5. září 2014 05:17
Markéta ZídkováVelký přehled hmoždinek (2. část)
Jak se liší hmoždinka do sádrokartonu od hmoždinky do betonu, cihly?
Minule jsme se zabývali tím, jak důležité je vědět, do jakého materiálu budeme hmoždinku umisťovat a přiblížili jsme si barevné rozdělení hmoždinek (článek najdete ZDE). Každý výrobce chce být v něčem originální, vcelku se ale většina z nich shoduje na jednoduchém barevném označení.
Univerzální hmoždinky, na jejichž balení najdete zelenou a o nichž jsme psali minule, se hodí na ledacos. Chcete-li si ale být maximálně jisti, že vám skříňka na stěně, případně světlo ze stropu nevypadne kvůli větší tíži, zvolte hmoždinku přesně podle materiálu, do kterého ji budete vkládat. Takových hmoždinek je mnoho druhů, přiblížíme si ty nejvíce využívané.
Hmoždinky do sádrokartonu
Největší rozdíl oproti dalším stavebním materiálům se týká sádrokartonu. Ten snese jen mírné zatížení a používají se pro něj skutečně specificky upravené hmoždinky. Jsou označeny modrou barvou a často vypadají jako umělohmotné, někdy i kovové kužele se spirálou jako u špičky vrutu. Taková hmoždinka se přímo zavrtává do podkladu a nemusíte pro ni vyvrtávat otvor. U sádrokartonu platí víc než nadmíru, že čím více se hmoždinka v otvoru tísní, tím lepší výsledek pevnosti dosáhnete. Pro sádrokarton, zvláště při zavěšení světel na stropu, ale můžete použít i kovové sklopné hmoždinky. Vypadají jako malá šipka, kterou sevřenou vsunete do otvoru a v dutině nad otvorem rozevřete.
Deštníček nejen proti lijáku
Výhodná je i hmoždinka s deštníčkem. Je podlouhlá a válec, v němž je šroub, je po stranách naříznutý. Když šroub šroubujete nebo jej kleštěmi vytáhnete, válec se postupně deformuje a vzniká z něj do stran rozevřená hvězdice. Tato hmoždinka udrží i větší tíhu.
Hmoždinky do pevných a odolných materiálů
Dále se odlišují hmoždinky pro duté a plné materiály. U některých výrobců pro ně najdete jedno označení – žlutou barvu, u jiných i dvě barvy. Žlutou pro plné materiály a oranžovou pro duté. Klasická hmoždinka, která vypadá jako vroubkovaná do půlky rozříznutá nábojnice s křidélky, je skutečně pro tyto materiály univerzální – do dřeva, cihly i betonu, a to pro běžné zatížení. V nabídce ale naleznete také hmoždinku, která vypadá jako několikrát podélně naříznutá trubička a rozepře se do čtyř stran, takže vám na stěně zajistí i větší zatížení nábytkem. Některé z nich se hodí hlavně do betonu, jiné využijete při upevňování nábytku do pórobetonu nebo dutých cihel.
Natloukací hmoždinky
Specifické jsou i natloukací hmoždinky. Vyvrtáte otvor, vložíte do něj hmoždinku i s hřebem (vypadá podobně jako vrut, je ale silnější) a zatlučete. Některé z natloukacích hmoždinek jsou vyrobeny i pro sádrokarton, jinak se ponejvíc využívají do plného zdiva a betonu. Udrží poměrně velkou tíhu.
Kotva nejen pro námořníky
Pro skutečně těžké věci, které mají být ke stěně přichyceny, jsou určeny takzvané kotvy. To už zabrousíme do obalů s šedivým pruhem. Kotvy jsou kovové hmoždinky se šrouby. Vhodné jsou především do betonu a pevného plného materiálu. Nelze s nimi v žádném případě počítat při práci se sádrokartonem, ten příliš velkou tíži neudrží. Nejnosnější kotvy vypadají jako šrouby s kovovým návlekem (jakoby hmoždinkou). Mnohem kratší „hmoždinku“, tedy svorník, který vypadá trochu jako navlečený prsten, mají svorníkové kotvy.
Vychytávky
Vedle výše uvedeného obecného přehledu existuje i mnoho specifických hmoždinek pro různá využití, např. pro upevnění umyvadel nebo zvlášť určené pro pórobeton. Výjimečně pevný je pak systém s injektáží, který díky chemickému složení hmoty vstříknuté do otvoru s hmoždinkou, umožní opravdu velmi pevné uchycení.
Když máte sádrokarton a beton za sebou
Doufáme, že alespoň rámcově vám náš jednoduchý přehled posloužil při představě, kam co zavěsit a jak se orientovat u regálů s hmoždinkami. Myslete na to, že jen některé z materiálů snesou silné zatížení, mezi ně rozhodně nepatří sádrokarton. Na něj můžete uchytit jen lehčí předměty. V případě, že se za ním skrývá ještě stěna z betonu či jiného plného materiálu, pak zvolte delší hmoždinky, často vychází nejlépe dlouhé natloukací hmoždinky nebo kotvy, které vám umožní přemostit prostor mezi betonovou zdí, případnou izolací a sádrokartonem. Spolehlivě vám pak udrží i těžší skříňku.
Poraďte se
Pokud si nejste při výběru hmoždinek v prodejně stoprocentně jistí, svou volbu upevňovacích součástek si bez obav ověřte u personálu prodejen. Určitě vám ochotně poradí. Doufáme, že vám malý přehled hmoždinek pomohl alespoň trochu se zorientovat v jejich nabídce a přejeme hodně zdaru ve zkrášlování vašeho obydlí.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: