Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Zvedli patro, aby z ložnic dohlédli na Ještěd

Do patra se chodí spát, ale také zjišťovat, jaké bude počasí.
Vydáno: 18.07.2016
Architektka počítá s tím, že černou stěnu na terase počmárají děti křídou

Rodina se třemi malými dětmi se rozhodla vrátit do rodného Liberce. Z pozemku na jižní straně města se naskýtá výhled na lesy Jizerek a rozmanitou zástavbu z průběhu celého minulého století, zahrnující i zenové budky Petra Stolína, které programově manifestují minimální potřeby k životu. Zařadit se do téhle esence vlastním dílem vnímala architektka Marie Procházková jako výzvu k nápaditosti i tolik potřebné střídmosti zároveň.

Z terasy je vidět na „Zenové domky“ jiného progresivního autora
Z terasy je vidět na „Zenové domky“ jiného progresivního autora
archiv ČCA

 Zadáním byl dům nízkoenergetický, nevelký, s dostatečným zázemím pro rodinné bydlení a pobyt na zahradě. „Možnosti místa jsme modelovali společně a ujasnili tak priority, ze kterých vzešel návrh při severní straně pozemku,“ popisuje autorka spolupráci se zadavateli. Jejím výsledkem je přízemní dům s částečně zvednutým patrem ložnic, aby dohlédli na Ještěd.

Pohled od vstupu do obytné části domu
Pohled od vstupu do obytné části domu
archiv ČCA

 Srdcem domu je obytný prostor s kuchyňským koutem a prostorná krytá terasa, do patra se chodí spát, zašít se a dívat se, jaké bude počasí. Když je Ještěd bez mraků, je nejlépe sednout na kolo a vyrazit do Jizerek. V opačném případě se dá roztopit sauna v přízemí a aktivně odpočívat doma.

Stavebně dům tvoří dřevěný skelet s vyloženými „I“ nosníky. Je zateplený foukanou celulózou a osazený rekuperací. Přitápět lze elektrickými přímotopy nebo krbovými kamny. V létě jej stíní venkovní žaluzie. Modřínová fasáda brzy zešedne, severní strana, opláštěná černým cetrisem, je připravena na dětské křídy. „Už se těším, až se děti osmělí a rozzáří ji svými kresbami,“ nastiňuje architektka jednu z funkcí tmavých ploch.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Foto: archiv ČCA, Jiří Princ

Mohlo by vás zajímat:

Čtyři spřátelené páry si postavily své letní bungalovy vedle sebe

Čtyři kamarádi, čtyři bungalovy na jednom pozemku

Dům jistí ocelové skoby

Žili byste v domě, který visí na hraně útesu?

Do mini bytu Adama Rujbra se vejdou i krbová kamna

Podívejte se, jak architekt dostal na 21 m2 kuchyň, obývák i ložnici

Reklama
Článek je zařazen v: bydlení, dřevostavba, novostavba, nízkoenergetický dům
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama