Zelená kancelář: Pište „ukradeným“ perem, staňte se pánem aplikací a pracujte ekologičtěji
Domácnost a kancelář. Co mají společného? Vaši přítomnost. Propojte tyto dva prostory vaší úžasnou energií dělat věci šetrně, ohleduplně k naší planetě. „Namořte“ nazeleno i svou kancelář. Přinášíme 10 velkých i malých, začátečnických tipů pro ekologickou kancelář.
Elektronizujte se
Jeden z největších odpadů v kanceláři? Nepřekvapivě papír (samozřejmě po kávovém lógru). I v dnešní onlinové době nechybí snad v žádné kanceláři tiskárna, kopírka, scanner a skartovačka. Abyste všechny jmenované přístroje využili, potřebujete papír. Jak omezit jeho spotřebu? Detoxikujte se od těchto zařízení!
Vše, co je třeba tisknout, zkuste poslat e-mailem či jinou virtuální cestou. Cestu sítí zvládnou smlouvy, měsíční plány, faktury, vizitky i účtenky.
Scanner je v dnešní době přežitkem – stejně kvalitně poslouží chytrý telefon. Požadovaný dokument jednoduše vyfoťte a pomocí USB kabelu dostaňte do počítače. A tam ho rovnou můžete namnožit. Skartovačka se může jít klouzat.
eko kancelář 2 Zdroj: istock.com
Aplikujte aplikace
Diáře, notesy, deníky, papírové upomínkovače, archivy. Co mají tyto věci společné? Svá virtuální dvojčata. Ke každé zmiňované věci najdete na internetu parádní aplikaci, která vám pomůže snížit papírový odpad ve vašem kanclu. Schůzky a volný čas vám pomůže zorganizovat Todoist, Google Calendar, OneView Calendar nebo Business Calendar. Své denní úspěchy i neúspěchy nasákne třeba aplikace Dayone. Je vaše paměť ementálového typu? Online zápisníky Evernote, Todoist nebo windowsácké Sticky Notes (Rychlé poznámky) „uskladní“ pohnutky vaší mysli do přehledných poznámek.
eko kancelář 3 Zdroj: istock.com
A archivy? Tlusté šanony ponechte zkostnatělým korporacím. Cloudy, paměťové karty, externí disky a flash disky vám pomůžou zakonzervovat spousty textů a dalších dokumentů. Z cloudů (onlinových úložišť) oceníte třeba Google Disk, Dropbox, MediaFire nebo OneDrive. A faktury uchová a seřadí třeba český Fakturoid.
Pište z „ukradeného pera“
Náš bývalý prezident Václav Klaus to věděl dobře – tam, kde si lze „půjčit“ pero, se šetří životní prostředí. Myšleno samozřejmě s nadsázkou, ale většinou si pero ani jiné kancelářské potřeby kupovat nemusíte. Per máte vy nebo vaši příbuzní habaděj z dob, kdy jste ještě přijímali dárkové firemní předměty. Rozbili se vám, nepíšou nebo vám je „rozkradly“ děti? Nejekologičtější variantou je podle průkopnice zero waste Bey Johnson inkoustové pero.
plnící pero Zdroj: unsplash.com
Z tužek je to pak ta z tvrdého novinového papíru bez gumy (pořiďte si samostatně tu, kterou lze zkompostovat). A když dojde na koupi, volte po kusech, nikoliv obřích baleních.
Sešívačku oželte. Namísto jednorázových sponek použijte ty kancelářské, znovupoužitelné. Na pravítka, křídy, nůžky a další kancelářské potřeby se poptejte u známých nebo na bazarech. A místo bílé tabule na fix postačí zrcadlo.
Sdílejte jednu střechu
Coworkingová centra těší hlavě novopečené tatínky se zeleným postojem. Najdou v nich útočiště a podělí se o náklady za elektřinu i vytápění. Inkasují tu možná i o něco zkušeností. A hlavně – naleznou tu vytoužený klid na práci.
eko kancelář 4 Zdroj: istock.com
Když tisknout, tak šetřit
Proč tisknout na jednu stranu papíru, když má dvě? Proč zalomit text několik centimetrů od okraje, když ho můžete roztáhnout po celém papíře? Proč potištěné papíry vyhazovat, když okraje poslouží coby nákupní lístečky? Vyždímali jste potenciál papíru na maximum? Alespoň odpad ze skartovačky využijte coby výplň na posílání balíčků.
Mějte balíky v malíku
Zásilky vycpěte skartovaným papírem či zmuchlanými listy toho, který nevyužijete. Pište adresu přímo na krabici – u samolepicích byste museli řešit ochrannou umělou vrstvu. Balík „mumifikujte“ papírovou lepicí páskou s použitím ekologického lepidla.
eko kancelář 5 1 Zdroj: unsplash.com
Upcyklujte
Pohovky, křesla, stoly, police – všechno už na vás čeká v bazarech, ve starožitnictvích, na internetu. Připojte se k tematickým skupinám na Facebooku a najdete, co hledáte. Spousty lidí mají garáže a půdy nacpané po střechu. Někdo zase rychle posílá svůj nábytek dál kvůli stěhování. Z druhé ruky ale seženete i menší věci, jako kancelářské potřeby, tiskárny, počítače a podobně.
Pošlete jednoráz na milost
Jednorázu se možná někdy neubráníte. Ruměnec studu pošlete tam, odkud přišel, a raději se postarejte o šetrnou likvidaci jednorázového odpadu. Nejlepší „likvidací“ je samozřejmě předání do dalších rukou (a ne těch popelářových). Použitý papír přijde vhod třeba ve školkách a školách k vystřihování, vycvakané sponky sešívačky zase můžete vhodit do plastové lahve – voilá, právě jste vykouzlili príma chrastítko pro své miminko!
Odpojte se
Hltejte energii během pracovní doby, ale nenechte energii hltat vaše zařízení. Při odchodu z kanceláře nebo pracovny vypněte počítač a ideálně spotřebiče vytahejte ze zásuvek. Nebo přepněte zařízení do úsporného režimu. Každý watt se počítá.
Topte a chlaďte s mírou
Ve sklepě činžáku by váš mozek při únorových teplotách asi zamrzl a v podkroví se uškvařil, kdybyste nevyužili vynálezu topení a klimatizace. Používejte je rozumně. Zatopte si tak, abyste se cítili pohodlně ve svetru. A zklidněte svůj tep chladným vzduchem tak, abyste zase ve svetru neskončili.