Bydlení

17. března 2015 06:00

Markéta Zídková

Penzistka si na důchod přestavěla obilnici na luxusní dům

Učitelka si na penzi zařídila pohodlné bydlení v plechové obilnici.

Kate Morrisová je zvyklá probouzet se s pohledem na vycházející slunce. Během dne si několikrát vyjde s dvojicí pudlů do stepi a nakonec z balkonu se sklenkou martini sleduje západ slunce. Tento rituál opakuje ve svém venkovském domě, který vznikl přestavbou někdejší obilnice.

Kdykoliv míjela válcovité zásobníky na zrní, představovala si tato umělkyně a bývalá učitelka, jak by se v nich asi bydlelo. Představy nabyly jasnějších obrysů se zděděným bezmála půlhektarovým pozemkem v prérii v oblasti Great Falls ve státě Montana. Na něj nechala přivézt velkou obilnici a představovala si, že dům vyprojektuje sama. „To ale byl bláznivý nápad,“ uznává zpětně s tím, že se raději obrátila na architekta. Byl jím její někdejší žák Nick Pancheau.

Architekt zachoval ducha konstrukce a prostor rozšířil vystupující kvádrovitou částí, odkud je skvělý výhled do krajiny a na hejna tažných ptáků, kteří se napájejí v nádrži pod kopcem. Dalším výrazným vnějším zásahem je už jen lávka vedoucí od svahu rovnou do patra. Vstup je kvůli častým siným větrům zapuštěný, takže si člověk odemyká v závětří. Žlutě vyvedený vchod už zdálky směruje hosty ke dveřím a vřele je zve dovnitř.

I tam je jasně patrné, že se člověk nachází v obilnici. Svědčí o tom zčásti za sklem viditelný oválný plechový plášť. Objevit dostatečně velkou obilnici nebylo vůbec snadné. A najít architekta, který by v ní navrhl dům, to byl teprve oříšek. Obojí se ale podařilo. Tato obilnice s průměrem 11 m a stěnami vysokými 6 m nakonec skýtá obytný prostor 84 m².

Schody vedou do spodní části, která doznala minimálních úprav a místo v ní našly tvůrčí dílna, toaleta, prádelna i technická místnost. V patře už je vše ostatní, tedy obývací pokoj, kuchyně, ložnice a koupelna. Z většiny z nich je vidět do okolní liduprázdné krajiny přesně tak, jak o tom Kate Morrisová kdysi snila.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky dům bydlení Montana starobní důchod Great Falls

Přečtěte si také