Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Penzistka si na důchod přestavěla obilnici na luxusní dům

Učitelka si na penzi zařídila pohodlné bydlení v plechové obilnici.
Vydáno: 17.03.2015
Zařízení je jednoduché, podlahu tvoří OSB desky i se zachovanými razítky z výroby

Kate Morrisová je zvyklá probouzet se s pohledem na vycházející slunce. Během dne si několikrát vyjde s dvojicí pudlů do stepi a nakonec z balkonu se sklenkou martini sleduje západ slunce. Tento rituál opakuje ve svém venkovském domě, který vznikl přestavbou někdejší obilnice.

Kdykoliv míjela válcovité zásobníky na zrní, představovala si tato umělkyně a bývalá učitelka, jak by se v nich asi bydlelo. Představy nabyly jasnějších obrysů se zděděným bezmála půlhektarovým pozemkem v prérii v oblasti Great Falls ve státě Montana. Na něj nechala přivézt velkou obilnici a představovala si, že dům vyprojektuje sama. „To ale byl bláznivý nápad,“ uznává zpětně s tím, že se raději obrátila na architekta. Byl jím její někdejší žák Nick Pancheau.

Postel, z níž je vidět vycházející slunce
Postel, z níž je vidět vycházející slunce
Nick Pancheau

Architekt zachoval ducha konstrukce a prostor rozšířil vystupující kvádrovitou částí, odkud je skvělý výhled do krajiny a na hejna tažných ptáků, kteří se napájejí v nádrži pod kopcem. Dalším výrazným vnějším zásahem je už jen lávka vedoucí od svahu rovnou do patra. Vstup je kvůli častým siným větrům zapuštěný, takže si člověk odemyká v závětří. Žlutě vyvedený vchod už zdálky směruje hosty ke dveřím a vřele je zve dovnitř.

I tam je jasně patrné, že se člověk nachází v obilnici. Svědčí o tom zčásti za sklem viditelný oválný plechový plášť. Objevit dostatečně velkou obilnici nebylo vůbec snadné. A najít architekta, který by v ní navrhl dům, to byl teprve oříšek. Obojí se ale podařilo. Tato obilnice s průměrem 11 m a stěnami vysokými 6 m nakonec skýtá obytný prostor 84 m².

Schody vedou do spodní části, která doznala minimálních úprav a místo v ní našly tvůrčí dílna, toaleta, prádelna i technická místnost. V patře už je vše ostatní, tedy obývací pokoj, kuchyně, ložnice a koupelna. Z většiny z nich je vidět do okolní liduprázdné krajiny přesně tak, jak o tom Kate Morrisová kdysi snila.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

 

Spojení peněz s nápaditostí vede k eleganci namísto okázalosti. Věc ve světě, především ale v České republice spíše vzácná

Jak se stavěl dům z boeingu

Přistavěná vystupující část skýtá prostor pro dvě lůžka a současně opticky narušuje původní fádní kvádr

Hádejte, z čeho je postavený tento dům?

Hlavní součástí obýváku je i tady gauč

Muž si vybudoval domov ve vyřazeném Boeingu. Získal domov velký 325 m²

Reklama
Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama