Design a architektura

10. ledna 2019 14:51

besosdegranada@gmail.com

Česká malířka promění váš domov v tropickou džungli. Prohlédněte si její pestré obrazy plné květů a barev

Vrátit se z dovolené v tropech do šedivé zimy může být velmi depresivní. Zvlášť když venku chumelí a váš domov je smutně potemnělý. Zažeňte nudu a nostalgii a přijďte se podívat na výstavu české malířky Hany Mikulenkové, která vás ve svých obrazech přenese zpět do tropického ráje.

Utéct na chvíli z šedivé zimy do tropické džungle plné pestrých květů a barev můžete i bez toho, aniž byste si zaplatili drahou dovolenou a letěli přes půlku planety. Česká malířka Hana Mikulenková vás dotropického ráje přenese už 17. ledna v ostravské galerii ZAZA.

Rodačka z Valašského Meziřící svou výstavu pojmenovalaTROPICKÝ STAV MYSLI. Název je příznačný, protože autorkapřevážnou část tvorby namalovalana tropickém ostrově Bali v Indonésii, kde pobývala přes rok. Navštěvovala Institut umění v hlavním městě Denpasaru a mimo institut tvořila také v ateliéru své velkoformátové malby nabité energií a výraznými barvami.

Exotika na plátně

Autorka opustila na chvíli svéoblíbené téma vody a vrhla se na florální tematiku a samotnou esenci a atmosféru ostrova, kteroujako by snově zaznamenávala do svých pláten. "V malbách přiznávám vliv okolní krajiny Indonésie a hlavně z abstrakce vyčleňuji více konkrétní prvky, hlavně přírodního charakteru, jako jsou palmové listy a exotické květiny. Fascinovalo mě místní světlo a intenzivní všudypřítomnost právě barev v každodenním životě. Ať už to byly obětinky v hinduistických klášterech, intenzivní zelená barva rýžových polí, nebo tyrkysově modrá barva oceánu," říká autorka o své tvorbě.

Série je velmi ucelená a Mikulenková ve svých mnohovrstevných obrazechkombinuje expresivní tahy štětcem s více sofistikovaným rukopisem za výrazného použitíspreje. Tento střet funguje harmonicky, ale zároveň provokativně. Z maleb je cítitsvoboda a uvolněnost.

Ukázku obrazů Hany Mikulenkové si můžete prohlédnout v naší galerii. S autorkou se nicméně můžete setkat osobně právě na vernisáži 17. ledna v galerii ZAZA v Ostravě. A kousek tropické džungle si poté odnést třeba i s sebou domů.

Adéla Skřivánková

Další články:


Přečtěte si také