Bydlení

27. května 2016 05:55

Markéta Zídková

Vyzkoušejte si život v pasivním domě

Jak funguje rekuperace, jak se člověk cítí v pasivním domě?

Pasivní dům v Budíkově u Humpolce uvítal počátkem května své první návštěvníky. Zájemci o moderní dřevostavby si v něm zkoušejí například výhodu rekuperace vzduchu, díky níž je uvnitř neustále čerstvý vzduch, i když okna jsou právě zavřená.

Dům v Budíkově u Humpolce postavený z masivních dřevěných panelů z křížem lepeného dřeva (CLT) spotřebuje díky masivní izolaci, úsporným technologiím i celkovému uspořádání méně než 15kWh/m2/rok tepla. Při stavbě pasivního domu je klíčová jeho orientace vůči světovým stranám. Předmětný dům nazvaný Domesi Concept House je nasměrován hlavní prosklenou stěnou na jih s odklonem na jihovýchod. To umožňuje osazení fotovoltaiky. Dalším důležitým prvkem jsou eurookna s trojskly s Ug = 0,5, která jsou doplněna venkovními žaluziemi, jež v létě brání přehřátí interiéru. Voda se ohřívá v zásobníku umístěném v rekuperační jednotce s tepelným čerpadlem. Vzduch v domě ohřívá rekuperace v rámci tepelného čerpadla.

Přitápět lze elektrickým podlahovým topením v 1. podlaží a radiátory v patře. Dalším zdrojem tepla jsou krbová kamna na dřevo.

Pokud jde o interiér, architekti z ateliéru Domesi upřednostňují jednoduché čisté linie a kvalitní materiály, které dají vyniknout přirozené kráse dřeva. Proto také ke spolupráci oslovili tradiční české výrobce nábytku jako jsou Jitona nebo TON, jídelní servis tuzemských návrhářů a značek Dita P. či Thun, případně svítidla výrobce Brokis. Atypické truhlářské prvky pak objednali u truhláře.

Dům má dispozici 4+kk s užitnou plochou 98m2 a je navržen pro 3–4 osoby. Přízemí je koncipováno jako společenská část a je zde obývací pokoj s kuchyní, jídelnou a pracovnou. Vrchní patro je projektováno jako klidová zóna s třemi komfortními pokoji. Každé podlaží má vlastní sociální zařízení s koupelnou.

Zkušební pobyt si můžete rezervovat na adrese dch@prodesi.cz

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také