Obývací pokoj

17. září 2018 06:00

Tereza Javorová

Džungle ve městě. Bydlete ve stylu tropického pralesa

Razíte přírodní cestu, nacházíte krásu v jednoduchosti a milujete zelenolistou flóru? Pak jste ten správný nadšenec do urban jungle stylu. Přitáhněte si svou džungli do bytu v centru města. Stačí jenom chtít a vědět, jak na to! A od toho druhého jsme tady my s báječnými tipy nabitými zelení!

Snadšením utíkáte do tropů, abyste nasáli místní atmosféru, ale i inspiraci a kromě jiného od místních opsali i recept na permanentní úsměv na tváři? Nedivíme se vám, protože lepší antidepresivum bychom hledali jen stěží. A co takhle si kousek tropické džungle vtáhnout i kvám domů? Pohled na zelenou vbytě nejenom uklidňuje, ale tyto zelené krásky navíc čistí vzduch, tak proč utrácet za čističky, když to zvládnou i rostliny vkvětináči.

Jak ladit interiér?

Pokud přijde na věc, sklidnou duší ho ponechejte přesně podle svého vkusu. Akorát se snažte vzdát všeho, co nepochází zpřírody. Preferujte přírodní materiály, jako je dřevo, a to nejlépe to exotické, keramiku, kámen a zcela přírodní tkaniny bez syntetických vláken.Místo vinylu na podlahu položte třeba nevšední korek, křesla zvolte ta zratanu třeba se smaragdovým polstrováním, konferenční stolek chtějte zteakového dřeva a místo taburetky to chce háčkovaný puf vbéžovém odstínu,úplně nejlépe přímo ten, co symbolizuje barvu písku na pláži, do kterého se zakusuje oceánová modř.

Klasický lustr chtějte zkrášlit proutěnou či ratanovou obrubou a jako dělící prvek využijte závěs sjednotlivými častmi bambusu. Všelijaké úložné boxy, obaly na květináče, koše na prádlo nebo truhlice na časopisy zaujmou vúpletu ztrávy nebo mořských řas.

Jaké rostliny jsou ty nej?

Co se týká výběru zelené flóry, budou vám doslova oči přecházet zrozličných druhů. Nadchnout se můžete banánovníkem, citroníkem, pomerančovníkem, XXL fíkusy, kapradinami, kokosovou palmou, arekou, yukou, nolinou, alokázií nebo nenáročnými sukulenty či oblíbenými převislými rostlinami. Šanci dejte i tolik oblíbeným, leč náročnějším bonsajím nebo třeba kvetoucím orchidejím, které si potrpí na vlhký vzduch.

Dalším boomem voblasti rostlin ztělesňují tzv. kokedamy. Oč se jedná? Jsou to závěsné rostliny vmechovém obalu, který plní kromě estetické funkce, i tu praktickou vrámci zadržení vlhkosti. Jsou do jisté míry podobné již výše zmíněným bonsajím. Kromě interiérových kokedam, existují také ty exteriérové, své vlastní levitující „aerárium“ tak můžete mít i vy. Aspoň se nebudete moci vymlouvat na nedostatek místa. A věřte, že návštěvě budou oči přecházet.

Do prostoru můžete zavěsit i jiné rostliny, stačí pořídit závěsné květináče či misky a můžete začít vesele sázet. Rostliny pozvěte nejenom do obýváku, ale i do koupelny či chodby, na parapet, vedle sedačky, zkrátka kamkoliv.

Vposlední době jsou trendy tzv. rostlinná terárka, do kterých se zasazují rostliny takovým způsobem, jež zároveň slouží jako neotřelé dekorace.

Další inspirace

Stěny ponechejte bílé a jednu hlavní můžete zahalit do tapety spalmovým listím. Pokud je to pro vás příliš, tapetu můžete zarámovat a až pak pověsit na stěnu.

Oříšky a jiné slané mlsání konzumujte zbambusových misek.

Do prostoru místo houpacího křesla pověste houpací síť a do ní přizvěte polštářek střásněmi či záplavou dřevěných korálků nebo perel.

Návštěvě podávejte poctivý rum zcukrové třtiny. Vtropech ho přece milují.

(LZ)

Přečtěte si také:


Přečtěte si také