Hnojte popelem z kamen nebo krbu. Využijete ho na zahradě i na balkoně

Topíte na chatě v krbových kamnech nebo doma občas roztápíte krb? Pak určitě řešíte problém, kam nejlépe vyhazovat popel. Všeobecně patří popel do směsného odpadu, ale pokud topíte pouze čistým dřevem, můžete popel využít i do kompostu nebo k přímému hnojení záhonů.

Dřevěný popel obsahuje velké množství minerálů, a proto je vhodný jako cenné hnojivo na záhony. Hodí se především k vylepšení jílovité půdy, pro půdy písčité je nevhodný. Popel ze dřeva je zásaditý, proto ho použijte pro rostliny, kterým vyhovují zásadité půdy, jako jsou:

Dřevěný popel je bohatý na vápník, hořčík i draslík, jen musíte přesně vědět, jaké dřevo pálíte, protože nevhodné zdroje mohou obsahovat i těžké kovy.

Jaké dřevo se hodí na dřevěný popel do záhonů:

  • poražené kmeny listnatých i jehličnatých stromů z vlastní zahrady
  • ořezané větve listnatých a jehličnatých stromů i keřů z vlastní zahrady

Jaké dřevo se na dřevěný popel do zahrady nehodí:

  • kmeny a větve stromů z okolí silnic
  • dřevo ze starého nábytku, ošetřené jakoukoliv barvou, lakem či lazurou nebo napuštěné voskem
  • grilovací dřevěné uhlí a brikety

Jak hnojit dřevěným popelem

Dřevěný popel můžete využívat nepřímo, tedy přidávat vždy ve slabé vrstvě do kompostu, a teprve promíchaným kompostem pak hnojit záhony.

Druhou variantou je přímé přihnojování dřevěným popelem, kdy asi 250–300 ml popela rovnoměrně rozprášíte okolo zeleniny či květin rovnou na záhon o velikosti asi jeden metr čtvereční a opatrně motyčkou zapravíte do půdy. Popel můžete také rozpustit ve vodě a vytvořit tak tekuté hnojivo. Opět použijte 250–300 ml do velké zahradní konve pro zálivku jednoho metru čtverečního.

Zdroj: https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/291-dreveny-popel-poslouzi-jako-hnojivo


Přečtěte si také