Ze starých parket vyrábějí designové stoly. Dvojice Čechů dává historii moderní podobu

Nemusejí skončit na smetišti. Staré parkety z kvalitního dřeva dostávají pod rukama dvou šikovných Čechů nový život. Česká značka Duradero vytvořila například designový stůl z parket, po kterých chodil československý olympionik Kurt Epstein.

Když před třemi lety přemýšlel eventový manažer Jaroslav Krucký, jak využít staré, ale kvalitní parkety, zrodil se nápad na výrobu designových stolů. K projektu se přidal truhlář Honza Stára, který se postaral o kvalitní technické zpracování. Parkety, které kolegové získávali z historických domů po celém Česku, se proměnily v originální kusy nábytku.

Každý stůl je jiný a odráží minulost. Krucký se Stárou se rozhodli najít podporu pro projekt na crowdfundingovém portálu Hithit, přes který výrobky i nabízejí. „Do této chvíle jsme zvládli svépomocí sehnat materiál, vyrobit prototypy a spustit web. Touto formou sháníme prostředky na výrobu nových prototypů, propagaci a rekonstrukci skladu,“ vysvětluje Jaroslav Krucký.

Parkety ukrývají české dějiny

Vyřazené parkety pocházejí zhistorických staveb a doslova po nich prošly české dějiny. Parkety zhotelu Praha vLounech pamatují příslušníky SS, kteří tu měli za války klub, stejně jako skupiny pionýrů, které dům využívaly během komunismu.

Jiný příběh skrývají kazetové parkety ze židovské kuželny vRoudnici nad Labem. „Chodil po nich olympionik Kurt Epstein, který přežil dva koncentrační tábory. Jsme rádi, že jsme parkety zachránili a můžeme jim dát nový smysl. Bez nás by skočily na smetišti,“ říká Jaroslav Krucký a Honza Stára ho doplňuje: „Parkety se zajímavou historií a příběhy hledáme po celé republice. Poté je přetváříme na designové stoly, které budou stejně jako původní parkety sloužit několika generacím.“

Omezený počet kusů

Upcyklované parkety doplňují současné rámy a podnože stolu. Duradero vytváří řady designových stolů a protože je počet parket omezený, ani stolů se nedá vyrobit nekonečné množství. Každý stůl je osazen speciálním štítkem, kde je napsáno kdy, kým a z jakého materiálu byl vyroben. Načtením QR kódu se pak zákazníci dostanou přímo na příběh parket použitých pro výrobu.

Další zajímavé české projekty:

Sdílejte článek

Přečtěte si také