6 úžasných nápadů na výzdobu z řezaných květin

Ať už vyrazíte na louku, nebo do nejbližšího květinářství, hodí se vědět, jak květiny doma naaranžovat. Květinová výzdoba je ta nejkrásnější a navíc úžasně voní.

Dnes se bohužel často spokojíme s tím, že u pokladen v supermarketu koupíme kytici a dáme ji doma do vázy. Jenže když si s květinami pohrajeme, docílíme krásné výzdoby, která sice nevydrží věčně, ale udělá nezaměnitelný dojem.

Žardiniéra

Už se na ni zapomnělo. Žardiniéra představovala alternativu k vázám a z Francie se rozšířila po celém světě. Přálo jí zejména osmnácté a devatenácté století, ve dvacátém zmizela. Žardiniéra je váza, do níž se květiny aranžují v horizontální poloze. Můžete ji naplnit květinami, ale můžete zůstat i u minimalistického jednoho květu (třeba krásně plné pivoňky). V obchodech ji neseženete, podívejte se na internetové aukce a do starožitnictví.

Žardiniéry by se měly vrátit. Foto: Pinterest.com

Vzhůru nohama

Dřív se vánoční stromeček věšel od stropu vzhůru nohama, proč by se tak nemohla zavěsit i jarní dekorace z květin? Tenhle nápad se nám velice libí. Je náročnější. Musíte vytvořit závěsný systém, do kterého květiny umístíte, ale výsledek je dechberoucí.

No není to nádhera? Foto: Pinterest.com

Luční kvítí

Zvláště pokud bydlíte na venkově nebo chcete květinami vyzdobit chalupu, nemá smysl se hnát pro květiny do květinářství. Využijte toho, co nabízí česká příroda. Luční kvítí sice nevydrží moc dlouho, ale je jedinečné. Můžete třeba uplést klasické věnce z pampelišek a položit je na stůl, až budete dělat nedělní oběd.

Luční kvítí se hodí zejména na chalupu. Foto: istock.com

Vázy nevázy

Originální dekoraci z květin může zajistit i netradiční váza. Vlastně to vůbec váza být nemusí. Použijte lahve nebo plechovky, které zbavíte etiket. Květiny můžete umístit i do starých hrnečků nebo třeba malých kovových konévek na zalévání. Když na to přijde, poslouží i velké zavařovačky. Zkrátka experimentuje s jakoukoli nádobou, kterou lze naplnit vodou.

Jako vázy i květináče se dají využít staré plechovky. Foto: istock.com

Jedna váza, jedna květina

Pokud použijete lahve nebo malé vázičky, můžete vytvořit zajímavou kompozici. Do jedné vázy umístěte vždy jen jednu květinu. Výsledek může být minimalistický i výrazně zdobný. To už záleží na tom, kolik váziček s květinami použijete.

Minimalistické a zároveň plné barev. Foto: istock.com

Druhá šance

Květiny, které už lehce ovadly a nedělají parádu ve váze, přeberte a vyberte rostliny, které byste ještě mohli použít. Ustřihněte květy, nechte jim kratší stopku a umístěte je do mísy naplněné vodou. Využijete tak květiny, které by jinak skončily v koši a navíc vytvoříte nový typ dekorace, která oživí místnost.

Kytice může dostat druhou šanci v téhle podobě. Foto: istock.com

Další články:

Dnes se bohužel často spokojíme stím, že u pokladen vsupermarketu koupíme pugét a dáme ho doma do vázy. Jenže když si skvětinami pohrajeme, docílíme krásné výzdoby, která sice nevydrží věčně, ale udělá nezaměnitelný dojem.

Žardiniéra

Už se na ni zapomnělo. Žardiniéra představovala alternativu kvázám a zFrancie se rozšířila po celém světě. Přálo jí zejména osmnácté a devatenácté století, ve dvacátém zmizela. Žardiniéra je váza, do níž se květiny aranžují vhorizontální poloze. Můžete ji naplnit květinami, ale můžete zůstat i u minimalistického jednoho květu (třeba krásně plné pivoňky). Vobchodech ji neseženete, podívejte se na internetové aukce a do starožitnictví.

Vzhůru nohama

Dřív se vánoční stromeček věšel od stropů vzhůru nohama, proč by se tak nemohla zavěsit i jarní dekorace zkvětin? Tenhle nápad se nám velice libí. Je náročnější. Musíte vytvořit závěsný systém, do kterého květiny umístíte, ale výsledek je dechberoucí.

Luční kvítí

Zvláště pokud bydlíte na venkově, nebo chcete květinami vyzdobit chalupu, nemá smysl se hnát pro květiny do květinářství. Využijte toho, co nabízí česká příroda. Luční kvítí sice nevydrží moc dlouho, ale je jedinečné. Můžete třeba uplést klasické věnce zpampelišek a položit je na stůl, až budete dělat nedělní oběd.

Vázy nevázy

Originální dekoraci zkvětin může zajistit i netradiční váza. Vlastně to vůbec váza být nemusí. Použijte lahve nebo plechovky, které zbavíte etiket. Květiny můžete umístit i do starých hrnečků nebo třeba malých kovových konévek na zalévání. Když na to přijde, poslouží i velké zavařovačky. Zkrátka experimentuje sjakoukoli nádobou, kterou lze naplnit vodou.

Jedna váza, jedna květina

Pokud použijete lahve nebo malé vázičky, můžete vytvořit zajímavou kompozici. Do jedné vázy umístěte vždy jen jednu květinu. Výsledek může být minimalistický i výrazně zdobný. To už záleží na tom, kolik váziček skvětinami použijete.

Drhá šance

Květiny, které už lehce ovadly a nedělají parádu ve váze, přeberte a vyberte rostliny, které by ještě mohly udělat parádu. Ustřihněte květy, nechte jim kratší stopku, a umístěte je do mísy naplněné vodou. Využijete tak květiny, které by jinak skončily vkoši a navíc vytvoříte novou dekoraci, která oživí místnost.

Sdílejte článek

Přečtěte si také