reklama

Na podzim nás zahřejí nápoje z koření. Nejvíce chilli, zázvor a skořice

Lenka Valjentová
16. listopadu 2021
Když klesnou teploty k nule, je tělo více náchylné k chorobám z nachlazení. Pokud máte pocit, že jste prochladli a máte obavy, abyste neonemocněli, zkuste se preventivně zahřát nápoji z prohřívacích koření, které máte docela určitě doma. Jsou to chilli, skořice a zázvor. Udělejte si třeba ostrou chilli horkou čokoládu, lahodný zázvorový čaj s medem a citronem nebo voňavé skořicové mléko.
reklama

Chilli papričky zahřejí tělo i duši

Chilli papričky (Capsicum), pro koření se používá většinou název kajenský pepř, pocházejí ze Střední Ameriky. „Obsahují rostlinný alkaloid kapsaicin a další látky, stimulující nervový systém a krevní oběh, čímž ovlivňují termoregulaci. Jejich ostrá chuť navíc zahřívá i pocitově. Indiáni chilli používali při horečkách na snižování teploty, ale také na zvýšení potence,“  říká bylinkář Martin Kolár.

Chilli papričky tlumí bolesti všeho druhu, zlepšují náladu, protože zvyšují produkci endorfinů, které vyvolávají pocity štěstí. „Na citlivější jedince však tohle koření může působit až příliš dráždivě, takže při jeho použití platí, že méně je někdy více. Přidávám ho do jídla, v zimním období je vynikající horká čokoláda s chilli a skořicí, která spolehlivě zahřeje tělo a povzbudí mysl. Tu si v mrazivém počasí rád dám,“ doporučuje bylinkář.

Chilli horká čokoláda

Ingredience

  • 100 g kvalitní hořké čokolády
  • 250 ml mléka
  • 250 ml smetany na vaření
  • 1 vanilkový cukr
  • špetka mleté nebo drcené chilli papričky (podle chuti)
  • mletá skořice na posypání

Příprava

Čokoládu na vaření jemně nastrouháme, mléko smícháme se smetanou, zahřejeme téměř k varu a nasypeme do něj čokoládu. Mícháme, dokud se čokoláda úplně nerozpustí. Pak vmícháme vanilkový cukr (můžete si připravit i domácí) a chilli. Horkou čokoládu nalijeme do šálků a posypeme mletou skořicí.

Skořice

Skořice je kůra skořicovníků (Cinnamomum), stálezelených tropických stromů, rostoucích především v Číně, Indii, Brazílii a na Cejlonu. „Staří Egypťané, Řekové i Římané skořici přidávali do svých pokrmů a nápojů stejně jako my dnes. V čínské a indické medicíně se bez skořice neobešel téměř žádný lék,“ uvádí Martin Kolár. Skořice pomáhá při žaludeční nevolnosti, nadýmání a průjmech, zlepšuje trávení a chuť k jídlu a také je osvědčeným afrodiziakem.

„Na prohřátí kloubů a svalů se používá ve formě krémů, mastí, olejů či jako součást prohřívajících náplastí. Skvělými zahřívacími a preventivními protichřipkovými nápoji jsou skořicový nálev (jedna lžička rozdrcené skořicové kůry se přelije šálkem vroucí vody a nechá 10 minut vyluhovat) a voňavé skořicové mléko s vanilkou a pepřem.“

Skořicové mléko

Ingredience

Příprava

Do mléka vložíme skořici, vanilku i pepř a pomalu přivedeme k varu, zmírníme teplotu a přibližně 10 minut necháme probublávat. Potom scedíme přes husté sítko či pláténko. Osladíme podle chuti medem, ale nemusíme. Podáváme posypané skořicí, perníkovým kořením nebo kdo si troufne, může chilli.

Zázvor

Zázvor lékařský (Zingiber officinale), původem nejspíš z Číny a Indie, se díky své zajímavé štiplavé chuti a především léčivým účinků rozšířil do celého světa a používá se již několik tisíc let.

„Zázvor má široké zahřívací využití. Zázvorové obklady (v zázvorovém nálevu namočíme měkkou látku) mají příznivý vliv na krevní oběh a mírnění revmatických bolestí, pomáhají při menstruačních a ledvinových obtížích. Obklady by se však neměly používat při zánětech, horečce a onkologických onemocněních. Přestože zázvor pomáhá těhotným ženám proti nevolnostem, zázvorové obklady pro ně nejsou vhodné. Jako prevenci chorob z nachlazení v podzimním a zimním čase doporučuji zejména zázvorový čaj s medem a citronem, protože prohřeje celý organismus, má mírně povzbuzující účinky a taky pročišťuje organismus,“  radí M. Kolár.

Zázvorový čaj s medem a citronem

Ingredience

  • asi 2 cm oloupaného čerstvého zázvoru
  • 220 ml horké vody
  • čerstvě vymačkaná šťáva z asi poloviny citronu (podle chuti)
  • 1 lžička medu

Příprava

Zázvor nahrubo nastrouháme nebo nakrájíme na tenké plátky (čím menší kousky zázvoru použijeme, tím silnější a pálivější čaj bude). Zalijeme horkou vodou, zakryjeme a nechme asi 8 minut vylouhovat. Scedíme. Přidáme citronovou šťávu. Do mírně vychladlého čaje přidáme citronovou šťávu a med.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, cs.wikipedia.org

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: kořeníchillinemoccitronIndiečokoládazázvorreceptymednápojmlékoskořicezázvorový čajMartin Kolárchilli paprička
reklama