Trendy

21. srpna 2019 10:30

redakce Prima Zoom

Teenager se odstěhoval do vlastního: Postavil si geniální 9 m2 velký dům na zahradě rodičů

Hodně lidí o pořizování vlastního bytu ani neuvažuje a domov si pronajímá, jenže teprve 13letý Luke Thill z Iowy na nic nečekal a na zahradě svých rodičů si vybudoval miniaturní dům. To nejlepší na něm je, že není ke hraní, ale na pořádné dospělé bydlení.

Luke začal na projektu pracovat už před dvěma lety. První rok sháněl prostředky a materiál a plánoval. Druhý rok stavěl. Dnes se může pochlubit domkem skuchyní, obývacím pokojem a prostorem na spaní.

Velké domy už nejsou potřeba

Se stavbou mu pomohlo okolí výměnou za práci. Sousedovi, který je elektrikář, vyklidil Luke garáž. Ten mu pak pomohl zavést elektřinu. Mladý stavitel snižoval náklady i používáním materiálu, který někomu zbyl.

Celková cena za vlastní bydlení se tak zastavila na pouhých 1 500 dolarech, tedy zhruba na 33 tisících korun. Luke pochopitelně ušetřil na nákupu pozemku, nicméně úspěch to je veliký.

Luke zvládne ve svém domě připravit jídlo, dívat se na televizi anebo si i pozvat přátele, protože dovnitř vměstnal i miniaturní gauč. Teenager považuje svůj domek za počátek, do budoucna plánuje ho rozšiřovat a nechtěl se zaobírat hypotékou. Trpasličí domek je takovou přípravou na opravdové bydlení, nemá totiž odpad a tím pádem ani koupelnu stoaletou. „Všichni museli mít velké domy, ale lidé se změnili a uvědomili si, že to není praktické. Můžete šetřit peníze, procestovat svět a dělat, co se vám zlíbí,“ řekl Luke americkému časopisu Des Moines Register.

Rodiče svého syna podpořili ztoho důvodu, aby se naučil samostatnosti a dělal i něco jiného než jen hrál počítačové hry anebo sportoval. Luke o svém bydlení natáčí videa na YouTube, to nejpopulárnější dosáhlo už 10 milionu zhlédnutí. Podívat se na něj můžete níže.

Podívejte se také, jak se stavěl minidům pro důchodkyni, která bydlí v chatové osadě. Designéři pořadu Jak se staví sen vytvořili nové bydlení z kontejnerů:

Další články:


Přečtěte si také