Hnojte popelem z kamen nebo krbu. Využijete ho na zahradě i na balkoně
Topíte na chatě v krbových kamnech nebo doma občas roztápíte krb? Pak určitě řešíte problém, kam nejlépe vyhazovat popel. Všeobecně patří popel do směsného odpadu, ale pokud topíte pouze čistým dřevem, můžete popel využít i do kompostu nebo k přímému hnojení záhonů.
Dřevěný popel obsahuje velké množství minerálů, a proto je vhodný jako cenné hnojivo na záhony. Hodí se především k vylepšení jílovité půdy, pro půdy písčité je nevhodný. Popel ze dřeva je zásaditý, proto ho použijte pro rostliny, kterým vyhovují zásadité půdy, jako jsou:
- ovocné stromy
- ovocné keře jako rybíz, angrešt
- maliny a ostružiny
- balkonové květiny jako fuchsie a pelargonie
- plodová zelenina, například rajčata
- mrkev, petržel, celer
- cibule, pórek
Dřevěný popel je bohatý na vápník, hořčík i draslík, jen musíte přesně vědět, jaké dřevo pálíte, protože nevhodné zdroje mohou obsahovat i těžké kovy.
Jaké dřevo se hodí na dřevěný popel do záhonů:
- poražené kmeny listnatých i jehličnatých stromů z vlastní zahrady
- ořezané větve listnatých a jehličnatých stromů i keřů z vlastní zahrady
Jaké dřevo se na dřevěný popel do zahrady nehodí:
- kmeny a větve stromů z okolí silnic
- dřevo ze starého nábytku, ošetřené jakoukoliv barvou, lakem či lazurou nebo napuštěné voskem
- grilovací dřevěné uhlí a brikety
Jak hnojit dřevěným popelem
Dřevěný popel můžete využívat nepřímo, tedy přidávat vždy ve slabé vrstvě do kompostu, a teprve promíchaným kompostem pak hnojit záhony.
Druhou variantou je přímé přihnojování dřevěným popelem, kdy asi 250–300 ml popela rovnoměrně rozprášíte okolo zeleniny či květin rovnou na záhon o velikosti asi jeden metr čtvereční a opatrně motyčkou zapravíte do půdy. Popel můžete také rozpustit ve vodě a vytvořit tak tekuté hnojivo. Opět použijte 250–300 ml do velké zahradní konve pro zálivku jednoho metru čtverečního.
Zdroj: https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/291-dreveny-popel-poslouzi-jako-hnojivo