že světlo zhasínáme, pokud v místnosti nejsme.

Perte plnou pračku

Vždy se snažte dát do pračky tolik oblečení, kolik přístroj umožňuje. Občas je to složité, protože červené prádlo s bílým opravdu prát nelze, ale zkuste se před příštím praním zamyslet, zda s tou várkou barevného ještě nepočkat, až opravdu zaplní buben pračky.

Ideálně perte ve studené vodě

Máme strach, že praní ve studené vodě nezlikviduje bakterie nebo že se neodstraní skvrny. Naštěstí i to má řešení. Skvrny od potu odstraníte z bílých triček a košilí pomocí jedlé sody (potom můžete oblečení s klidem vyprat ve studené vodě). Pokud máme strach z bakterií (které ale většinou odstraní sušení), můžeme si pořídit dezinfekci na prádlo. Při jejím použití postupujte podle návodu na obalu.

Nedávejte teplé jídlo do ledničky

Uvaříme večeři, něco zbude, šup s tím do ledničky. Počkejte, až jídlo úplně vychladne. Lednička udržuje stálou teplotu a hrnec její vnitřek ohřeje a donutí ji, aby na ochlazení spotřebovala více energie.

Používejte pokličky

Nepodceňujte to. Voda, polévka atd. se ohřejí mnohem rychleji, pokud na hrnec dáte pokličku. Jestli máte v kuchyni elektrický sporák nebo varnou desku, tak tenhle trik oceníte.

Neotvírejte troubu

Proto má většina trub (kromě těch plynových) okénko. Neotvírejte troubu, pokud to opravdu není nutné, a hezky počkejte, až se buchta nebo maso dopečou. Tím, že vženete do trouby chladnější vzduch, donutíte přístroj, aby si hezky přitopil.

Roztáhněte záclony

Využijte přírodní světlo, co to jde. Pokud máte záclony, roztáhněte je a zatáhněte je, až se zešeří. Nebudete tak nucení pořád rozsvěcet lampičky a lustry, denní světlo je silné.

Nenechávejte přístroje v zásuvce

Jedna z typických rad je nenechávat přístroje, které nepoužíváme, v zásuvkách. Platí to zejména o mobilech. Pokud je telefon nabitý, vytáhněte ho z nabíječky.

Odmrazte mrazák

V mrazáku se vytváří led, který nás obtěžuje, protože zmenšuje prostor. Jenže on způsobuje i vyšší spotřebu energie, protože je nucený udržet všechen ten led zmrzlý… Takže mrazák odmrazujte pravidelně nebo když vidíte, že se uvnitř vytváří ledová krusta.

Sprchujte se kratší dobu

Pokud ohříváte vodu bojlerem, je sprchování se kratší dobu základním pravidlem. Bojlery mají totiž tu smůlu, že z nich teplá voda neteče do nekonečna (a mnohdy když se sprchuje čtyřčlenná domácnost, tak ten čtvrtý skuhrá ve studené vodě). Pokud teplé vody vyčerpáme moc, bojler musí ohřát mnohem větší množství vody. Takže se sprchujte krátce a ideálně ve vlažnější vodě, beztak horké sprchy nejsou moc zdravé.

Sdílejte článek

Přečtěte si také