Kuchyně

17. července 2021 08:00

Simona Sedláčková

Kvašení zeleniny je znovu v módě. Pořiďte si stylový kvašák a dejte se do toho!

Kvašení zeleniny je jedním z nejstarších způsobů uchovávání potravin. V současné době, kdy je trendem sezónnost, lokální produkty a návrat ke kvalitní stravě, si stále více lidí pořizuje kvašáky. Praktické hrnce, které dokážou kuchyň i zdobit.

Střevní mikroflóra zajásá

Kvašení zvyšuje stravitelnost zeleniny a naše tělo z kvašené zeleniny neboli pickles získává více vitamínů, laktobacilů, enzymů i minerálů. Mléčné kvašení tedy benefity zeleniny nejen zachovává, ale dokonce je násobí. Při pravidelné konzumaci si budujeme a udržujeme zdravou střevní mikroflóru, která je nezbytná pro správné trávení i imunitu. Vedle pozitivního vlivu na střeva působí blahodárně i na další orgány jako játra, žaludek nebo močové cesty.

„Například kysané zelí bylo všelékem našich babiček, protože zvyšuje imunitu, podporuje plodnost a působí i proti depresím. Abychom benefity ze zelí získali, musíme dát pozor na to, abychom kupovali produkty bez chemie. V ideálním případě připravujeme kvašené zelí doma,“ říká Eva Skoblíková ze značky mago.

Kvasit můžeme mnoho druhů zeleniny: zelí (červené, bílé i čínské), mrkev, petržel, celer, cibuli, ředkve, ředkvičky, červenou řepu, okurky, cukety, růžičky květáku, kapustu, papriky, brokolici, česnek… Pro obměnu chutí můžeme přidat libovolné koření a bylinky.

Recept na kvašenou zeleninu podle mago

Stačí nakrájet zeleninu na libovolně velké kousky a osolit. Soli však nesmí být příliš, většinou se doporučuje 10 až 15 gramů na 1 kilogram zeleniny. Čím více soli, tím pomalejší kvašení. Zeleninu můžete ochutit nejrůznějším kořením i bylinkami, pro začátek ale stačí pouze kmín. Pak už můžete začít plnit pečlivě vyčištěný kvašák, přičemž je třeba zeleninu udusávat tak, aby mezi jednotlivými vrstvami bylo minimum vzduchu. Kvašáky se plní maximálně 2 centimetry pod horní okraj.

Nakonec stačí přilít převařenou vychladlou vodu, která zaručuje, že se k zelenině nedostane vzduch. Proto se s ní nešetří a nad zeleninou by měla být právě 2 centimetry vysoká vrstva vody. Takto připravenou směs stačí přiklopit a nechat alespoň 4 dny kvasit při pokojové teplotě.

Vypěstujte si vlastní zeleninu a dejte se do kvašení:


Přečtěte si také