reklama

Zvedli patro, aby z ložnic dohlédli na Ještěd

bras
18. července 2016
Do patra se chodí spát, ale také zjišťovat, jaké bude počasí.
reklama

Rodina se třemi malými dětmi se rozhodla vrátit do rodného Liberce. Z pozemku na jižní straně města se naskýtá výhled na lesy Jizerek a rozmanitou zástavbu z průběhu celého minulého století, zahrnující i zenové budky Petra Stolína, které programově manifestují minimální potřeby k životu. Zařadit se do téhle esence vlastním dílem vnímala architektka Marie Procházková jako výzvu k nápaditosti i tolik potřebné střídmosti zároveň.

Zadáním byl dům nízkoenergetický, nevelký, s dostatečným zázemím pro rodinné bydlení a pobyt na zahradě. „Možnosti místa jsme modelovali společně a ujasnili tak priority, ze kterých vzešel návrh při severní straně pozemku,“ popisuje autorka spolupráci se zadavateli. Jejím výsledkem je přízemní dům s částečně zvednutým patrem ložnic, aby dohlédli na Ještěd.

Srdcem domu je obytný prostor s kuchyňským koutem a prostorná krytá terasa, do patra se chodí spát, zašít se a dívat se, jaké bude počasí. Když je Ještěd bez mraků, je nejlépe sednout na kolo a vyrazit do Jizerek. V opačném případě se dá roztopit sauna v přízemí a aktivně odpočívat doma.

Stavebně dům tvoří dřevěný skelet s vyloženými „I“ nosníky. Je zateplený foukanou celulózou a osazený rekuperací. Přitápět lze elektrickými přímotopy nebo krbovými kamny. V létě jej stíní venkovní žaluzie. Modřínová fasáda brzy zešedne, severní strana, opláštěná černým cetrisem, je připravena na dětské křídy. „Už se těším, až se děti osmělí a rozzáří ji svými kresbami,“ nastiňuje architektka jednu z funkcí tmavých ploch.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Foto: archiv ČCA, Jiří Princ

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama