Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Vyzkoušejte si život v pasivním domě

Jak funguje rekuperace, jak se člověk cítí v pasivním domě?
Vydáno: 27.05.2016
Jiný takový dům stojí už 5 let stojí v Libereckém kraji
Jiný takový dům stojí už 5 let stojí v Libereckém kraji Autor: archiv Domesi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pasivní dům v Budíkově u Humpolce uvítal počátkem května své první návštěvníky. Zájemci o moderní dřevostavby si v něm zkoušejí například výhodu rekuperace vzduchu, díky níž je uvnitř neustále čerstvý vzduch, i když okna jsou právě zavřená.

Dům v Budíkově u Humpolce postavený z masivních dřevěných panelů z křížem lepeného dřeva (CLT) spotřebuje díky masivní izolaci, úsporným technologiím i celkovému uspořádání méně než 15kWh/m2/rok tepla. Při stavbě pasivního domu je klíčová jeho orientace vůči světovým stranám. Předmětný dům nazvaný Domesi Concept House je nasměrován hlavní prosklenou stěnou na jih s odklonem na jihovýchod. To umožňuje osazení fotovoltaiky. Dalším důležitým prvkem jsou eurookna s trojskly s Ug = 0,5, která jsou doplněna venkovními žaluziemi, jež v létě brání přehřátí interiéru. Voda se ohřívá v zásobníku umístěném v rekuperační jednotce s tepelným čerpadlem. Vzduch v domě ohřívá rekuperace v rámci tepelného čerpadla.

Hlavní prosklená stěna je orientovaná na jih s odklonem na jihovýchod
Hlavní prosklená stěna je orientovaná na jih s odklonem na jihovýchod
archiv Domesi

Přitápět lze elektrickým podlahovým topením v 1. podlaží a radiátory v patře. Dalším zdrojem tepla jsou krbová kamna na dřevo.

Pokud jde o interiér, architekti z ateliéru Domesi upřednostňují jednoduché čisté linie a kvalitní materiály, které dají vyniknout přirozené kráse dřeva. Proto také ke spolupráci oslovili tradiční české výrobce nábytku jako jsou Jitona nebo TON, jídelní servis tuzemských návrhářů a značek Dita P. či Thun, případně svítidla výrobce Brokis. Atypické truhlářské prvky pak objednali u truhláře. 

Dům má dispozici 4+kk s užitnou plochou 98m2 a je navržen pro 3–4 osoby. Přízemí je koncipováno jako společenská část a je zde obývací pokoj s kuchyní, jídelnou a pracovnou. Vrchní patro je projektováno jako klidová zóna s třemi komfortními pokoji. Každé podlaží má vlastní sociální zařízení s koupelnou.

Zkušební pobyt si můžete rezervovat na adrese dch@prodesi.cz

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Refuge House

Inteligentní pasivní domeček na přání postavili za 10 týdnů

Tento pasivní dům v Ile-de-France, což je malý administrativní region na severu Francie, je replikou tradičního domu. Narozdíl od něj však nemá vytápění

Co všechno umí pasivní dům?

Vnější stěny jsou izolovány nejméně třiceticentimetrovou vrstvou izolace a střechy čtyřiceti centimetry izolace

Kolik ušetří pasivní dům na vytápění? Známe skutečné náklady

Článek je zařazen v: pasivní dům , Budíkov , Domesi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama