Čerstvou zeleninu můžete ze zahrady sklízet i v zimě. Mrkev i petržel jsou otužilci

Možná to chce trochu odvahy nechat na podzim na zahradě část úrody, ale pak můžete pro sebe i svou rodinu připravovat dokonalé vitaminové bomby. V zimním období chřipek a nachlazení se taková zdravá dobrota vždycky hodí.

Po celý rok je fajn dopřávat si čerstvé vitaminy v podobě zeleniny či ovoce z vlastní zahrady. Během zimních měsíců se však většinou nabídka omezuje jen na produkty, které jsme si na podzim uskladnili do sklepa, případně zamrazili nebo naložili do sklenic. Když se však nad tím zamyslíme, velká část zeleniny se sice pěstuje jen po jednu sezonu, ale ve skutečnosti jsou to dvouletky. Takové rostliny by tedy měly na záhonech ve zdraví přežít i mrazivou zimu!

Velké nebezpečí však, především pro kořenovou zeleninu, představují hlodavci, kteří se s chutí pustí do všeho, co jsme ze záhonů na podzim nesklidili. Pokud máte to štěstí, a vaše zahrada není oblíbeným rejdištěm hryzců a myší, pak se vaše záhony mohou stát i vaší zimní spižírnou.

Která zelenina přežije na záhonech zimu?

Bez obav můžete po celou zimu sklízet mrkev, petržel, pastinák, ředkev, celer a červenou řepu, tedy zeleninu, která by stejně na záhonech rostla, pokud byste ji chtěli pěstovat na semeno. Jen je potřeba všechnu zeleninu sklidit včas, než se na jaře začne probouzet a znovu růst. Pak totiž všechnu sílu rostliny vrhnou do růstu nových listů a kvetení a jejich kořeny začnou velmi často dřevnatět a ztratí křehkost a jemnou chuť.

To platí i o gigantických kedlubnech. Také je můžete nechat přes zimu na záhonech, ale jen do předjaří. Ostatní druhy kedlubnů začnou dřevnatět mnohem dříve, často hned v prvním roce pěstování.

K zelenině, která je přes zimu ponechávána na záhonech docela běžně, patří růžičková kapusta, kadeřávek a samozřejmě otužilý pórek. Vyzkoušet však můžete i špenát a mangold. A nezapomeňte ani na cibuli!

Pokud hrozí silnější mrazy, můžete celý záhon se zeleninou přetáhnout bílou netkanou textilií, která funguje jako protimrazová bariéra velmi spolehlivě.

Nikde není psáno, že se vždy vše povede a zelenina skutečně vydrží až do jara ve skvělé kondici. Při silných mrazech určitě některé druhy zmrznou, ale za trochu odvahy pořádná vitaminová bomba uprostřed zimy určitě stojí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také