Bydlení

18. července 2016 06:00

Jana Brass

Zvedli patro, aby z ložnic dohlédli na Ještěd

Do patra se chodí spát, ale také zjišťovat, jaké bude počasí.

Rodina se třemi malými dětmi se rozhodla vrátit do rodného Liberce. Z pozemku na jižní straně města se naskýtá výhled na lesy Jizerek a rozmanitou zástavbu z průběhu celého minulého století, zahrnující i zenové budky Petra Stolína, které programově manifestují minimální potřeby k životu. Zařadit se do téhle esence vlastním dílem vnímala architektka Marie Procházková jako výzvu k nápaditosti i tolik potřebné střídmosti zároveň.

Zadáním byl dům nízkoenergetický, nevelký, s dostatečným zázemím pro rodinné bydlení a pobyt na zahradě. „Možnosti místa jsme modelovali společně a ujasnili tak priority, ze kterých vzešel návrh při severní straně pozemku,“ popisuje autorka spolupráci se zadavateli. Jejím výsledkem je přízemní dům s částečně zvednutým patrem ložnic, aby dohlédli na Ještěd.

Srdcem domu je obytný prostor s kuchyňským koutem a prostorná krytá terasa, do patra se chodí spát, zašít se a dívat se, jaké bude počasí. Když je Ještěd bez mraků, je nejlépe sednout na kolo a vyrazit do Jizerek. V opačném případě se dá roztopit sauna v přízemí a aktivně odpočívat doma.

Stavebně dům tvoří dřevěný skelet s vyloženými „I“ nosníky. Je zateplený foukanou celulózou a osazený rekuperací. Přitápět lze elektrickými přímotopy nebo krbovými kamny. V létě jej stíní venkovní žaluzie. Modřínová fasáda brzy zešedne, severní strana, opláštěná černým cetrisem, je připravena na dětské křídy. „Už se těším, až se děti osmělí a rozzáří ji svými kresbami,“ nastiňuje architektka jednu z funkcí tmavých ploch.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Foto: archiv ČCA, Jiří Princ

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také