Bydlení

31. července 2015 04:22

Markéta Zídková

Zloději mají žně: Na facebooku je informujeme o své dovolené 2x častěji než předloni

Jsme na dovolené aneb dům či byt je volný.

„Konečně dovolená“. „Hurá dovolená, 14 dní daleko od domova a vše házím za hlavu“. „Už zítra to přijde: #dovolena“. Takových a podobných vzkazů můžeme na českém internetu v různých obměnách najít spoustu. Společnost Next si udělala rychlý průzkum, který ukazuje, že lidé letos informují o své dovolené na Facebooku a Twitteru zhruba 2x více, než v roce 2013, a výrazně více tak ohrožují bezpečí svého domova.

„Důvodem dohledání této informace je také větší používání tzv. hastagů, a to nejenom na Twitteru, ale i na Facebooku. Ty totiž umožní potenciálnímu zloději jednoduše získat informaci o vaší dovolené, aniž by vás znal. Prostě a jednoduše si vyjede podle hastagu informaci, kdo je zrovna na dovolené,“ prozrazuje Ivan Pavlíček ze společnosti Next, která se specializuje na zabezpečení bytů a domů. „Když pak jednoduchým vyhledáním na internetu zjistí adresu, jde najisto,“ doplňuje Pavlíček.

V létě tak mají zloději doslova žně. „Pokud chcete zabránit řádění zlodějů ve svém obýváku, omezte tyto informace na sociálních sítích na minimum,“ radí Ivan Pavlíček. Samozřejmě je také dobré myslet na zabezpečení domácnosti, a to nejen mechanické a elektronické - Pokud se rozhodnete pro prevenci vloupání, třeba i nezávisle na období dovolených, smysluplné je začít u dveří. Jsou hlavním vstupním místem většiny zlodějů.

Pokud lupič vnikne oknem, zabráníte mu vynášet lup pohodlně a nenápadně dveřmi. Bezpečnostní dveře, které odpovídají třetí, lépe však čtvrté bezpečnostní třídě, jsou nejzákladnějším systémem. „Řada lidí však řeší zajištění vstupních dveří pomocí dílčích opatření. Například si pořídí několik dodatečných zámků nebo závoru. Bohužel si však neuvědomují, že při montáži je obvykle potřeba provrtat obvodové latě dveří. Tímto krokem zeslabí jediný pevnější prvek běžných dveří a práci zlodějům spíše usnadňují,“ varuje Ivan Pavlíček.

Zloději snadno vstupují do obydlí také oknem. Stačí nadzvednout okenní křídlo, odemknout šroubovákem obvodové kování, nebo prostě vybít prosklenou tabuli a otočit kličkou. Pozor si dejte na zatažené závěsy, žaluzie a rolety, zbytečně tak přitahujete pozornost. Pro zloděje je to jasný signál toho, že nejste doma a může nerušeně loupit.

Pokud bydlíte v rodinném domku, je dobré dbát na dostatečné osvětlení pozemku, především u vchodových dveří. Zloděje často odradí také udržovaná zahrada, především posečený trávník značí, že je v domě někdo stále přítomen.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také