návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Ze starých parket vyrábějí designové stoly. Dvojice Čechů dává historii moderní podobu

matoušhartman , Vydáno: 11.04.2021
Nemusejí skončit na smetišti. Staré parkety z kvalitního dřeva dostávají pod rukama dvou šikovných Čechů nový život. Česká značka Duradero vytvořila například designový stůl z parket, po kterých chodil československý olympionik Kurt Epstein.

reklama

Když před třemi lety přemýšlel eventový manažer Jaroslav Krucký, jak využít staré, ale kvalitní parkety, zrodil se nápad na výrobu designových stolů. K projektu se přidal truhlář Honza Stára, který se postaral o kvalitní technické zpracování. Parkety, které kolegové získávali z historických domů po celém Česku, se proměnily v originální kusy nábytku.

3 lavice, 3 designové řady
Autor: Duradero 3 lavice, 3 designové řady

Každý stůl je jiný a odráží minulost. Krucký se Stárou se rozhodli najít podporu pro projekt na crowdfundingovém portálu Hithit, přes který výrobky i nabízejí. „Do této chvíle jsme zvládli svépomocí sehnat materiál, vyrobit prototypy a spustit web. Touto formou sháníme prostředky na výrobu nových prototypů, propagaci a rekonstrukci skladu,“ vysvětluje Jaroslav Krucký.

Parkety ukrývají české dějiny

Vyřazené parkety pocházejí z historických staveb a doslova po nich prošly české dějiny. Parkety z hotelu Praha v Lounech pamatují příslušníky SS, kteří tu měli za války klub, stejně jako skupiny pionýrů, které dům využívaly během komunismu.

řada MINIMA - jednoduchá, funkční kombinace dřeva a kovu. V tomto případě s parketami z roku 1907, které byly položené v bývalém hotelu Praha v Lounech
Autor: Duradero řada MINIMA - jednoduchá, funkční kombinace dřeva a kovu. V tomto případě s parketami z roku 1907, které byly položené v bývalém hotelu Praha v Lounech

Jiný příběh skrývají kazetové parkety ze židovské kuželny v Roudnici nad Labem. „Chodil po nich olympionik Kurt Epstein, který přežil dva koncentrační tábory. Jsme rádi, že jsme parkety zachránili a můžeme jim dát nový smysl. Bez nás by skočily na smetišti,“ říká Jaroslav Krucký a Honza Stára ho doplňuje: „Parkety se zajímavou historií a příběhy hledáme po celé republice. Poté je přetváříme na designové stoly, které budou stejně jako původní parkety sloužit několika generacím.“

Omezený počet kusů

Upcyklované parkety doplňují současné rámy a podnože stolu. Duradero vytváří řady designových stolů a protože je počet parket omezený, ani stolů se nedá vyrobit nekonečné množství. Každý stůl je osazen speciálním štítkem, kde je napsáno kdy, kým a z jakého materiálu byl vyroben. Načtením QR kódu se pak zákazníci dostanou přímo na příběh parket použitých pro výrobu.

Další zajímavé české projekty:

Interiér chatky z kontejneru

Česká chatka z lodního kontejneru je útulná a vytápí se krbovými kamny. Může stát i na samotě

Celkový pohled do bytu

Bydlet pohodlně se dá i na 27 metrech. Pražští designéři dostali do garsonky čtyři postele

reklama

Článek je zařazen v: design , stůl , český design

reklama

Přečtěte si také