Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Vítejte v socialistickém ráji. Ve městě Marinaleda není nezaměstnanost a všichni vydělávají stejně

Španělské město Marinaleda na první pohled připomíná Československo před rokem 1989. Tady to ale funguje.
Vydáno: 12.10.2015
Žádná policie, žádná kriminalita nebo nezaměstnanost
Žádná policie, žádná kriminalita nebo nezaměstnanost Autor: www.popularresistance.org
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Žádná policie, žádná kriminalita nebo nezaměstnanost. Domy za 15 eur, tedy za zhruba 400 korun. Zní to jako socialistická utopie, ale jde o skutečnost, kterou zažívají obyvatelé městečka Marinaleda, v Andalusii v jižním Španělsku. Město prosperuje díky zemědělskému družstvu.

Na první pohled je Marinaleda k nerozeznání od ostatních měst v regionu. Leží v malebném údolí Campina, okolí tvoří zvlněné zelené kopce, míle olivových plantáží a zlatá pole pšenice táhnoucí se kam až oko dohlédne. Město je hezké, klidné a typické pro nejchudší a nejjižnější provincie Španělska.

Městečko obklopují sady a záhony, kam jen oko dohlédne
Městečko obklopují sady a záhony, kam jen oko dohlédne
marinaleda.com

Marinadela má velmi specifického starostu. V čele úřadu stojí člověk, který aktivně podporuje krádeže v obchodech. Když v roce 2008 začala finanční krize, velmi těžce dopadla právě na Španělsko. Tisíce lidí přišlo o práci a kvůli vysokým hypotékám neměli na jídlo. Starosta Juan Manuel Sánchez Gordillo organizoval a sám se účastnil nájezdů do řady supermarketů. Protestující spolu s ním brali základní potraviny, jako je olej, rýže nebo fazole, nakládali je do vozíků a převáželi do místní potravinové banky, aby nasytili chudé. Bezmocní zaměstnanci obchodů jen přihlíželi, nekteří údajně brečeli. Starosta si vysloužil přezdívku Španělský Robin Hood.

Pracuje každý, kdo má ruce
Pracuje každý, kdo má ruce
marinaleda.com

V novinových rozhovorech Gordillo, který byl poprvé v demokratických volbách zvolen starostou již v roce 1979, tuto krádež obhajoval jako nenásilný akt občanské neposlušnosti. „V naší zemi existuje mnoho rodin, pro které je obyčejné jídlo luxus. V 21. století je to ostuda. Jíst se musí, o tom nelze spekulovat,“ uvedl.

Bydlení za čtyři sta

V této části Španělska existuje kolem 690 tisíc prázdných domů, které jejich majitelé museli opustit kvůli bankovním exekucím. Ne tak v samotné Marinaledě. Gordillo má řešení – každý, kdo si chce postavit vlastní dům, tak může učinit zdarma. Stavební materiál a kvalifikované dělníky poskytne radnice. Domy jsou prostorné, z nařízení radnice mohou mít až 190 metrů čtverečních. Za to vše rodiny platí jen 15 euro měsíčně, což je jen o málo víc než 400 korun. Takový nájem zůstane rodinám až do konce života, ovšem za předpokladu, že dům neprodají za účelem zisku.

Rodina dostane materiál i kvalifikované dělníky, nájem pak činí 400 korun měsíčně.
Rodina dostane materiál i kvalifikované dělníky, nájem pak činí 400 korun měsíčně.
marinaleda.com

V Andalusii nyní nezaměstnanost dosahuje 37 procent a každý druhý mladý člověk nemůže sehnat práci. V Marinaledě žije 2700 tisíc lidí a pracuje téměř každý, kdo může. Kdo si není schopný sehnat zaměstnání sám, pracuje v městském zemědělském družstvu produkujícím zeleninu s důrazem na kvalitu a ekologickou šetrnost. Všichni zde dostávají stejnou mzdu – 1200 eur za měsíc, tedy 32 500 korun a pracovní týden má jen 35 hodin. Nelze podceňovat takový úspěch v regionu, kde každý třetí nemá žádný příjem. To, co se v družstvu vypěstuje, zkonzumují obyvatelé města či se zboží dále prodává. Město netouží po astronomických ziscích, a tak peníze investuje zpět do svých obyvatel.

Španělský Robin Hood sám přiloží ruku k dílu, když je potřeba
Španělský Robin Hood sám přiloží ruku k dílu, když je potřeba
www.brunorascao.com

Musíme přehodnotit hodnoty spotřební společnosti, které záleží jen na penězích, sobectví a individualismu,“ tvrdí Gordillo. „Marinaleda je malý příklad, ale naše zkušenosti se budou šířit po celém světě.“

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Na městské jádro postupně navážou další, především obytné a obchodní čtvrti.

Singapur postaví v Indii nové velkoměsto za 17 miliard dolarů

Moře, teplo a téměř neomezené prostředky určují podobu Dubaje

Dubaj vybuduje celé klimatizované město

Z výšky sídlo Marcuse Perssona působí, jako by bylo opuštěné kdesi v přírodě. Kdepak, nachází se v Los Angeles, ve čtvrti Beverly Hills!

Zakladatel Minecraftu Marcus Persson koupil dům plný neuvěřitelných věcí


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama