Bydlení

15. března 2016 13:19

Markéta Zídková

Vyrobte si madeirové kraslice! Můžete zkusit i dračí vejce

Vyrobte si madeirové kraslice! Můžete zkusit i dračí vejce

Velikonoce se každým dnem blíží. Připravte se na ně tentokrát včas – seznamte se s technikou vrtaných madeirových kraslic. Jejich výroba není tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Při výrobě madeirových kraslic se pracuje s vyfouknutými vajíčky. Důležité je, aby vám vejce v ruce neprasklo. „Asi nejlepší je zafixovat si vajíčko pevně v celé dlani. Slepičí vejce nejsou pro tuto techniku moc dobrá, protože jsou hodně křehká. Raději používám vejce husí, která mají pevnější skořápku a tolik nepraskají,“ říká Andrea Říhová, která se výrobě madeirových kraslic věnuje. Husí vejce kupuje už vyfouknuté v nejrůznějších výtvarných potřebách nebo kreativních obchůdcích. „Dají se ale také objednat přímo na farmách. Posílají je pěkně zabalená a ještě obvykle přidají pár kusů navíc, pro případ, že by bylo některé naprasklé,“ dodává.

Před několika lety absolvovala Andrea Říhová kurz, na kterém se seznámila s technikou madeirových kraslic. Dnes tuto techniku sama učí. Není divu, že o kurz je velký zájem hlavně před Velikonocemi.

Při vrtání se práší, vezmete si roušku

A jak se při výrobě madeirových kraslic postupuje? „Nejprve si na vyfouknutém vajíčku předkreslíme obyčejnou tužkou vzor – čárky ze shora až dolů. Pokud někdo nemá pevnou ruku nebo odhad a má obavy, že vajíčko nebude pěkně narýsované, může na něj navléknout gumičku a obkreslit čárky podle ní. Pak si označíme místa, kde chceme dělat dírky a začneme vrtat,“ popisuje první kroky Andrea. Jednou z možností je použít ruční jehlový kuželový vrtáček. Jeho špičkou se nejprve udělá do vajíčka malá dírka, probodne se, a pak se vrtáčkem točí ze strany na stranu a jemnými pohyby se vyvrtá dírka. Vrtáček by měl být co nejjemnější, jinak by okraje skořápky mohly prasknout. Použít se dá také elektrický vrtáček, se kterým je vrtání rychlejší a pohodlnější. Oba typy vrtáčků se dají koupit v hobby marketech. „Pod vyvrtanými dírkami zbyde blanka, kterou musíme odstranit. Blanku lze buď „vyšťourat“ ručním vrtáčkem, nebo je možné ponořit vajíčko do Sava a do pěti minut se blanka rozpustí. Při vrtání by si měli dát pozor alergici – ze skořápky se dost práší, a ten, kdo je alergický na vaječný žloutek, může mít problémy. Proto je dobré použít ochranné pomůcky – brýle a případně i roušku,“ radí lektorka kurzu madeirových kraslic.

Dozdobení voskem

Okraje dírek se pak musejí ještě dočistit. Hladkého okraje dírek dosáhneme tím, že obkroužíme každou dírku voskem. Andrea na to používá špendlíkovou hlavičku. „Vosky rozehřívám ve stojáncích na rozehřívání oleje a vonných esencí. Používám klasické české voskovky. Dají se míchat i dohromady, takže můžete vytvářet nejrůznější odstíny,“ radí lektorka, která své madeirové kraslice často obohacuje i vlastními nápady. „Třeba na ně maluji voskem tečky, jež následně vytvářejí kytičky nejrůznějších velikostí a tvarů. Je to jednoduché, takže to ráda učím i na kurzech,“ vypráví.

Techniky se dají kombinovat

Při výrobě madeirových kraslic se fantazii meze nekladou. Dají se kombinovat třeba s technikou decoupage. „Vystřihnete si z ubrousku nějaký vzor, třeba kuřátko nebo kytičku, a touto technikou ji přilepíte na vajíčko. Některé vrtané kraslice jsem také kombinovala se stužkou. Pár dírek jsem udělala větších a provlékla jsem jimi saténovou stuhu. Moc pěkně to vypadá třeba na pštrosích vejcích,“ vysvětluje. Pštrosí vejce jsou hodně drahá, Andrea jich má doma jen pár a nosí je do svých kurzů na ukázku. Dírky se do nich dají dělat jen elektrickým vrtáčkem a provrtat je stojí dost úsilí. Jejich skořápka je totiž velmi pevná.

Zkuste i dračí vejce

Dalším předvelikonočním kurzem, který Andrea vede, je kurz „dračích vajec“. Tento typ vajíček objevila Andrea na internetu a na to, jak je vyrobit, si přišla sama. „Základem jsou vajíčka z polystyrenu. Na ně lepím lístky z polymerové hmoty, které si předtím vyrobím. Dobře drží, jen se musí trochu přitlačit. Horní část vajíčka pak pokryji zbytky polymerové hmoty,“ popisuje pracovní postup. Nechcete je také vyzkoušet?

Text: -anř-

Foto: archiv A. Říhové

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také