22. prosince 2016 06:00
Markéta ZídkováVánoční trendy 2016: Žhavou novinkou jsou pastelové barvy, zůstává i klasická červená a zlatá
Napadlo vás někdy přemýšlet nad tím, kam pověsit velké ozdoby a kam malé? I zdobení vánočního stromečku má svá pravidla, která se na rozdíl od barevného dekoru ozdob nemění.
Česko bylo sklářskou velmocí a místní ozdoby se vyvážely do celého světa. Jak je to nyní? Jak správně ozdobit stromek a jaké barvy jsou letos in? O tom jsme si povídali s Kateřinou Tichou, majitelkou firmy Glassor.
Co určovalo vzhled vánočních ozdob pro rok 2016?
„Při vytváření kolekcí hrála letos podstatnou roli barevnost. Využili jsme veselé tóny červené, zelené a bílé, které jsme zkombinovali s živými puntíky. Luxusnějším dojmem pak působí kombinace červené se zlatou, či modré a stříbrné s bílou, kde jsme použili techniku zdobení připomínající ojínění mrazem. Neobvykle jsme zvolili i typické jarní pastelové odstíny, pudrovou růžovou, modrou a zelenou, se kterou kontrastuje výrazně barevná kolekce s názvem Křišťálová fantazie."
Promítá se do výroby vánočních ozdob móda? Mění se každý rok hlavní barva, nebo se zákazníci spíš drží tradice?
Trendy se mění každý rok a stejně jako v módě jsou určovány sezónu dopředu. Designéři navrhnou nové kolekce ozdob, které pak prezentujeme na mezinárodní výstavě Christmasworld ve Frankfurtu. V té době už jsou trendy dané, ale během následujícího roku se baňky ještě dolaďují a upravují podle přání zákazníků. Neopomíjíme však ani starší úspěšné kolekce, které pravidelně aktualizujeme.
Jaký typ vánočních ozdob mají tedy Češi nejraději?
K nejžádanějším vánočním ozdobám patří tradiční koule, a to v různých velikostech, dekorech a ozdobných motivů. Velmi oblíbené jsou také figurky. Díky jejich detailní propracovanosti jsou více a více žádané. Nabízíme přes tisíc tematicky zpracovaných figurek od zvířátek, přes ovoce a zeleninu až po dopravní prostředky. V posledních letech vzrostla i poptávka po ozdobách, známých spíše z dob „našich babiček“ – roztomilé červené muchomůrky, sklenění ptáčkové, andělíčci nebo nejrůznější figurky. Zákazníci si oblíbili i neobvyklé tvary, jako je třeba okurka, fotbalový míč nebo hasičské auto.
Lze skleněné ozdoby kombinovat s jinými typy ozdob?
V dnešní době se lidé už nebojí experimentovat a vystoupit z řady. Není potřeba mít vše laděné do stejného dekoru, motivů nebo materiálu. Je ale důležité si zvolit nějaký prvek, který nám výzdobu propojí a vytvoří tak ucelený dojem a vše do sebe krásně zapadne. Barevně by to určitě mělo být sladěné a vyvážené.
Máte nějaký ozkoušený postup na zdobení vánočního stromu?
Ozdoby by měly kopírovat tvar samotného stromku. Na spodní, nejdelší větve se umisťují velké ozdoby v průměru i 15 centimetrů. Postupně ke špičce stromku velikost zmenšujeme. Do středu ke kmeni umisťujeme jednobarevné ozdoby, které vyplní prázdný prostor mezi větvemi. Zbytek doplníme mašlemi různých velikostí a nesmíme zapomenout na špici, která je dominantou celého vánočního stromu.
Jak dlouho trvá vyrobit nějakou ozdobu?
Foukač za osmihodinovou směnu nafouká zhruba 500 až 700 koulí. Nebo 300 až 450 kusů figurek či 300 malých špic. Špice se foukají až do velikosti 70 centimetrů, tento typ je časově náročnější a foukač jich vyfouká asi 60 za směnu. Pak přijde na řadu malířka. Ta nazdobí průměrně 60 až 100 koulí za den. Ovšem také záleží na složitosti a barevnosti dekoru. Některé ozdoby musí vzít do ruky i vícekrát, protože musí každou barvu a posyp nanést zvlášť. Barva i lepidlo pak musí schnout. Dokonce některé materiály, například hmoty používané k plastickým 3D dekorům, musí schnout více jak 8 hodin. Takže některé ozdoby mohou malířce ve finále trvat více jak dva dny, než jsou kompletně domalované.
A jak dlouho se musí člověk řemeslu učit, než provede kvalitní řemeslnou práci?
Vyfouknout správně nahřátou skleněnou tyč do požadovaného tvaru chce hodně zkušeností, toto řemeslo se nejde naučit za pár měsíců. Sklář techniku piluje do dokonalosti i několik let, než dokáže vytvořit dokonalé zvířátko nebo princeznu přesně podle nákresu.
Nemáte tedy nedostatek lidí?
Umění se většinou předávalo z generace na generaci a je tomu tak dodnes. Bohužel tento konkrétní obor již neexistuje, ale stále je spousta designových a sklářských škol, které mají široké uplatnění. Učni tak nejsou omezeni pouze na tuto činnost a záleží na každém, čemu se chce v životě věnovat. Jako firma spolupracujeme s několika výběrovými školami, kde studentům poskytujeme zázemí, kde se mohou učit a tento obor si v praxi vyzkoušet. Pokud se v budoucnu rozhodnou v tomto oboru pokračovat, je určitě na firmě aby jim zajistila zaškolení a další vzdělávání pro vykonávání této práce.
Jak se daří tradičním skleněným ozdobám konkurovat levným plastovým ozdobám z Číny?
Stejně jako stroje mají plastové, průmyslově vyrobené, ozdoby velmi omezené možnosti, nemají invenci člověka. Jsou tvořeny z částí a jsou na nich znatelně viditelné spoje. Ruční výroba je naprosto odlišná. Každá ozdoba projde rukama mnoha lidí a výsledek záleží na jejich umu. Výhodou ruční výroby je možnost jakékoliv úpravy dle přání zákazníka. Jedná se především o různou barevnou kombinaci, velikost, povrchovou úpravu, osazení různými doplňky a podobně. Samozřejmě také nespornou výhodou je i výroba originálních ozdob na zakázku dle návrhu zákazníka, což u strojové výroby bývá problém. Čína není až taková konkurence.
(AC)
Mohlo by vás zajímat: