České chaty snů: Nenechte si ujít historicky-futuristickou proměnu krkonošské roubenky

České chaty snů 2 sledujte v sobotu na Primě

Druhý díl pořadu České chaty snů nás zavede do malebné krkonošské roubenky s bohatou rodinnou historií. Současný majitel si přál zachovat genius loci, ale zároveň interiér posunout do 21. století. Jak si s náročnou proměnou poradí naši architekti Petr Portych, Ondřej Zdvomka a sochař Sebastian Wojnar? Premiérový díl České chaty snů uvidíte na Primě v sobotu 30. března ve 21.40 a reprízu v neděli v 8.05. Nezapomeňte, že premiérový díl Českých chat snů můžete vidět už o týden dříve na prima+.

Kromě toho, že se jedná se o nejstarší chalupu aktuální série (podle dochovaných zdrojů začala výstavba stavení už v roce 1861), má tahle proměna ještě další další 3 NEJ letošní série:

  • nejdelší proměna – paradoxně zabrala nejvíce času, ač se vůbec neměnil zevnějšek, bylo ale plno předělávek v interiéru;
  • technicky nejnáročnější proměna – vyskytly se problémy s výškami konstrukcí, uchycením nových konstrukcí, doladěním detailů a barev k původnímu řešení
  • jde o nejdražší přestavbu.

Podívejte se ve fotogalerii, jak vypadal interiér roubenky před rekonstrukcí:

Dřevěnka na sjezdovce? OK. Výhled na celou českou kotlinu? OK. Tato proměna je více o tom, hlavně toho moc nepokazit. Nezasáhnout necitlivě do spřažené dřevěné konstrukce – pokud něco vyřežete chybně, může se stát, že se celá chalupa rozjede. Takže architekti přistupovali k rekonstrukci s úctou. Jak už to tak bývá, u přestavby jde vždy o to, odhalit, co je původní, z čeho se dá vycházet a co jsou zbytečné přílepky. Zde spodní patro zůstalo skoro celé téměř nedotčené, zato podkroví bylo rozdělené do mnoha zbytečných komůrek, snížených stropů a změn výšek.

PŘEČTĚTE SI: České chaty snů: Stará chatka na břehu rybníka má teď šmrnc. A vešla se do ní i kuchyň

Současný majitel si přál zachovat genius loci, ale zároveň posunout interiér z hlediska komfortu do 21. století. S náročnou historicky-futuristickou proměnou interiéru tradiční roubenky se porvou naši architekti Petr Portych, Ondřej Zdvomka a sochař Sebastian Wojnar.

Jak rekonstrukce dopadla, uvidíte v premiérovém díle České chaty snů v sobotu30. března ve 21.40 na Primě a reprízu v neděli v 8.05 na Primě. Premiérový díl Českých chat snů můžete vidět už o týden dříve na prima+.

Zdroj: FTV Prima

Sdílejte článek

Přečtěte si také