17. srpna 2015 05:03
Markéta ZídkováZpátky do školy. Co vše byste měli připravit?
Zpátky do školy. Co vše byste měli připravit?
Nový školní rok začíná už za dva týdny. Nejvyšší čas začít s přípravou. Ať už jde vaše dítě do první třídy, nebo na střední školu, vždy potřebuje ke studiu dobré podmínky a nemusí na to být ani veliký rozpočet. Základem je dětský pokojíček přizpůsobený jeho potřebám a není nic lepšího než využít pobyt dětí na táboře nebo u babiček a připravit jim při návratu veliké překvapení v podobě pokojíčku pro malého školáka.
Nábytek
Hlavní věcí při zařizování dětského pokoje vhodného ke studiu je kvalitní sezení. Obecný názor odborníků je, že za většinou zdravotních potíží může nesprávné sezení, případně nesprávná žídle, špatné nastavení té, kterou používáme, nebo nevhodné nastavení monitoru. Správné sezení naopak snižuje riziko bolestí zad a zlepšuje krevní oběh. Pokud chcete pro zdraví vašich dětí udělat to nejlepší, kupte jim ergonomickou židli, která musí mít několik vlastností, podle kterých poznáte, jestli splňuje žádoucí zdravotní podmínky. „Židle nebo křeslo by mělo být vybíráno podle postavy a věku dítěte, podle jeho váhy a výšky. Samozřejmě za tyto vlastnosti si připlatíte. Příliš nízká cena židle nebo křesla je podezřelá. Proto se nebojte a vyžádejte si u svého prodejce certifikaci,“ říká Blanka Pinkavová ze společnosti PAPERA s.r.o.
Osvětlení
Při polohování nábytku byste měli vzít v úvahu i světlo. Psací stůl umístěte tak, aby byl vystaven co nejvíce dennímu světlu, které je pro dětské oči nejzdravější. Samozřejmostí je také dobrý výběr osvětlení. Výběr svítidel závisí na věku dítěte a faktu, zda se dělí o pokoj se sourozencem, nebo nikoliv. Pokud vybíráte osvětlení pro menší děti, tak se zaměřte na kreativní dětské lampy a svítidla, doplněné zdrojem s teplou bílou barvou, které pokoj zútulní.
Pokud vybíráte osvětlení pro starší dítě, pak by měla být nástěnná lampa v jeho dosahu, aby jí mohlo pohodlně ovládat, a není špatná ani funkce postupného stmívání. Dítě si tak může nastavit tlumené světlo při usínání nebo ostřejší na čtení pohádky. Důležitou součástí je stolní lampa, která slouží při studiu, psaní domácích úkolů nebo při různých koníčcích. Zde zvolte lampu, která má možnost polohování a zdroj se studeným bílým světlem, které napomáhá soustředění.
Doplňky
Další faktor při zařizování dětského pokojíčku jsou barvy. „Studie ukazují, že v barevném a hezky zařízeném prostředí je člověk produktivnější,“ říká Blanka Pinkavová s tím, že „v posledních letech trendy jasně ukazují, že barvy vládnou, i co se nábytku týká. Od barevných archivačních boxů, pořadačů dokumentů, židlí až po sešívačku klienti preferují barevné provedení.“ Prostor by měl být ale barevný a veselý přiměřeně. Příliš barev a hodně hraček a různých postaviček může děti naopak rozptylovat od učení a lákat je ke hrám. Tedy i v tomto případě platí, že všeho má být s mírou.
Pěkné archivační boxy mohou posloužit v místě, kde máte bílý nábytek a chcete pokojíček rozzářit Archivační boxy jsou vyráběny z pevného materiálu, který unese až 20 kg na box. Pokud máte doma otevřený skříňový systém a nechcete, aby se na věci prášilo, řešením jsou boxy, do kterých uložíte hračky, učebnice i oblíbené knížky a umístíte je do skříně na dosah. Do dětských pokojů se také hodí pořadače dokumentů, které mohou barevně doplnit právě archivační boxy a posloužit na ukládání sešitů a různých školních poznámek, výkresů, ale i učebnic. Dalším chytrým řešením je použití archivačních boxů pro schování kabelů. Mohou být uloženy vedle počítače, a když do nich vložíte prodlužovačku nebo router, schováte tak mnohdy chuchvalce kabelů, které se jinak všude nevzhledně povalují a mohou ohrozit děti při hrách.
Školní taška
Ke každému pokojíčku a školákovi patří také kvalitní ergonomická školní taška. „V žádném případě nedoporučujeme šetřit na anatomických školních taškách,“ zdůrazňuje Blanka Pinkavová. Když je moc těžká, představuje pro dětská záda velikou zátěž, a je tedy dobré investovat do skutečně kvalitního modelu. Ten navíc vydrží i několik let, takže se jedná o dlouhodobou investici.
Školní taška by měla mít následující prvky:
– Anatomicky tvarovaná záda, která kopírují záda dítěte, a působí tak na správné držení těla. Neměl by vznikat prostor mezi zády dítěte a tvarovanými zády batohu.
– Ramenní popruhy široké minimálně 4 cm, měkčené a nastavitelné. Popruhy by měly být navrženy tak, aby dokonale přilnuly a rovnoměrně zatížily ramena dítěte.
– Pro zvýšení bezpečnosti dítěte by měl být batoh vybaven reflexními prvky.
– Hmotnost a velikost školního batohu by měla vyhovovat postavě dítěte. Horní část školního batohu nemá přesahovat ramena, dno batohu nemá být níže než boky. Hloubka školního batohu má být cca 21 cm, protože hlubší plně naložený batoh táhne školáka svojí vahou dozadu.
(web)
Mohlo by vás zajímat: