Jak na to

24. července 2023 07:00

redakce Prima Living

Žluté skvrny od potu odstraní kombinace jedlé sody a octa. Mrkněte, jak na to

Dřív nebo později (spíš dřív) se na bílém oblečení objeví žluté skvrny od potu. Pokud je vypereme okamžitě, většinou se téměř ztratí, jenže kdo má čas prát košile, trička a svetry okamžitě po nošení? Se staršími a zažranými skvrnami tak pomohou jedlá soda a ocet.

Bělicí prostředky jsou plné chemie a vymáchat prádlo v roztoku vody a jedlé sody mnohdy nestačí. Na zažrané žluté skvrny jsme tak použili mnohem mocnější kombinaci dvou účinných prostředků, které by neměly chybět v žádné domácnosti.

Jedlá soda

Jedlá soda se ukazuje jako téměř univerzální nástroj na vyčištění čehokoli. Pomůže vám vypulírovat šperky, a dokonce má blahodárné účinky na rajčata. A při praní by neměla chybět už vůbec.

Na běžnou údržbu bílého prádla postačí několik lžic jedlé sody rozmíchané v teplé vodě. Do roztoku prádlo namočíte a po několika hodinách ho normálně vyperete. Jenže na bílém prádle se objevují ošklivé skvrny od potu. Na ně voda a soda zabere jen částečně. Občas je potřeba, aby sodě pomohl ocet.

Ocet

Ocet, především bílý (není oficiálním druhem octa, ale běžně používaný název pro ocet kvasný lihový 10%, který není barvený karamelem ani ochucený jako klasický kuchyňský ocet kvasný lihový 8%) je levný a účinný zázrak, pokud jde o praní prádla. Můžete ho použít ke všemu od změkčování tkaniny přes dezinfekci, bělení a rozjasnění barev až po čištění pračky.

Jak vybělit skvrny od potu na bílém oblečení

  • Bílé tričko nebo košili či svetr položte na vodorovný povrch, ideálně plastový. Nezkoušejte efekt sody a octa na dřevěném stole, mohli byste desku zničit.
  • Na skvrny od potu nasypejte jedlou sodu tak, aby překrývala celou zažloutlou plochu.
  • Potom vezměte rozprašovač a dejte do něj ocet (nebojte, oblečení pak nebude zapáchat).
  • Ocet aplikujte na jedlou sodu. Dejte pozor, bude to pořádně pěnit! Pracujte proto v dobře větrané místnosti a nepřibližujte k tričku obličej. Pokud se vám směs dostane na kůži, ihned ji smyjte.
  • Nechte ocet a sodu působit klidně i několik hodin. Směs bude pěnit a bublat jen chvilku, ale účinek bude pokračovat.
  • Následně prádlo vymáchejte ve studené vodě a normálně ho vyperte. Případně můžete vynechat máchání a šoupněte prádlo rovnou do pračky.
  • Hotovo. Skvrny od potu by měly zmizet.

Efekt sody a octa samozřejmě není věčný, časem podpaží tak jako tak zežloutne, ale tahle přírodní síla je mnohem lepší než kupované bělicí prostředky, které se pak dostávají do odpadu a tím pádem zpět do přírody. Ocet a jedlá soda přírodě neuškodí.

Zdroj: Neobyčejná užití obyčejných věcí (Reader´s Digest Výběr)

Sdílejte článek

Přečtěte si také