25. března 2015 05:52
Klára BeščecováVýška stropů ovlivňuje lidské uvažování. Víte, co je nejlepší pro váš mozek?
Na výšce stropu rozhodně zálěží. Přinejmenším to tvrdí psychologové.
Koupě nebo pronájem bytu či domu, kde se rozhodneme v příštích letech bydlet, je obvykle velkou životní událostí. Abychom při výběru nového bydlení neudělali chybu, musíme se zaměřit na celou řadu nejrůznějších okolností, které by nám potenciálně mohly usnadnit nebo případně také znepříjemnit život na novém místě.
Jako prevence se doporučuje zkontrolovat kupovanou nebo pronajímanou nemovitost po stránce technické i právní. V každém případě bychom měli prozkoumat i nejbližší okolí budoucího bydliště, abychom měli jistotu, že nám nová lokalita bude vyhovovat i v otázce dostupnosti veřejné dopravy, nákupních možností či kulturního vyžití.
Existují ještě další faktory, které mohou ovlivnit míru naší spokojenosti na novém místě, a nejsou přitom na první pohled tak zřejmé. Jedním takovým významným prvkem je podle výsledků studie, kterou uskutečnil tým psychologů pod vedením Oshin Vartanian z University of Toronto Scarborough, výška stropů.
Vysoké stropy v interiéru 2 Zdroj: Thinkstock
Jaký vliv má výška místnosti na mozek člověka?
Mají architektonické dispozice skutečně vliv na uvažování lidí? Výsledky výzkumu z roku 2014 ukazují, že tomu tak skutečně je. Závěry psychologů říkají, že otevřenější prostory s vysokými stropy (standardní výška stropu je podle amerických měřítek stanovena na 2,44 metru) v lidech umocňují pocit svobody, uvolňují myšlení, vyvolávají touhu prostor prozkoumat a stimulují smysly. Tato kombinace pozitivích vlivů pak v lidech podporuje pozitivní naladění.
Data k vyhodnocení získali psychologové za pomoci snímání mozku dobrovolníků, kteří měli během výzkumu za úkol prohlížet a hodnotit fotografie 200 pokojů. Polovina fotografií přitom zobrazovala pokoje s vysokými stropy, na druhé polovině byly vyfoceny místnosti s nižšími stropy, než kolik udává americký průměr. Během vyhodnocování obrázků snímali psychologové mozkovou odezvu za pomoci funkční magnetické rezonance.
Vysoké stropy v interiéru 3 Zdroj: Thinkstock
Za vysoké stropy si lidé připlatí
Další studie, provedené o několik let dříve, zase prokázaly, že nadprůměrná výška stropů podporuje kreativní a abstraktní uvažování.
Tento vliv architektonického řešení místnosti na mozek člověk do jisté míry vysvětluje, proč dává řada zájemců o koupi nemovitosti přednost těm s vysokými stropy, ačkoliv se s nimi často pojí vyšší pořizovací náklady i větší účet za vytápění.
Klára Beščecová
Zdroj: Journal of Environmental Psychology
Mohlo by vás zajímat: