Bydlení

18. září 2016 05:15

Klára Beščecová

Vidí psi jen černobíle? aneb 5 častých mýtů a pověr o psech

Češi patří k největším milovníkům psů v Evropě. Přesto má mnoho z nás stále zažitých několik mýtů, kterým věříme a necháme se jimi při výchově psa ovlivňovat.

Je pravda, že psi vidí černobíle? Nesmějí jíst vepřové maso? Nebo že se jeden rok lidského života rovná sedmi letům toho psího? Tyto i další mýty a pověry dnes objasníme.

Jeden rok lidského života = sedm let psích

Tento přepočet ukazuje pouze orientační věk pro naši lepší představu. Rozhodně to ale neznamená, že když je psovi 7 let, je mu jako 49letému člověku. Psi totiž vurčitém období svého života stárnou jinak. První dva roky života vyspívají velmi rychle, ale vpozdějších letech se jejich stárnutí zpomaluje. Vprvním roce a půl života to může odpovídat věku 15letého puberťáka. Ve dvou letech už můžeme psa považovat za dospělého. Velký zřetel musíme brát také na to, o jakou jde rasu a jak je pejsek veliký. Například malé plemeno okolo 10 kil bude mít vpěti letech lidské stáří okolo 38 let. A velký pes nad 40 kilo se bude blížit věku 50letého člověka.

Psi nesmí jíst vepřové maso

„Velmi frekventovaný mýtus většiny pejskařů je tabu v podávání vepřového masa psovi. Přitom dříve se vepřové maso používalo ke krmení celkem často. Ano, z určitého hlediska není vepřové ideální pro všechny psy. Je tučné, proto pro psy seniory nebo psy s nadváhou není příliš vhodné. V rozumné míře je ale ideální pro psy s velkou fyzickou zátěží, kteří potřebují dodat energii. Vhodné je i vobdobí zimy u psů, kteří jsou vkotcích a potřebují energii a podkožní tuk, aby jim nebylo chladno. Pozor ale na vepřové kosti, ty se mohou lámat a později pejskovi způsobit škody ve střevech,“ říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.

Psi vidí černobíle

Je to jeden znejčastějších mýtů o psech. Mnoho vědeckých pokusů ale toto tvrzení vyvrátilo. Psi pouze vidí barvy jinak než člověk. Dalo by se to přirovnat k vidění podobnému u barvoslepých lidí. Barvy zkrátka rozeznávají jinak než my. Například nevidí rozdíl mezi zelenou a červenou barvou. Svět mají spíše vbarvách šedé, žluté a modré.

Ovoce je pro psy zdravé

Některé ovoce psům nevadí, ale pozor si dávejte na avokádo či hrozny, které mohou způsobit vážné zažívací potíže, alergické reakce a především vážné problémy s ledvinami. Dále pak například třešně, meruňky a hrušky způsobují nadýmání, průjmy a silnou dehydrataci,“ doplňuje Pučálka.

Každá fena by měla mít alespoň jednou za život štěňata

Bohužel jde o velmi častý mýtus u mnoha pejskařů, i když řada veterinářů tvrdí opak. Velká část chovatelů si totiž myslí, že pokud bude mít fena štěňata, tak tím předejdourůzným zdravotním problémům, jako je zánět dělohy nebo falešná březost. Pokud nechcete štěňata, tak nechte fenu vykastrovat po prvním hárání. Tím zajistíte prevenci mnoha zdravotních komplikací.

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také