Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Vidí psi jen černobíle? aneb 5 častých mýtů a pověr o psech

Češi patří k největším milovníkům psů v Evropě. Přesto má mnoho z nás stále zažitých několik mýtů, kterým věříme a necháme se jimi při výchově psa ovlivňovat.
Vydáno: 18.09.2016
Velmi frekventovaný mýtus většiny pejskařů je tabu v podávání vepřového masa psovi
Velmi frekventovaný mýtus většiny pejskařů je tabu v podávání vepřového masa psovi Autor: Thinkstockphotos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Je pravda, že psi vidí černobíle? Nesmějí jíst vepřové maso? Nebo že se jeden rok lidského života rovná sedmi letům toho psího? Tyto i další mýty a pověry dnes objasníme.

Jeden rok lidského života = sedm let psích

Tento přepočet ukazuje pouze orientační věk pro naši lepší představu. Rozhodně to ale neznamená, že když je psovi 7 let, je mu jako 49letému člověku. Psi totiž v určitém období svého života stárnou jinak. První dva roky života vyspívají velmi rychle, ale v pozdějších letech se jejich stárnutí zpomaluje. V prvním roce a půl života to může odpovídat věku 15letého puberťáka. Ve dvou letech už můžeme psa považovat za dospělého. Velký zřetel musíme brát také na to, o jakou jde rasu a jak je pejsek veliký. Například malé plemeno okolo 10 kil bude mít v pěti letech lidské stáří okolo 38 let. A velký pes nad 40 kilo se bude blížit věku 50letého člověka.

Psi nesmí jíst vepřové maso

V rozumné míře je vepřové maso ale ideální pro psy s velkou fyzickou zátěží Foto:

„Velmi frekventovaný mýtus většiny pejskařů je tabu v podávání vepřového masa psovi. Přitom dříve se vepřové maso používalo ke krmení celkem často. Ano, z určitého hlediska není vepřové ideální pro všechny psy. Je tučné, proto pro psy seniory nebo psy s nadváhou není příliš vhodné. V rozumné míře je ale ideální pro psy s velkou fyzickou zátěží, kteří potřebují dodat energii. Vhodné je i v období zimy u psů, kteří jsou v kotcích a potřebují energii a podkožní tuk, aby jim nebylo chladno. Pozor ale na vepřové kosti, ty se mohou lámat a později pejskovi způsobit škody ve střevech,“ říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.

Psi vidí černobíle

Je to jeden z nejčastějších mýtů o psech. Mnoho vědeckých pokusů ale toto tvrzení vyvrátilo. Psi pouze vidí barvy jinak než člověk. Dalo by se to přirovnat k vidění podobnému u barvoslepých lidí. Barvy zkrátka rozeznávají jinak než my. Například nevidí rozdíl mezi zelenou a červenou barvou. Svět mají spíše v barvách šedé, žluté a modré.

Ovoce je pro psy zdravé

Některé ovoce psům nevadí, ale pozor si dávejte na avokádo či hrozny, které mohou způsobit vážné zažívací potíže, alergické reakce a především vážné problémy s ledvinami. Dále pak například třešně, meruňky a hrušky způsobují nadýmání, průjmy a silnou dehydrataci,“ doplňuje Pučálka.

Velká část chovatelů si myslí, že pokud bude mít fena štěňata, tak tím předejdou různým zdravotním problémům
Velká část chovatelů si myslí, že pokud bude mít fena štěňata, tak tím předejdou různým zdravotním problémům
Thinkstockphotos

Každá fena by měla mít alespoň jednou za život štěňata

Bohužel jde o velmi častý mýtus u mnoha pejskařů, i když řada veterinářů tvrdí opak. Velká část chovatelů si totiž myslí, že pokud bude mít fena štěňata, tak tím předejdou různým zdravotním problémům, jako je zánět dělohy nebo falešná březost. Pokud nechcete štěňata, tak nechte fenu vykastrovat po prvním hárání. Tím zajistíte prevenci mnoha zdravotních komplikací.

Mohlo by vás zajímat:

I psi berou antibiotika

Pes a nachlazení: Jak předcházet nachlazení u našich chlupáčů?

Stačil by kus masa jen tak, ale takto je to stylovější

Nepodceňujte výběr psí misky. Nechcete přece, aby kvůli ní váš pes zemřel

No jistě, po krmení se celá paráda zasune a je od toho pokoj. Přístup k vodě ale zůstane zachován

Skvělý napád, nebo bizár? Psí misky integrované do kuchyňské linky

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama